Samolot Tu-154, fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Samolot Tu-154, fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Katastrofa samolotu rosyjskiego ministerstwa obrony. Tu-154 spadł do morza

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 195

Samolot rosyjskiego ministerstwa obrony Tu-154 spadł do Morza Czarnego. Na pokładzie było ponad 90 osób: 83 pasażerów i 8 członków załogi. Większość to wojskowi i muzycy z Chóru Aleksandrowa oraz dziennikarze. Nikt nie przeżył. Samolot leciał do Syrii.

Co się wydarzyło?

Maszyna zniknęła z radarów ok. 20 minut po starcie z lotniska w Adlerze koło Soczi. Fragmenty tupolewa maszyny znaleziono ok. 1,5 km od czarnomorskiego wybrzeża Soczi na głębokości 50-70 metrów. Ekipy ratownicze wydobyły ciało kilku ofiar w odległości ok. 6 km od wybrzeża tego znanego rosyjskiego kurortu.

Wstępne dane wskazują, że przyczyną katastrofy samolotu rosyjskiego ministerstwa obrony, który spadł do Morza Czarnego, była usterka techniczna lub błąd pilota - podała agencja RIA-Nowosti, powołując się na źródło w strukturach siłowych.

Samolot zmierzał na lotnisko Hmejmim w syryjskiej prowincji Latakia, z którego korzysta lotnictwo rosyjskie w ramach operacji wojskowej w Syrii. Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Armii Rosyjskiej im. A. W. Aleksandrowa miał tam dać specjalny koncert noworoczny dla rosyjskich wojsk lotniczych. Lotnictwo Rosji od września 2015 roku wspiera w Syrii siły reżimu Baszara el-Asada.

Kto był na pokładzie?

Jak ustalono, na pokładzie było 64 muzyków Chóru Aleksandrowa, ośmiu wojskowych, w tym dyrektor chóru generał Walerij Chaliłow, dwóch wysokich urzędników, wśród nich szef wydziału kultury ministerstwa obrony Anton Gubankow.

Oprócz członków słynnego zespołu na pokładzie byli przedstawiciele najwiekszych rosyjskich mediów, m.in. telewizji NTW i resortowej Zwiezdy. Do Syrii leciała również lekarka Jelizawieta Glinka, znana jako doktor Liza, szefowa fundacji charytatywnej "Sprawiedliwa pomoc", która z misjami humanitarnymi jeździła m.in. do Donbasu oraz Syrii, by pomagać dzieciom. Glinka leciała, by nadzorować dostawę leków dla jednego ze szpitali w Syrii.

Prezydent Rosji Władimir Putin przekazał "najgłębsze wyraz współczucia rodzinom i bliskim ofiar katastrofy".

Śledztwo ws. katastrofy

Rosyjski Komitet Śledczy wszczął śledztwo mające ustalić, czy doszło do ewentualnych naruszeń zasad bezpieczeństwa ruchu lotniczego. Śledczy przesłuchują m.in. personel techniczny odpowiedzialny za przygotowanie startu maszyny.

Samolot był eksploatowany od 1983 roku i w ciągu 33 lat wylatał 6689 godzin. W październiku tego roku przeszedł planowy przegląd. Za sterami siedział doświadczony pilot Roman Wołkow, który w sumie wylatał ponad 3 tys. godzin - podały rosyjskie media.

O sytuacji i akcji ratowniczej na bieżąco jest informowany Władimir Putin - powiedział rosyjskim agencjom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Prezydent Rosji polecił premierowi Dmitrijowi Miedwiediewowi, aby utworzył państwową komisję do zbadania katastrofy samolotu ministerstwa obrony nad Morzem Czarnym i stanął na jej czele.

Szef komisji obrony w Radzie Federacji (izbie wyższej rosyjskiego parlamentu) Wiktor Ozierow powiedział rosyjskim mediom, że "całkowicie wyklucza" terroryzm jako ewentualną przyczynę katastrofy. - Samolot należał do ministerstwa obrony, była to rosyjska przestrzeń powietrzna; nie ma wersji mówiącej o terroryzmie - zaznaczył Ozierow.

Chór Aleksandrowa

Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Armii Rosyjskiej im. Aleksandra Aleksandrowa to jeden z największych w Rosji zespołów muzycznych i słynny na całym świecie chór męski Armii Rosyjskiej. Powstał w 1928 roku. Patronem chóru jest jego założyciel i pierwszy dyrektor - Aleksander Wasiljewicz Aleksandrow, kompozytor muzyki do hymnu ZSRR, od 2000 roku hymnu Federacji Rosyjskiej.

Chór Aleksandrowa składa się z grupy wokalistów, orkiestry i zespołu tanecznego. Zespół prezentuje się nie tylko w salach koncertowych na całym świecie, lecz występuje także przed żołnierzami i marynarzami armii rosyjskiej. Członkowie chóru posiadają stopnie wojskowe.

Chór po raz pierwszy wyjechał za granicę w 1937 r., aby reprezentować sztukę radziecką na wystawie światowej w Paryżu. Jego występy nagrodzono Grand Prix wystawy. Od tamtej pory koncertuje na całym świecie, m.in.w Polsce.

źródło PAP, TVN24

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka