Billon - cyfrowe płatności bez pośrednictwa banku. Polski start-up z nagrod?

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 10

Bezpieczne płatności bez konieczności posiadania gotówki i karty płatniczej? Przelewy bez konta w banku? Polski start-up stworzył aplikację Billon, oferującą takie rozwiązania, za którą otrzymał właśnie nagrodę „Most Innovative Blockchain Solution” podczas prestiżowego konkursu Citi Mobile Challenge na najbardziej innowacyjne projekty dla bankowości mobilnej. Polska firma pokonała 700 konkurentów z trzech kontynentów (Europa, Afryka, Bliski Wschód).

Twórcy Billona określają go mianem „Skype w płatnościach”. Jest to aplikacja pozwalająca użytkownikom na korzystanie z cyfrowych środków płatniczych – realnych pieniędzy, które jednak nie muszą być przechowywane ani w banku, ani w portfelu. Żeby korzystać z Billona, nie trzeba mieć konta w banku. 

Z wykorzystaniem cyfrowej gotówki będzie można płacić za usługi i zakupy, a także przekazywać pieniądze bezpośrednio pomiędzy użytkownikami (ang. peer-to-peer), bez pośrednictwa np. banku. Tradycyjne płatności są drogie, a stosunkowo długie – pieniądze przepływają między licznymi pośrednikami, a nie bezpośrednio między płacącym i otrzymującym wpłatę. W Billonie nie ma kosztów i pośredników, nawet jeśli płatność realizowana jest między różnymi krajami, a nawet kontynentami. Pieniądze nie będą krążyć w systemie pomiędzy bankami, tylko od razu pojawiają się w aplikacji na telefonie lub komputerze osoby, do której są przesyłane. Wszystko czego będzie potrzeba do dokonania płatności to urządzenie mobilne z aplikacją. 

Płatności z aplikacją będzie można dokonywać zarówno np. w sklepach online, jak i tradycyjnych placówkach handlowych – poprzez połączenie internetowe lub Bluetooth. Aby natomiast wpłacić pieniądze na konto w Billonie, trzeba będzie posiadać aplikację, a następnie wprowadzić w niej jedynie login osoby, której chcemy przelać środki. Z usługi takiej będą mogli korzystać zarówno pracodawcy, którzy będą chcieli przekazać wynagrodzenie, jak i na przykład rodzice, którzy w taki sposób prześlą dziecku kieszonkowe. To idealne rozwiązanie także dla osób pracujących przede wszystkim w sieci i z niej pozyskujących środki, np. Youtuberów czy gamerów. 

Pieniądze, które będą znajdować się na „koncie” w Billonie będzie można również wypłacać w bankomatach – nie potrzebna będzie do tego jakakolwiek karta, wszystko będzie działo się z wykorzystaniem urządzenia mobilnego. Cyfrową gotówkę będzie można na papierową wymieniać także np. w sklepach, które zaoferują taką usługę (do inicjatywy chcą przystąpić już m.in. Carrefour, Lotto, FotoJoker). 

Billon to bardzo komfortowe narzędzie nie tylko dla osób prywatnych, ale i dla firm oferujących różne usługi. Z wykorzystaniem aplikacji będą mogli przyjmować płatności, ale i wystawiać faktury – wszystko to jednym kliknięciem. 

Nagroda na Citi Mobile Challenge to jednak nie tylko wyróżnienie za sam pomysł jakim jest Billon – to także nagroda za wizję i możliwości dalszego wykorzystywania aplikacji. Ten globalny konkurs, organizowany przez Citibank dla startupów na całym świecie, poszukuje nowych technologii dla bankowości mobilnej i bankowości przyszłości. Dla jurorów (w tym roku było ich 230 - przedstawicieli banku oraz partnerów Konkursu, m.in.: IBM, UBER, MasterCard, Intel)  istotne są takie kryteria  jak: unikatowość, innowacyjność, skalowalność oraz łatwość wdrożenia proponowanych rozwiązań, a także duża wartość dodana dla biznesu. Banki są zainteresowane wykorzystaniem Billona do oferowania usług takich jak: pożyczki, natychmiastowe międzynarodowe transfery pieniężne, czy masowa wypłata wynagrodzeń. 

- Cieszymy się, że Citibank – wielki międzynarodowy bank, zatrudniający ponad ćwierć miliona ludzi, w tym ponad 30 tysięcy informatyków docenił nasz 30-osobowy zespół, jako najbardziej innowacyjny na świecie -komentuje Andrzej Horoszczak, prezes firmy Billon, z wykształcenia kryptolog, który wcześniej pracował na Wall Street.

Billon będzie już wkrótce wdrażany w Polsce, a następnie w Azji lub Ameryce Północnej. Polski startup będzie współpracował tam z Citibankiem, m.in. w opracowaniu rozwiązań, które pozwolą na dostarczanie usług bankowych osobom, które nie posiadają konta bankowego, w tym m.in. mikrokredytów (nie parabankowych, a legalnie udzielanych i regulowanych niewielkich pożyczek). W Azji jest to połowa mieszkańców; coraz więcej osób bez rachunków bankowych mieszka także w USA - wg danych Banku Światowego w ciągu ostatnich 10 lat przybyło tam ponad 20 mln mieszkańców bez rachunku bankowego i usług bankowych. Citibank będzie współpracował z Billon także nad rozwojem infrastruktury technologicznej banku.

(BB)

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj10 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (10)

Inne tematy w dziale Gospodarka