Władimir Putin. fot. PAP/EPA/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO / POOL
Władimir Putin. fot. PAP/EPA/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO / POOL

Dziwna trasa Putina w drodze do Hamburga. Jego samolot ominął Polskę

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 77

Władimir Putin nadłożył 500 km dogi omijając Polskę wielkim łukiem. Kreml tłumaczy to względami bezpieczeństwa.

Samolot rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w drodze na szczyt G20 w Niemczech zrobił okrąg nadkładając około 500 km. Chciał uniknąć przelotu nad państwami członkowskimi NATO - Polską i państwami bałtyckim.

Samolot Putina ominął Polskę

Z danych strony internetowej FlightRadar24 wynika, że rządowy samolot lecąc z Moskwy do Hamburga zboczył ze standardowej, najkrótszej drogi przez Polskę i Białoruś. Zamiast tego Samolot Iljuszyn z numerem rejestracyjnym RA-96022 przeleciał nad Morzem Bałtyckim, przelatując przez terytorium neutralnej Finlandii i Szwecji, a następnie wszedł w przestrzeń powietrzną Danii i Niemiec - relacjonuje Reuters. Z kadrów pokazanych w rosyjskiej telewizji wynika, że z maszyny o takim numerze Putin wysiadł po przybyciu do Hamburga na szczyt G20.

Reuters podaje, że Putin przy okazji podróży do krajów UE w ciągu ostatniego roku kilkakrotnie przelatywał samolotem nad wschodnimi państwami członkowskimi NATO - Polską i Litwą. Prezydenckie maszyny wybierały zawsze bezpośrednią trasę i nie jest jasne, dlaczego tym razem wybrano drogę okrężną - zaznaczyła agencja.

image

Trasa samolotu Putina (opracowanie własne)

Rzecznik Kremla o kwestii  bezpieczeństwa Putina

Dmitrij Pieskow zapewnił, że wszystkie kwestie dotyczące przemieszczania się Władimira Putina związane są z bezpieczeństwem prezydenta. Pytany o doniesienia agencji Reutera o tym, iż samolot z prezydentem Rosji na pokładzie nadłożył drogi o 500 kilometrów, Pieskow odmówił komentarza; odparł jedynie, że "podejmowane są działania, które uznane są za wskazane".

Odbudowa relacji Rosji z USA

Podczas szczytu G20 Putin ocenił, że udało mu się nawiązać osobiste relacje z Trumpem podczas ich pierwszego spotkania, do którego doszło w kuluarach szczytu.

- Jeśli będziemy budować stosunki między Rosją i USA tak, jak przebiegały wczorajsze rozmowy, to zdołamy odbudować chociażby częściowo ten stopień współpracy, jakiego potrzebujemy - powiedział. Wyraził nadzieję na przezwyciężenie kryzysu w relacjach obu krajów i ocenił, że "pewne przesłanki do tego zostały stworzone".

Przewaga rosyjskiego gazu

Rosyjski prezydent zapewnił, że odnosi się pozytywnie do możliwości dostaw do Europy amerykańskiego gazu, ponieważ - jak przekonywał - Rosja popiera konkurencję na rynku, a jej gaz ma przewagę konkurencyjną.

- Zdrowa konkurencja jest korzystna dla wszystkich. Opowiadamy się za otwartym rynkiem i za zdrową konkurencją" - powiedział Putin. "Dzisiaj jest faktem absolutnie oczywistym, o czym może powiedzieć każdy specjalista, że koszty własne produkcji i dostaw gazu skroplonego z USA do Europy są znacznie wyższe niż naszego LNG i nieporównywalne, jeśli chodzi o koszt, z rosyjskim gazem dostarczanym rurociągami - oświadczył.

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj77 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (77)

Inne tematy w dziale Polityka