Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
69 obserwujących 3571 notek 8018790 odsłon
Salon24 news, 14 lipca 2017 r.

RMF FM: Dziennikarze w Brukseli chcieli wymusić na KE krytykę Polski ws. KRS

2736 87 0 A A A

Dziennikarze z Polski "usilnie próbowali" wydobyć z rzecznika Komisji Europejskiej słowa krytyki na temat nowelizacji ustawy o KRS. Korespondentka radia RMF FM dodaje, że rozmowa z zagranicznym politykiem przybrała formę otwartego ataku na Polskę.

Komisja Europejska nie zamierza w tej chwili ostro krytykować rządu PiS, choć projekty reformy sądownictwa bardzo się nie podobają komisarzom w Brukseli. Alexander Winterstein w rozmowie z dziennikarzami zachował wstrzemieźliwość i nie chciał zabierać głosu w tej sprawie, dysponując tylko projektem ustawy o KRS. Według relacji Katarzyny Szymańskiej-Borginion, korespondenci z Polski byli bardzo zawiedzeni i zamierzali odpuszczać. - Rozczarowanie dziennikarzy było ogromne - pisze.

Ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym będą rozpatrywane w ramach procedury sprawdzania praworządności w naszym kraju. Bruksela nadal daje czas polskim władzom na dialog i przyjęcie zaleceń Komisji Weneckiej ws. Trybunału Konstytucyjnego. Na pewno w odpowiednim czasie głos ws. reformy sądownictwa zabierze Frans Timmermans.

- Timmermans wspomniał wczoraj podczas kolegium, że nie możemy pozostawić tego rodzaju praktyk bez reakcji w odpowiednim momencie. Proszę nie mieć żadnych wątpliwości co do naszej mobilizacji i presji w sprawie przestrzegania prawa - oświadczył Pierre Moscovici, komisarz ds. ekonomicznych w Brukseli.

Katarzyna Szymańska-Borginion była zdumiona, że polscy dziennikarze tak bardzo domagali się słów krytyki pod adresem polskich władz. Nie pytali Wintersteina o standardową opinię, ale chcieli wymusić koniecznie negatywną reakcję. - W pewnym momencie przybrało nawet znamiona ataku na Polskę - podkreśliła korespondentka RMF FM, która przysłuchiwała się dyskusji.

- Dla swoich interesów wykorzystują to niektóre unijne kraje, a dziennikarze uczestniczą w tej grze. Nikt nie może twierdzić, że nie jest tego świadomy - ostrzega dziennikarka. Już Guy Verhofstadt, który ma bardzo dobre kontakty z politykami opozycji, domaga się zwołania komisji wolności obywatelskich w Parlamencie Europejskim, która miałaby powstrzymać PiS przed reformą sądów. - To likwidacja państwa prawa w Polsce - ocenił.

Źródło: RMF FM

GW


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Salon24 nie uczestniczy w żadnej wojnie. Dajemy możliwość wypowiedzi każdemu. W notkach...
  • Dzień dobry! Pana notka wisi w 5. rzędzie na SG.
  • @JESTNADZIEJA Wdarła się pomyłka, za którą przepraszamy. Poprawiliśmy

Tematy w dziale Kultura