Donald Tusk, szef Rady Europejskiej, pod siedzibą prokuratury w kwietniu. Fot. PAP
Donald Tusk, szef Rady Europejskiej, pod siedzibą prokuratury w kwietniu. Fot. PAP

Tusk wezwany przez prokuraturę za "zdradę dyplomatyczną". Nie stawi się

Redakcja Redakcja Katastrofa smoleńska Obserwuj temat Obserwuj notkę 147

Prokuratura wezwała Donalda Tuska jako świadka na przesłuchanie w śledztwie, dotyczącym katastrofy smoleńskiej. Szef Rady Europejskiej nie stawi się jednak w wyznaczonym terminie z powodu "ustalonych wcześniej zajęć służbowych".

Prokuratura Krajowa prowadzi śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej, a jednym z wielu badanych wątków jest możliwość dopuszczenia się "zdrady dyplomatycznej" przez najwyższych urzędników państwa w 2010 roku. Chodzi o artykuł 129 kodeksu karnego, który brzmi: "kto, będąc upoważniony do występowania w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej w stosunkach z rządem obcego państwa lub zagraniczną organizacją działa na szkodę RP podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".

- Prokuratorzy z zespołu numer jeden Prokuratury Krajowej wezwali w charakterze świadka Pana Donalda Tuska do postępowania prowadzonego ws. niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, polegającego m.in. na nieprzeprowadzeniu sekcji zwłok ofiar katastrofy - poinformowała Ewa Bialik, rzecznik prokuratury.

Według Antoniego Macierewicza i innych, najważniejszych polityków PiS, urzędnicy polskiego rządu w 2010 roku rozdzielili wizyty premiera i prezydenta w Katyniu, co w efekcie doprowadziło do umniejszenia rangi wylotu Lecha Kaczyńskiego. Prokuratorzy wezwali Donalda Tuska na przesłuchanie, ale były premier nie stawi się w wyznaczonym okresie. Wobec tego, śledczy zaproponują nowy termin.

Wezwanie z prokuratury Tusk odebrał w ubiegły wtorek. Informację o tym, że szef Rady Europejskiej musiał jednak odmówić śledczym, przekazał Roman Giertych dziennikarzom "Gazety Wyborczej". Powodem decyzji Tuska są "zaplanowane wcześniej zajęcia służbowe" - stwierdził jeden z informatorów portalu tvn24.pl. Do przesłuchania byłego premiera miało dojść w lipcu 2017 roku.

Przewodniczący Rady Europejskiej zeznawał już w kwietniu ws. współpracy SKW z FSB po katastrofie smoleńskiej. Prokuratorzy sprawdzają, czy szefowie polskiego kontrwywiadu dochowali wymaganych procedur i otrzymali zgodę byłego szefa rządu oraz MON na kooperację. Przyjazd Tuska do Polski transmitowały polskie media, a na byłego lidera PO oczekiwały tłumy na Dworcu Centralnym. Po konferencji prasowej już po przesłuchaniu, Tusk dziękował swoim sympatykom za wsparcie.

Źródło: tvn24.pl, Gazeta Wyborcza, PAP

GW


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.



Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka