Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
69 obserwujących 3584 notki 8047100 odsłon
Salon24 news, 15 maja 2017 r.

Tusk wezwany przez prokuraturę za "zdradę dyplomatyczną". Nie stawi się

3253 147 0 A A A
Donald Tusk, szef Rady Europejskiej, pod siedzibą prokuratury w kwietniu. Fot. PAP
Donald Tusk, szef Rady Europejskiej, pod siedzibą prokuratury w kwietniu. Fot. PAP

Prokuratura wezwała Donalda Tuska jako świadka na przesłuchanie w śledztwie, dotyczącym katastrofy smoleńskiej. Szef Rady Europejskiej nie stawi się jednak w wyznaczonym terminie z powodu "ustalonych wcześniej zajęć służbowych".

Prokuratura Krajowa prowadzi śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej, a jednym z wielu badanych wątków jest możliwość dopuszczenia się "zdrady dyplomatycznej" przez najwyższych urzędników państwa w 2010 roku. Chodzi o artykuł 129 kodeksu karnego, który brzmi: "kto, będąc upoważniony do występowania w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej w stosunkach z rządem obcego państwa lub zagraniczną organizacją działa na szkodę RP podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".

- Prokuratorzy z zespołu numer jeden Prokuratury Krajowej wezwali w charakterze świadka Pana Donalda Tuska do postępowania prowadzonego ws. niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, polegającego m.in. na nieprzeprowadzeniu sekcji zwłok ofiar katastrofy - poinformowała Ewa Bialik, rzecznik prokuratury.

Według Antoniego Macierewicza i innych, najważniejszych polityków PiS, urzędnicy polskiego rządu w 2010 roku rozdzielili wizyty premiera i prezydenta w Katyniu, co w efekcie doprowadziło do umniejszenia rangi wylotu Lecha Kaczyńskiego. Prokuratorzy wezwali Donalda Tuska na przesłuchanie, ale były premier nie stawi się w wyznaczonym okresie. Wobec tego, śledczy zaproponują nowy termin.

Wezwanie z prokuratury Tusk odebrał w ubiegły wtorek. Informację o tym, że szef Rady Europejskiej musiał jednak odmówić śledczym, przekazał Roman Giertych dziennikarzom "Gazety Wyborczej". Powodem decyzji Tuska są "zaplanowane wcześniej zajęcia służbowe" - stwierdził jeden z informatorów portalu tvn24.pl. Do przesłuchania byłego premiera miało dojść w lipcu 2017 roku.

Przewodniczący Rady Europejskiej zeznawał już w kwietniu ws. współpracy SKW z FSB po katastrofie smoleńskiej. Prokuratorzy sprawdzają, czy szefowie polskiego kontrwywiadu dochowali wymaganych procedur i otrzymali zgodę byłego szefa rządu oraz MON na kooperację. Przyjazd Tuska do Polski transmitowały polskie media, a na byłego lidera PO oczekiwały tłumy na Dworcu Centralnym. Po konferencji prasowej już po przesłuchaniu, Tusk dziękował swoim sympatykom za wsparcie.

Źródło: tvn24.pl, Gazeta Wyborcza, PAP

GW


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Salon24 nie uczestniczy w żadnej wojnie. Dajemy możliwość wypowiedzi każdemu. W notkach...
  • Dzień dobry! Pana notka wisi w 5. rzędzie na SG.
  • @JESTNADZIEJA Wdarła się pomyłka, za którą przepraszamy. Poprawiliśmy

Tematy w dziale Polityka