Trybunał Konstytucyjny ogłosi wyrok ws. konstytucyjności nowelizacji ustawy o TK w czwartek 11 sierpnia o godz. 11.00 - podał oficjalnie Trybunał. Trzy skargi na nową ustawę będą rozpatrywane na posiedzeniu niejawnym. Ustawa wchodzi w w życie 16 sierpnia.
We wtorek do TK wpłynęły trzy skargi na nową ustawę o TK - autorstwa posłów PO, oraz Nowoczesnej i PSL, a także Rzecznika Praw Obywatelskich. Trybunał zdecydował, że rozpozna te wnioski łącznie.
TK zbada nową ustawę o Trybunale na posiedzeniu niejawnym
W środę TK wydał postanowienie o rozpoznaniu sprawy na posiedzeniu niejawnym. Zdecydowało tak 10 sędziów, zdanie odrębne złożył sędzia Piotr Pszczółkowski. Pod postanowieniem widnieją podpisy: Andrzeja Rzeplińskiego (prezesa TK), Stanisława Biernata, Leona Kieresa, Pszczółkowskiego (z adnotacją: zdanie odrębne), Małgorzaty Pyziak-Szafnickiej, Stanisława Rymara, Piotra Tulei, Sławomiry Wronkowskiej-Jaśkiewicz, Andrzeja Wróbla (sędziego-sprawozdawcy), Marka Zubik
"Trybunał stwierdził, że zagadnienia prawne, które są istotą problemów konstytucyjnych przedstawionych we wnioskach grup posłów i RPO, w zasadniczym stopniu były przedmiotem analiz i rozstrzygnięć wyrokami TK dotyczącymi organizacji oraz trybu postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, zapadłymi 3 i 9 grudnia 2015 r. i 9 marca br." - napisano w uzasadnieniu.
Wyrok TK jest już gotowy
- To jest zmowa polityków Platformy Obywatelskiej z prezesem Andrzejem Rzeplińskim, który przekroczył już wszelkie bariery Himalajów - komentował w TVN24 marszałek Senatu Stanisław Karczewski wnioski o zbadanie konstytucyjności przepisów nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. - To będzie rozpatrywane na podstawie ustawy, którą sami sobie napisali, z 25 czerwca 2015 roku i sami z niej korzystają - dodał.
Borys Budka z PO, który był wnioskodawcą jednej ze skarg, powiedział, że jest zadowolony z tempa rozpatrywania wniosków, ponieważ "ustawa budzi sporo emocji w opinii publicznej" i dotyczy podstawowych zasad ustrojowych.
Senator PiS Jan Maria Jackowski oświadczył w TVP Info, że "nie zdziwiłby się, gdyby jutro któryś z portali opublikował już gotowy wyrok". Jak mówił, "prezes Trybunału już wielokrotnie się wypowiadał, z góry przesądził, że ustawa jest niekonstytucyjna, w związku z tym dla mnie to, co zostanie ogłoszone 11 sierpnia, właściwie niczego nowego nie wniesie do sprawy".
- Jeśli nowa ustawa ma się okazać w całości niekonstytucyjna, do czego Andrzej Rzepliński nieuchronnie zmierza i chce, by TK stwierdził to już za kilka dni, okazałoby się, że przez 18 lat trybunał orzekał na podstawie przepisów ustawy sprzecznej z konstytucją, ponieważ obecna ustawa zawiera bardzo wiele przepisów pochodzących z ustawy z 1 sierpnia 1997 r. - komentuje we wpolityce.pl Stanisław Janecki.
Parlament zakończył pracę nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS 22 lipca. 30 lipca podpisał ją prezydent Andrzej Duda, a 1 sierpnia została opublikowana w "Dzienniku Ustaw". Ma wejść w życie 14 dni od publikacji.
źródło PAP, IAR, TVN24, wpolityce.pl
Zobacz: Paradoks przekształcenia krytyki TK w jego obronę
ja
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka