Po wielu miesiącach sporów wygląda na to, że ostatecznie udało ustalić się przebieg linii energetycznej Kozienice-Ołtarzew, łączącej elektrownię Kozienice z mostem energetycznym Polska- Litwa.
Batalia o przebieg ważnej linii energetycznej rozpoczęła się w lipcu 2014 roku, gdy sejmik województwa mazowieckiego przyjął proponowany przez PSE nowy wariant przebiegu linii.
Wcześniej przez wiele lat pod budowę przyszłej linii zarezerwowany był korytarz o łącznej długości blisko 101 km, ale w miarę upływu czasu zostały one w znacznej części zabudowane, w szczególności na terenach gmin Piaseczno i Lesznowola, gdzie na gruntach przewidzianych pierwotnie pod budowę linii powstało wiele nowych bloków mieszkalnych. Oszacowano, że względu na istniejącą zabudowę koszt przeprowadzenia linii przez ten teren mógłby wynieść około 700 mln zł.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne ustaliły nowy wariant przebiegu linii przez gminy Tarczyn, Żabia Wola i Jaktorów zamiast Piaseczna i Lesznowoli. To rozwiązanie wywołało z kolei zdecydowane protesty mieszkańców gminy Jaktorów. Przeciwnicy nowego wariantu wytykali, że decyzja sejmiku została podjęta bez niezbędnych konsultacji społecznych, a na dodatek mapy, które stały się podstawą do wytyczenia przebiegu linii, pochodziły sprzed 20 lat, gdy na tamtych terenach znajdowały się pola uprawne, lasy i nieużytki. Natomiast przez ten czas zostały one zabudowywane domami jednorodzinnymi.
W wyniku protestów, rok po uchwaleniu planu przestrzennego zagospodarowania radni województwa mazowieckiego przyjęli kolejną uchwałę o przystąpieniu do zmiany planu, która zapoczątkowała prace nad nowym przebiegiem linii, zaś PSE rozpoczęła rozmowy z przedstawicielami organizacji społecznych w sprawie uzgodnienia kryteriów, które byłyby podstawą do oceny różnych wariantów budowy linii.
Analizie poddano łącznie 5 potencjalnych tras, w tym wariant historyczny, a także uchwalony wcześniej przez sejmik wariant przyjęty w planie przestrzennego zagospodarowania oraz jego zmodyfikowaną wersję, która znacząco odbiegała od pierwotnej na odcinku południowym. Do analiz przyjęto także dwa inne przebiegi – obydwa wytyczające linię na zachód od gminy Jaktorów, przez gminę Wiskitki, z których jeden przebiegał wzdłuż drogi krajowej nr 50 i autostrady A2, a drugi w ostatnim odcinku nieco bardziej na północ wzdłuż innej linii energetycznej Rogowiec-Ołtarzew.
Z analiz, w których wzięto pod uwagę koszty budowy, czynniki środowiskowe i wpływ na okolicznych mieszkańców, przyjęto, że najlepszym rozwiązaniem będzie budowa nowej linii, która zamiast oprotestowanego przebiegu przez Jaktorów, biegłaby po śladzie drogi krajowej nr 50 i wzdłuż autostrady A2. W tym wariancie budowa linii ma kosztować 469 mln zł i koszt ten ma być taki sam, jak w przypadku przebiegu zaprojektowanego wcześniej przez PSE. W przyjętym wariancie linia energetyczna będzie miała długość 134,1 km.
źródło PSE, in. własna
AB
Inne tematy w dziale Gospodarka