Protest mieszkańców Jaktorowa przeciwko budowie linii wysokiego napięcia z 28 sierpnia 2016 r. fot. wpr24.pl
Protest mieszkańców Jaktorowa przeciwko budowie linii wysokiego napięcia z 28 sierpnia 2016 r. fot. wpr24.pl

Linia 400 kV jednak przez Jaktorów. Mieszkańcy nie składają broni

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 11

Przebieg linii energetycznej 400 kV wyznaczono na podstawie nieaktualnego planu zagospodarowania przestrzennego. Eksperci i urzędnicy wciąż zmieniają zdanie, a mieszkańcy Jaktorowa protestują - dziś w Warszawie.

Przeciwnicy wybranej przez spółkę Polskie Sieci Elektroenergetyczne lokalizacji linii energetycznej Kozienice-Ołtarzew będą dziś protestować przed Ministerstwem Energii i przed Kancelarią Premiera.

Linia 400 kV Kozienice-Ołtarzew ma zapewnić dostawy energii z nowego bloku energetycznego w elektrowni Kozienice do Warszawy i innych miejscowości Mazowsza. Ponadto do Ołtarzewa dochodzi most energetyczny łączący Polskę z Litwą.

Jaktorów protestuje

Mieszkańcy gminy Jaktorów, przez której teren zaplanowana jest trasa linii twierdzą, że plan zagospodarowania przestrzennego województwa mazowieckiego, zakładający budowę linii na tych terenach, został uchwalony z naruszeniem prawa, a dane wykorzystane do wskazania lokalizacji trasy były zdezaktualizowane. Przede wszystkim nie wzięto pod uwagę wielu domów zbudowanych w Jaktorowie i okolicach w ostatnich latach. Potwierdzeniem stanowiska mieszkańców Jaktorowa była decyzja sejmiku wojewódzkiego z lipca 2015 roku o zmianie planu zagospodarowania – planu, który uchwalono rok wcześniej z oprotestowywaną dziś trasą linii energetycznej.

Nowa trasa i protest Wiskitek

23 maja 2016 r. specjalny zespół roboczy pod przewodnictwem profesora Andrzeja Kraszewskiego wskazał inny przebieg linii, wzdłuż drogi krajowej nr 50 i autostrady A2. Eksperci uznali ten przebieg linii jako optymalny spośród pięciu wariantów.

Przeciwko tej propozycji zaprotestowały jednak władze gminy Wiskitki, przez którą miałaby przebiegać linia 400 kV.

Naimski: Przebieg 400 kV ostateczny

Stanowisko ministra Piotra Naimskiego, pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, było jednak jednoznaczne. W wydanym 25 maja 2016 r. komunikacie minister oświadczył: „Należy podkreślić, że decyzja spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. w zakresie wskazania wariantu przebiegu korytarza linii została podjęta i nie stanowi przedmiotu dalszych negocjacji”. Treść komunikatu jest dostępna na stronie internetowej ministerstwa rozwoju.

Podobne stanowisko zajmowali reprezentanci PSE podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. energii i skarbu państwa, które odbyło się 21 czerwca. 

Nowa komisja ekspertów

Mimo to 22 czerwca 2016 r. powołano kolejny, 6-osobowy zespół ekspertów, którego zadaniem była ocena analizy wskazującej przebieg linii zaproponowanej przez zespół prof. Kraszewskiego - wzdłuż drogi krajowej nr 50 i autostrady A2. Pięciu członków zespołu, przy pewnych zastrzeżeniach zgłaszanych przez niektórych z nich, pozytywnie oceniło sposób przeprowadzenia analizy i jej werdykt. Negatywnie została ona oceniona jedynie przez Piotra Fogla reprezentującego gminę Wiskitki.

PSE: Trasa przez Jaktorów ostateczna

Jednak 2 sierpnia 2016 r. zarząd PSE zrezygnował z wytyczenia linii według propozycji zespołu prof. Kraszewskiego i wrócił do pierwotnie zaplanowanego przebiegu przez Jaktorów. PSE podkreślają, że ta decyzja jest już ostateczna i nie podlega zmianie.

Mieszkańcy Jaktorowa mają jednak nadzieję, że skoro już jeden werdykt niepodlegający negocjacjom został zmieniony, to i obecny nie jest aż tak ostateczny, jak sugerują to jego autorzy.

AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj11 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (11)

Inne tematy w dziale Gospodarka