164 obserwujących
8709 notek
23005k odsłon
395 odsłon

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Szydło uspokaja nauczycieli

Beata Szydło w Pcimiu, fot. PAP/Stanisław Rozpędzik
Beata Szydło w Pcimiu, fot. PAP/Stanisław Rozpędzik
Wykop Skomentuj2

Premier Beata Szydło podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2016/2017 zapewniała, że zmiany w systemie edukacji będą "ewolucyjne", a nauczyciele mogą być spokojni o swoje miejsca pracy. Zapowiedziała przywrócenie funkcji wychowawczej szkoły oraz większego otwarcia na zdanie rodziców. 

Premier uczestniczyła w akademii w Szkole Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej w Pcimiu w województwie małopolskim.

Bezpieczna i otwarta szkoła

- Chciałam zwrócić się do wszystkich, którzy są zainteresowani losem polskiej szkoły, uczniów, nauczycieli, żebyście byli państwo spokojni, dlatego że zmiany, które wprowadzamy, będą zmianami polegającymi na tym, żeby szkołę ulepszać, stwarzać lepsze warunki pracy dla nauczycieli, stwarzać lepsze warunki do nauki dla dzieci, dawać uczniom lepsze wykształcenie - powiedziała Beata Szydło.

Premier zaznaczyła, że szkole należy przywrócić funkcję wychowawczą. Priorytetem jest zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa w szkołach, przystosowanie budynków i zapewnienie odpowiedniej podstawy programowej. Podkreśliła, że dowodem na liczenie się ze zdaniem rodziców jest kwestia sześciolatków. 

Potrzebujemy nauczycieli

Zwracając się do nauczycieli Szydło zapewniła, że "zmiany, które przygotowujemy, mają również na celu zabezpieczenie waszych miejsc pracy". - My was po prostu potrzebujemy, potrzebujemy polskich nauczycieli nie tylko w szkołach, ale potrzebujemy w różnych innych miejscach, gdzie potrzebne jest wasze doświadczenie, wasza wiedza ekspercka - dodała.

Jak mówiła premier, największym wyzwaniem jest dziś niż demograficzny. - Chcemy tak przystosować nowy system szkolny, by nauczyciele mieli zapewnioną pracę, a ci, którzy będą chcieli poszukiwać pracy w innych miejscach, żeby mieli wsparcie wtedy, kiedy będą chcieli podejmować inne wyzwania. To jest nasz cel - podkreśliła.

Więcej sportu i historii

Uczniom premier Szydło obiecała dodatkowe zajęcia sportowe: - Wy się macie po prostu uczyć, wy macie się dobrze czuć w szkołach, spędzać tutaj czas jak najlepiej - mówiła. Zapowiedziała też m.in. zmianę podstawy programowej nauczania poprzez wprowadzenie pełnego kursu nauczania historii oraz zmiany w kanonie lektur. 

To będzie rok wolontariatu

Z kolei minister edukacji Anna Zalewska wzięła udział w ogólnopolskiej inauguracji roku szkolnego w Zespole Kształcenia i Wychowania w Rudnie. Szefowa edukacji zapowiedziała, że rozpoczynający się rok szkolny będzie rokiem wolontariatu. Każdy miesiąc będzie miał swoje hasło, np. wrzesień - sprzątanie świata. Tworzone będą też rady wolontariatu.  

- Ten rok szkolny będzie dla dzieci, dla nauczycieli dobrym rokiem - zapewniła Zalewska. Wskazała m.in. że w tym roku nie będzie sporów o to, czy sześciolatki mają iść do szkoły, nie będzie testu po 6 klasie szkoły podstawowej, maturzyści będą mieli prawo weryfikować wynik swojego egzaminu i nie będzie już tzw. godzin karcianych. Przypomniała też, że zmieniają się zasady zdrowego żywienia w szkołach, a uczniowie będą mogli kupić np. niskokaloryczne drożdżówki.

Podwyżki dla nauczycieli

Zalewska obiecała nauczycielom waloryzację wynagrodzeń; zgodnie z projektem budżetu państwa na 2017 r. tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie o 1,3 proc. Podała, że wraz ze związkami zawodowymi będzie dążyć do podniesienia zarobków nauczycieli. Pytana o sprawę wygaszania gimnazjów zapewniła, że samorządy nie będą ponosić kosztów infrastrukturalnych.

Nowe podręczniki i internet w każdej szkole

Na konferencji prasowej po uroczystości minister wyjaśniła, że w pierwszej kolejności opracowane zostaną podstawy programowe i podręczniki dla czterech roczników; klas: pierwszej, czwartej i siódmej szkoły podstawowej oraz klasy pierwszej szkoły branżowej. To od tych klas w roku szkolnym 2017/2018 rozpocznie się reformowanie polskiej szkoły.

Zapowiedziała, że w ciągu dwóch lat w każdej szkole będzie szerokopasmowy internet, a w ciągu trzech lat w każdej klasie - tablice interaktywne. Uczniom mają być też proponowane wycieczki historyczne i krajoznawcze.

Reforma edukacji przewiduje m.in. powrót do ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum. Gimnazja mają być stopniowo wygaszane. Szczegóły zmian resort przedstawić ma w połowie września.

 

źródło PAP

ja

Zobacz:

Nowy rok szkolny 2016/2017 - co się zmieni 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale