W 2015 roku Niemcy kupiły od Gazpromu rekordowo dużą ilość gazu - 45,3 mld metrów, z czego 30 mld metrów odsprzedały do kolejnych odbiorców. Kraj ten stał się największym pośrednikiem w sprzedaży rosyjskiego gazu w Europie.
W pierwszym kwartale tego roku średnia cena gazu wyeksportowanego przez Gazprom wyniosła 166 dolarów za tysiąc metrów sześciennych i była o ponad jedną trzecią niższa niż rok temu. Mimo spadających cen Gazprom nadal zwiększa sprzedaż gazu do państw europejskich, a największym tego beneficjentem są Niemcy.
Z powodu spadku ceny radykalnie zmniejszyły się zyski rosyjskiego giganta z eksportu surowca mimo większej ilości gazu sprzedanego w tym roku za granicę. W pierwszym kwartale tego roku firma zanotowała 8,5 mld USD zysku z eksportu gazu, o 29 proc. mniej niż rok temu. Z kolei ilość sprzedanego za granicę gazu wzrosła o ponad 18 proc. z 43,3 mld metrów sześciennych w ciągu pierwszych trzech miesięcy ubiegłego roku do 51,1 mld metrów sześciennych w okresie styczeń-marzec 2016.
Coraz większe znaczenie w eksporcie rosyjskiego mają kraje europejskie (w tym zestawieniu wyłączone są dawne republiki Związku Sowieckiego) i Turcja. Eksport na te rynki w pierwszy kwartale tego roku w porównaniu z poprzednim wzrósł o 30 proc. do 40,4 mld metrów sześciennych, co stanowi blisko 80 proc. całego eksportu Gazpromu. W pierwszym kwartale ubiegłego roku udział tych rynków w całkowitym eksporcie stanowił niespełna 72 proc. W tym samym czasie sprzedaż do dawnych republik sowieckich zmniejszyła się o 13 proc. Do 10,7 mld metrów sześciennych.
Gdy prześledzimy statystyki sprzedaży rosyjskiego gazu do Niemiec i jego reeksportu do państw trzecich się staje zrozumiałe, dlaczego Niemcy z taką determinacją bronią budowy gazociągu Nord Stream 2, który przede wszystkim temu państwu zapewnia dostęp do surowca i pokaźne zyski z jego odsprzedaży. W 2015 roku Niemcy kupiły od Gazpromu rekordowo dużą ilość gazu - 45,3 mld metrów sześciennych, o 6,6 mld więcej niż w 2014 roku, przy czym 30 mld metrów zostało dalej odsprzedane do kolejnych odbiorców, co czyni ten kraj największym pośrednikiem w sprzedaży rosyjskiego gazu w Europie.
Niemiecki reeksport gazu w 2015 roku zwiększył się o 35 proc. w porównaniu z 2014 rokiem. W tym roku ilość surowca kupionego przez Niemcy od Gazpromu może być jeszcze większa. W ciągu czterech miesięcy tego roku Gazprom sprzedał do Niemiec o 2 mld metrów sześciennych więcej (wzrost o 19 proc.) niż w ubiegłym roku. Rosnący eksport do Niemiec jest dla Gazpromu jednym koronnych argumentów, jakiego ta firma używa uzasadniając swoje plany budowy kolejnych nitek gazociągu Nord Stream, mimo że obecny gazociąg Nord Stream 2 nie jest w pełni wykorzystywany, a dodatkowo istnieją także inne gazociągi, którymi może być transportowany rosyjski gaz do Europy, jak choćby gazociąg Braterstwo przez Ukrainę.
Brytyjski ekspert James Henderson z Oxford Institute of Energy Studies (Oksfordzki Instytut Studiów Strategicznych) na niedawnej konferencji Flame w Amsterdamie, poświęconej rynkowi gazu, przekonywał, że tranzyt gazu przez Nord Stream jest dla Gazpromu bardziej opłacalny, gdyż według niego sama tylko opłata za tranzyt przez Ukrainę stanowi ponad 35 proc. całkowitego kosztu dostawy surowca gazociągiem Nord Stream. W szacunkach nie podano, czy uwzględniają one koszty obudowy gazociągów, które w przypadku budowy na dnie morskim są znacznie większe niż na lądzie.
Na spotkaniu z przedstawicielami Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, które odbyło się 12 maja wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz podkreślił, że plany budowy nowego gazociągu po dnie Bałtyku nie mogą naruszać pryncypiów Unii Europejskiej i podważać bezpieczeństwa energetycznego państw członkowskich. Niemieccy politycy popierający ideę budowy gazociągu przekonują, że Nord Stream 2 poprawi bezpieczeństwo dostaw surowca. - Musimy mieć pewność, że poprawiamy bezpieczeństwo energetyczne dla wszystkich państw członkowskich, a nie tylko dla niektórych – powiedział Marosz Szefczovicz.
źródło: Natural Gas Europe, Interfax Global Energy, Intelli News, Gazprom Export
AB
Inne tematy w dziale Gospodarka