Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu” wynika, że w drugiej turze wyborów prezydenckich prowadzi Rafał Trzaskowski z wynikiem 45,7 proc. Karol Nawrocki, kandydat popierany przez PiS, może liczyć na 43,61 proc. poparcia. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.
Sondaż: Trzaskowski przed Nawrockim, ale różnica niewielka
Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu” wynika, że w drugiej turze wyborów prezydenckich prowadzi Rafał Trzaskowski z wynikiem 45,7 proc. Karol Nawrocki, kandydat popierany przez PiS, może liczyć na 43,61 proc. poparcia. 10,69 proc. badanych wciąż nie podjęło decyzji.
Badanie zrealizowano po debacie telewizyjnej oraz rozmowach kandydatów z liderem Konfederacji Sławomirem Mentzenem, który w pierwszej turze uzyskał 14,81 proc. głosów. Druga tura wyborów odbędzie się 1 czerwca. Trzaskowskiego wspierają m.in. Szymon Hołownia, Magdalena Biejat i Władysław Kosiniak-Kamysz, natomiast Nawrockiego – Marek Jakubiak.
Trzaskowski apeluje o mobilizację: „Każdy głos się liczy”
Podczas wizyty w Radziejowicach Rafał Trzaskowski zapewnił, że jest przekonany o zwycięstwie i podkreślił, że „każdy głos się liczy”. Kandydat KO zaznaczył, że będzie prezydentem wszystkich Polek i Polaków, otwartym na dialog i rozwiązującym realne problemy społeczne.
Nawrocki zapowiedział, że pozwie Onet. „Stek kłamstw i nienawiści”
Karol Nawrocki zapowiedział pozew przeciwko Onetowi za artykuł pt. „Karol Nawrocki i tajemnice Grand Hotelu”. Portal twierdzi, że jako ochroniarz miał uczestniczyć w procederze sprowadzania prostytutek dla gości hotelowych. Kandydat PiS stanowczo zaprzecza i zapowiedział pozew cywilny oraz prywatny akt oskarżenia.
Politycy KO, m.in. Katarzyna Lubnauer i Sławomir Nitras, zarzucają Nawrockiemu unikanie trybu wyborczego, który umożliwiłby szybkie rozstrzygnięcie sporu. Nitras nazwał decyzję o pozwie cywilnym „aktem tchórzostwa”. Adam Szłapka ocenił, że rezygnacja z trybu wyborczego może oznaczać, że Nawrocki nie chce konfrontacji przed sądem przed dniem wyborów.
Rekordowa mobilizacja za granicą. Już 636 tys. zarejestrowanych wyborców
Rzecznik MSZ Paweł Wroński poinformował, że do tej pory 636 tys. osób zapisało się do głosowania za granicą w drugiej turze wyborów. To może być rekord frekwencyjny wśród Polonii. Najwięcej zarejestrowanych wyborców znajduje się w Wielkiej Brytanii, Niemczech i USA.
Rejestracja możliwa jest do północy z 27 na 28 maja, a zaświadczenia do głosowania można pobierać do 29 maja. MSZ przypomina, że dane obwodowe i rejestracyjne dostępne są m.in. przez aplikację mObywatel oraz serwis e-wybory.
Trump chce odebrać Harvardowi 3 miliardy dolarów
Prezydent USA Donald Trump poinformował, że rozważa odebranie Uniwersytetowi Harvarda 3 mld dolarów federalnego grantu i przekazanie tych środków na rzecz szkół zawodowych. Jest to kontynuacja kampanii administracji Trumpa wymierzonej w prestiżowe uczelnie, które oskarża o antysemityzm i „zagrożenie dla demokracji”.
Duda przed wizytą w Berlinie: chcę pomnika i zadośćuczynienia
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że podczas wizyty w Niemczech będzie rozmawiał z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem o realnym upamiętnieniu polskich ofiar II wojny światowej w postaci pomnika w Berlinie. Poruszy także temat materialnego zadośćuczynienia oraz nauczania języka polskiego w Niemczech.
Duda zapowiedział również rozmowy o problemie migracji przez zachodnią granicę Polski oraz o sytuacji międzynarodowej, w tym o trwającej wojnie w Ukrainie.
na zdjęciu: Radziejowice, 26.05.2025. Wybory prezydenta RP - kampania przed II turą. Kandydat KO, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na spotkaniu z mieszkańcami Radziejowic, 26 bm. (mr) PAP/Paweł Supernak
Red.
Inne tematy w dziale Polityka