Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
68 obserwujących 3552 notki 7978191 odsłon
Salon24 news, 11 listopada 2016 r.

Marsz Niepodległości, marsz KOD i marsz antyfaszystów w Warszawie

3735 101 0 A A A
Uczestnicy Marszu Niepodległości, fot. PAP/Paweł Supernak
Uczestnicy Marszu Niepodległości, fot. PAP/Paweł Supernak

Przez stolicę przeszły trzy duże marsze: Marsz Niepodległości pod hasłem "Polska bastionem Europy", marsz "KOD niepodległości" oraz marsz Koalicji Antyfaszystowskiej pt. "Za wolność naszą i waszą".

Marsz Niepodległości rozpoczął się przy rondzie im. Romana Dmowskiego, kończy na błoniach przy stadionie PGE Narodowym, gdzie ustawiona jest scena. Marsz jest liczny, ale według policji przebiega dość spokojnie. Organizatorzy szacują, że bierze w nim udział ok. 100 tys. osób. 

Marsz Niepodległości najliczniejszy

W zwartej grupie w marszu rzucali się w oczy członkowie ONR z flagami biało-czerwonymi oraz ze znakiem falangi, słychać hasła: "Bóg, Honor, Ojczyzna", "A na drzewach zamiast liści, będą wisieć komuniści", "Nadchodzi Marsz Niepodległości". Po transparentach można było poznać członków Klubów Gazety Polskiej. Inna grupa dźwigała transparenty antyaborcyjne. Oprócz tego najliczniej widać było zwykłych obywateli, szły rodziny z dziećmi. Wiele osób robiło sobie tzw. selfie z biało-czerwonymi flagami, których w tłumie powiewają tysiące.

Pochodowi cały czas towarzyszyły wybuchy petard. Słychać było hasła: "Nie chcemy tu muzułmanów", "Wielka Polska narodowa", na transparentach były napisy m.in.: "Od Sobieskiego do Dmowskiego. Wielka Polska Suwerenna", "Śmierć wrogom Ojczyzny". 

Niektórzy uczestnicy marszu mieli odpalone race. W okolicy ronda De Gaulle'a Straż Marszu Niepodległości czarnymi płachtami zasłoniła pikietę zorganizowaną przez Obywateli RP. Z ustawionej w pobliżu sceny apelowano, by nie używać materiałów pirotechnicznych. Gdy mijał ich Marsz Niepodległości, Obywatele RP skandowali: "Kapiszony są dla dzieci", "Demonstracja, wolność; wolność, demokracja". 

Relacja z Marszu Niepodległości (TVN24/x-news)

 

List prezydenta do uczestników Marszu Niepodległości

Wiceprezes Marszu Niepodległości Witold Tumanowicz podkreślił, że organizowany co roku marszprzypomina o rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale jest też "początkiem pracy na rzecz ojczyzny". Zaapelował, aby uczestnicy corocznych obchodów każdego dnia angażowali się w pracę organizacji katolickich, narodowych i patriotycznych. Mówił, że Polska jest zalewana falą uchodźców, na co - jak dodał - nie ma zgody. Po jego wystąpieniu tłum zaczął wznosić okrzyki: "Polacy przeciw imigrantom". 

Do uczestników Marszu Niepodległości wystosował list prezydent Andrzej Duda. "Darząc się wzajemnym szacunkiem, w poczuciu powagi i godności tego święta gromadzimy się pod biało-czerwonymi flagami i wizerunkami Orła Białego. Razem, a jednocześnie każdy na swój sposób, korzystamy z najcenniejszego dobra, z naszej wolności" - napisał.

"Bardzo pragnę – i wiem, że oczekiwanie to podziela wielu Polaków – aby te dobre uczucia i przesłanie dzisiejszego święta towarzyszyły nam wszystkim każdego dnia" - dodał prezydent, pozdrawiając na zakończenie listu wszystkich uczestników marszu. 

Narodowcy spalili flagę z logo Facebooka

Przed sceną spalono niebieską flagę z logo Facebooka, co wzbudziło aplauz zgromadzonych. Tłum zaczął skandować: "Polska przeciw korporacjom !". Tumanowicz, nawiązując do tego, że Facebook przez pewien czas blokował strony Marszu Niepodległości", ironicznie podziękował Facebookowi, że "rozreklamował tegoroczny marsz, dzięki czemu zgromadził on większą liczbę uczestników.

Na scenie głos zabrała m.in. Zuzanna Wiewiórka z ruchu pro-life, która apelowała, że "naród, który morduje własne dzieci, jest narodem bez przyszłości". W odpowiedzi na jej wystąpienie tłum skandował: "PiS, PO, jedno zło". Po niej wystąpili gorąco oklaskiwani kombatanci. Jerzy Nowicki ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej namawiał do coraz liczniejszego uczestnictwa w marszu. Następnie przedstawiciele różnych ruchów i organizacji uczestniczących w marszu. Na zakończenie zgromadzeni pod sceną zaśpiewali hymn, a setki osób odpaliły w tym samym momencie race. 

Politycy PO, Nowoczesnej i lewicy na marszu "KOD Niepodległości"

Marsz "KOD Niepodległości" organizowany przez Komitet Obrony Demokracji, rozpoczął się na pl. Narutowicza, a zakończył na Polu Mokotowskim.

Marsz zainaugurował były prezydent Bronisław Komorowski. Podkreślał, że idąc w marszu przez ulice Warszawy pokazuje się "emocjonalny związek z niepodległą Polską i tymi, którzy dwukrotnie o tę niepodległość walczyli". - Nie ma demokracji bez niepodległości. Nie ma niepodległości trwałej bez demokracji - dodał.

Mateusz Kijowski podkreślił z kolei, że każdy kto świętuje w piątek 98. rocznicę odzyskania niepodległości jest patriotą. Zaznaczył, że tylko razem można budować silną Polskę, "Polskę silną różnorodnością i Polskę silną wspólnotą, bo wspólnota nie zmusza do jednolitości, ale pozwala rozwijać różnorodność" - mówił. Dodał, że choć w narodzie są różnice światopoglądowe, to Polacy mają wspólną historię i wspólne wartości. - Mam nadzieję, że wkrótce będziemy świętować razem - powiedział. 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Salon24 nie uczestniczy w żadnej wojnie. Dajemy możliwość wypowiedzi każdemu. W notkach...
  • Dzień dobry! Pana notka wisi w 5. rzędzie na SG.
  • @JESTNADZIEJA Wdarła się pomyłka, za którą przepraszamy. Poprawiliśmy

Tematy w dziale Polityka