Dwie firmy chcą wybudować w Płocku nowe elektrociepłownie. PKN Orlen prace budowlane prowadzi od września ubiegłego roku. Druga firma - Fortum - wstrzymuje się na razie z decyzją o budowie.
Fortum uzależnia decyzję o budowie od kontynuacji systemu wsparcia dla elektrociepłowni po 2018 roku. Innym powodem wstrzymania tej decyzji może być elektrociepłownia budowana tym mieście przez Orlen, która będzie znacznie większa od projektowanej przez Fortum.
Jacek Ławrecki, rzecznik firmy Fortum, podczas wtorkowej konferencji prasowej w Płocku zapewniał, że projekt budowy elektrociepłowni w Płocku jest nadal w przygotowaniu, ale jego uruchomienie jest uzależnione od tego, czy po 2018 roku produkcja energii i ciepła przez elektrociepłownie będzie nadal wspierana przez państwo, jak to się dzieje obecnie.
Na mocy nowelizacji prawa energetycznego wprowadzonej w 2014 roku przedłużono do końca 2018 roku system wsparcia dla elektrociepłowni, w tym również tych spalających biomasę. Zgodnie z ustawą firmy obracające energią muszą legitymować się świadectwami pochodzenia (certyfikatami) pewnej części energii z elektrociepłowni, a te, które ich nie posiadają, muszą wnieść tzw. opłatę zastępczą.
Istnieją trzy rodzaje uzyskiwanych certyfikatów: za energię wytworzoną w instalacjach opalanych paliwami gazowymi lub w jednostkach o mocy poniżej 1 MW, za energię uzyskiwaną z jednostek kogeneracji opalanych metanem lub gazem uzyskiwanym z przetwarzania biomasy, za energię wytworzoną w pozostałych elektrociepłowniach.
List intencyjny w sprawie budowy elektrociepłowni firma Fortum i władze Płocka podpisały w lutym 2014 roku. Zakładał on budowę obiektu spalającego biomasę i odpady komunalne. Szacowany wówczas koszt inwestycji miał wynieść około 140-150 mln euro, a moc elektrociepłowni mogłaby być porównywalna z mocą uruchomionej w 2013 roku w Kłajpedzie na Litwie, wytwarzającej ok. 20 MWe energii elektrycznej i 50 MWt energii cieplnej.
Jeszcze w kwietniu 2013 roku, przy okazji rozpoczęcia budowy elektrociepłowni we włocławskiej spółce Anwil, należącej do grupy Orlenu, płocki koncern poinformował o planach budowy kolejnej takiej jednostki, tym razem w Płocku. Rada nadzorcza Orlenu wydała zgodę na budowę płockiej elektrociepłowni w listopadzie 2014 roku. Sama budowa rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku. Obiekt ma być opalany gazem, a moc części wytwarzającej energię elektryczną ma wynieść 596 MWe. Zarówno ciepło, jak i energia elektryczna wytwarzane przez elektrociepłownię mają zasilać instalacje Orlenu, ale również samo miasto. Zakończenie budowy planowane jest na 2017 rok.
AB
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Gospodarka