Diety modne w 2017 roku

Redakcja Redakcja Dieta Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Tegorocznym, nowym trendem w dietetyce jest witarianizm. Hitem wśród modelek i celebrytek jest dieta FODMAP.

Witarianizm

Witarianizm polega na spożywaniu produktów surowych, bez obróbki cieplnej, głównie owoców i warzyw. Uważa się, że warzywa gotowane zbyt długo lub w zbyt gorącej wodzie tracą cenne składniki odżywcze. Natomiast surowe dostarczają organizmowi więcej witamin. Do takiej diety dodaje się produkty pełnoziarniste oraz niewielkie ilości mięsa kupowanego u sprawdzonych dostawców. Jako źródło zdrowego tłuszczu zaleca się spożywanie orzechów i awokado.

image
Witarianie spożywają surowe warzywa i owoce.

Dieta kopenhaska - cele stosowania, odchudzanie i reżim

Superfood

Do tego dochodzi moda na tzw. superfood. Są to zwykłe produkty, które nie są w żaden sposób chemicznie ulepszone, a stanowią tzw. witaminowe bomby. Należy do nich m.in. czosnek. 

image
Czosnek to naturalny antybiotyk.

Dieta pudełkowa

Zwolennicy witarianizmu bardzo chętnie korzystają z tzw. diety pudełkowej. Nie muszą przejmować się szukaniem ekologicznych produktów, bo robi to za nich ktoś inny i gotowe, prozdrowotne, niewymagające gotowania składniki dostarcza wprost do domu lub biura. 

image
 Dieta pudełkowa to też wygoda.

Dieta paleo

Wśród witarianistów bardzo modna jest także dieta paleo. Polega ona na jedzeniu tylko takich produktów, którymi żywili się przed wiekami nasi przodkowie. Są to warzywa, owoce, grzyby, mięso, ryby, jajka, naturalne oleje i orzechy w postaci nieprzetworzonej lub poddanej minimalnej obróbce. Przy diecie paleo promuje się także pewien styl życia: dużo snu, zbliżenie do natury, minimalizm oraz głodówki i posty.

image
W diecie paleo jest sporo mięsa i warzyw.

Dieta ketogeniczna

Drugim trendem jest ograniczenie węglowodanów do minimum. Sportowcy oraz osoby, którym zależy na szybkiej budowie mięśni stosują dietę ketogeniczną. Jest to dieta wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa. Polega na dostarczaniu  organizmowi 10 procent energii z węglowodanów, 20 procent z białka i 70 procent z tłuszczu. Powoduje szybkie spalanie tłuszczu, ponieważ organizm jest zmuszony czerpać energię z tłuszczu, a nie z glukozy. Wprowadza w stan euforyczny, ale jej długie stosowanie może doprowadzić do poważnej choroby. Może być stosowana tylko pod nadzorem lekarza. 

image
Jedno danie, energia na cały dzień .

Dieta FODMAP

Inna dieta niskowęglowodanowa to FODMAP. To absolutny hit wśród modelek i celebrytek. To restrykcyjna dieta na płaski brzuch i zdrowe jelita. Na 2 miesiące należy wykluczyć spożywanie węglowodanów, które są słabo trawione w jelicie cienkim i ulegają fermentacji w jelicie grubym. Czyli wszystkie produkty zbożowe, rośliny strączkowe, nabiał (oprócz serów), warzywa kapustne i cebulowe, owoce z dużą zawartością fruktozy, grzyby, miód, cukier oraz inne substancje słodzące. 

image
Na diecie fodmap można  jeść biały ser.

Mniej soli!

Po tym, jak 2016 rok był przede wszystkim rokiem ograniczania spożycia cukru, to 2017 rok ma być rokiem ograniczania soli. Sól jest praktycznie we wszystkim, co jemy codziennie: chlebie, nabiale, wędlinach,głównie w żywności przetworzonej. Polacy mają zwyczaj dosalać potrawy, przez co przekraczają średnio 3-krotnie dawkę zalecaną przez lekarzy 5 g soli dziennie. Dlatego, jak mówią dietetycy, nadeszła pora  na ograniczanie soli

image
Nie przesadzajmy z solą.

Zobacz też:

Dieta wegetariańska może przynieść szereg zdrowotnych korzyści.

źródło: poradnikzdrowie.pl, TVN24, fot. Pixabay.

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła. 

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości