Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
84 obserwujących 4721 notek 10727819 odsłon
Salon24 news, 14 września 2017 r.

Zmiany w polskim Kościele. Bp Ryś na dawne miejsce abp. Jędraszewskiego

2542 67 0 A A A
Bp Grzegorz Ryś podczas rozmowy z dziennikarzami w krakowskiej kurii, fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Bp Grzegorz Ryś podczas rozmowy z dziennikarzami w krakowskiej kurii, fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Biskup Grzegorz Ryś został mianowany przez papieża Franciszka nowym metropolitą łódzkim. Zastąpi abp. Marka Jędraszewskiego, który od stycznia pełni funkcję metropolity krakowskiego.

Z Łodzi do Krakowa i z Krakowa do Łodzi

Z chwilą przeniesienia abp. Jędraszewskiego do Krakowa metropolią łódzką kierował administrator diecezji. Teraz dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej przeprowadzi się do Łodzi.

- Niewiele wiem o Kościele łódzkim. Muszę długo słuchać, patrzeć, rozmawiać zanim cokolwiek będę chciał zrobić - powiedział bp Grzegorz Ryś, gdy ogłoszono jego nominację.

- Mam doświadczenie pokoju w sobie. Myślę, że bierze się ono z posłuszeństwa w Kościele. Ojcu Świętemu się nie odmawia, chyba żeby człowiek rzeczywiście miał poważne powody. Nie mam takich powodów. Bo powód osobisty, że ktoś kocha Kraków nie jest wystarczający – dodał duchowny.

Biskup mówił, że dość naturalne jest, że będzie chciał korzystać z doświadczenia swoich poprzedników w archidiecezji łódzkiej: abp. Marka Jędraszewskiego i abp. seniora Władysława Ziółka, biskupów pomocniczych, innych duchownych oraz bardzo aktywnych wspólnot działających w Łodzi. - Jest kogo słuchać. Chciałbym dość szybko porozmawiać prawie z każdym z księdzem i poznać parafie – podkreślił.

Metropolita senior kard. Stanisław Dziwisz podkreślał z kolei, że metropolia łódzka wchodzi w normalny tryb pracy pod przewodnictwem biskupa "doświadczonego, znakomitego historyka, świetnego duszpasterza i przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP". - Każda diecezja potrzebuje nowego ducha – podkreślił kard. Dziwisz, zaznaczając, że zawsze trzeba bazować na dorobku, który ma diecezja. - Myślę, że ta nominacja idzie po linii Ojca Świętego odnowy w życiu Kościoła i po linii nowej ewangelizacji – dodał.

Kim jest bp Grzegorz Ryś

Grzegorz Ryś ma 53 lata. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego w Katedrze wawelskiej. Biskupem jest od 2011 r., a jego zawołanie to "Virtus in infirmitate" - "Moc w słabości".

Nowy metropolita łódzki jest zaangażowany w dialog ekumeniczny i międzyreligijny. Zainicjował m.in. spotkania w intencji pokoju z udziałem chrześcijan, Żydów i muzułmanów - "Echo Asyżu" w Krakowie. Od 2012 r. jest członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Bp Ryś od lat jest też zaangażowany w Dzieło Nowej Ewangelizacji, między innymi jako przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. To historyk i teolog. Jest kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. Jest autorem tekstów Drogi Krzyżowej podczas ŚDM Kraków 2016 oraz rozważań przed uroczystościami 300-lecia koronacji Matki Bożej Częstochowskiej.

Podczas procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II należał do komisji historycznej działającej przy Trybunale Rogatoryjnym.„

Nowy metropolita łódzki często występuje w mediach, był komentatorem pielgrzymek Jana Pawła II. Należy do zespołu redakcyjnego "Tygodnika Powszechnego", jest publicystą m.in. "Znaku i "Przewodnika Katolickiego". Jest też obecny w przestrzeni wirtualnej - ma swoją stronę internetową, gdzie zamieszczane są między innymi konferencje i homilie, a jego profil na Facebooku liczy ponad 14 tys. fanów.

Bp Kamiński na miejsce abp. Hosera

To nie wszystkie zmiany personalne w polskim Kościele. Bp Romuald Kamiński będzie następcą abp. Henryka Hosera w diecezji warszawsko-praskiej, po jego przejściu na emeryturę jesienią. 

Papież Franciszek mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji ełckiej biskupem koadiutorem diecezji warszawsko-praskiej. Biskup koadiutor wspiera biskupa diecezjalnego, a gdy ten przejdzie na emeryturę, ma prawo następstwa po nim na urzędzie biskupa diecezjalnego. Abp Hoser, kończąc 27 listopada 2017 roku 75 lat, osiągnie wiek emerytalny. Biskup Romuald Kamiński zna dobrze diecezję, do której przychodzi, ponieważ pracował w niej przez wiele lat.

Biskup Romuald Kamiński ma 66 lat, od 2005 roku jest biskupem. W Konferencji Episkopatu Polski przez wiele lat pełnił między innymi funkcję przewodniczącego Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi. W styczniu 2016 roku został uhonorowany tytułem Człowiek Dialogu przyznawanym przez członków Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

Biskup Kamiński święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 1981 roku. Był wikariuszem Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku, administratorem w Domu Arcybiskupów Warszawskich oraz referentem w Sekretariacie Prymasa Polski i kapelanem kardynała Józefa Glempa w latach 1983-1992. Od 1992 roku pełnił funkcję kanclerza kurii warszawsko-praskiej, był też członkiem Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej. 8 czerwca 2005 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji ełckiej.

źródło PAP

ja


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Społeczeństwo