Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
70 obserwujących 3829 notek 8625412 odsłon
Salon24 news, 11 kwietnia 2017 r.

Kierowcy zapłacą abonament rtv za posiadanie radia w samochodzie?

1527 29 0 A A A
Autorski pomysł TVP - wprowadzić opłatę abonamentową za radia samochodowe, fot. pixabay
Autorski pomysł TVP - wprowadzić opłatę abonamentową za radia samochodowe, fot. pixabay

Resort kultury pracuje nad wprowadzeniem poprawek do projektu nowelizacji ustawy abonamentowej. Jednym z pomysłów jest, aby objąć opłatą posiadaczy samochodów z radiem.

Abonament dla klientów płatnej telewizji

Zdaniem  TVP wpływy abonamentowe z firm i instytucji są niskie i trudno je wyegzekwować, dlatego łatwiej będzie ustalić liczbę odbiorników w gospodarstwach domowych. Jedna z poprawek  ustawy głosi, że operatorzy płatnej telewizji,  będą przekazywać Poczcie Polskiej (odpowiadającej za pobór abonamentu) zgłoszenia od swoich klientów o posiadaniu telewizorów, za co otrzymają wynagrodzenie. W ten sposób użytkownicy sieci kablowych i platform cyfrowych będą uiszczać dwie daniny: jedną operatorowi za pakiet kanałów, a drugą państwu.

- Różnica polega na tym, że osoby posiadające telewizję kablową czy satelitarną będą miały dodatkową możliwość rejestracji odbiornika, ponieważ obejmie ich uzasadnione domniemanie jego posiadania, ale obowiązek ten dotyczy każdego posiadacza telewizora - tłumaczy wiceminister kultury Paweł Lewandowski.

Minister uważa, że nie spowoduje to rezygnacji klientów z usług operatorów kablówek czy sieci satelitarnych. - Nikt nie będzie teraz, nagle, na gwałt rozwiązywał umów tylko dlatego, aby nie trafić do rejestru, zaoszczędzić 20 zł miesięcznie i zrezygnować z 1000 kanałów, za które i tak płaci około 120 zł miesięcznie - ocenił.

Dla kogo umorzenie zaległości?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prognozuje, że po wprowadzeniu nowych przepisów abonament rtv zacznie płacić ok. 2,8 mln klientów płatnej telewizji, co przyniesie rocznie dodatkowe 620 mln zł wpływów.. Jednocześnie założono umorzenie dotychczasowych zaległości w płaceniu abonamentu przez wszystkich odbiorców - zarówno klientów płatnej telewizji, jak i odbiorców bezpłatnej telewizji i radia. Abolicja miałaby jednak dotyczyć tylko tych osób, które zaczną regulować zaległości po wprowadzeniu nowych przepisów.

"Zabieg taki TVP uznaje za potrzebny, zasadny i pilny. Uważamy jednocześnie, że nie powinien on docelowo wyczerpywać modernizacji systemu abonamentowego, który wymaga większej i bardziej całościowej reformy" - podaje TVP w swoim komunikacie.

Pomysł na opłaty od kierowców samochodów


Drugi pomysł Telewizji Polskiej jest taki, aby podobnymi procedurami jak klientów płatnej telewizji objąć posiadaczy samochodów z radiem, którzy zgodnie z przepisami też powinni płacić abonament (tylko za radio). TVP uważa, że Poczta Polska powinna mieć dostęp do informacji z Centralnej Ewidencji Pojazdów na zasadach określonych dla organów podatkowych, albo otrzymywać dane z wydziałów komunikacji jednostek samorządowych.

„Bardzo mało efektywny jest pobór opłat abonamentowych od firm i instytucji. W tym zakresie, a także w odniesieniu do gospodarstw domowych innych niż korzystające z usług telewizji płatnej, znacząca poprawa poboru opłat abonamentowych mogłaby nastąpić przynajmniej przez ułatwienie identyfikacji odbiorników radiowych w samochodach” – czytamy w dokumencie TVP.

W projekcie zapisane jest domniemane posiadanie auta w samochodzie. Jeśli ktoś go nie ma, to będzie musiał to udowodnić. 

Ile wynoszą wpływy z abonamentu rtv?

W ub.r. abonament radiowo-telewizyjny zapłaciło 1,12 mln spośród 3,2 mln uprawnionych do tego gospodarstw domowych. Według informacji KRRiT na koniec 2016 r. z uiszczaniem opłat abonamentowych zalegało ponad 2 mln gospodarstw domowych, w których były zarejestrowane odbiorniki radiowe lub telewizyjne. Z oceny skutków regulacji do projektu nowelizacji wynika, że dodatkowe wpływy z uszczelnionego abonamentu mają wynieść ok. 730 mln zł przy pełnym roku funkcjonowania przepisów, zaś ok. 365 mln zł w pierwszym roku funkcjonowania noweli ustawy.

Obecnie wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego wynoszą ok. 700 mln zł., z czego 365,5 mln zł otrzymała Telewizja Polska, 185,9 mln zł - Polskie Radio, a 170,6 mln zł - publiczne stacje regionalne. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w lutym br. prognozowała, że tegoroczne przychody z abonamentu RTV wyniosą 635 mln zł.

źródło wirtualnemedia.pl, dziennik.pl, PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Poprawione.
  • Salon24 nie uczestniczy w żadnej wojnie. Dajemy możliwość wypowiedzi każdemu. W notkach...
  • Dzień dobry! Pana notka wisi w 5. rzędzie na SG.

Tematy w dziale Kultura