Erdogan w Polsce. Prezydent Turcji rozmawia z A. Dudą o współpracy z NATO

Recep Erdogan już w Polsce. Fot. PAP
Recep Erdogan już w Polsce. Fot. PAP

Recep Tayyip Erdogan przybył do Warszawy na jeden dzień. Prezydent Turcji został powitany przez Andrzeja Dudę, z którym będzie omawiał kwestie współpracy Turcji z NATO i Unią Europejską.

Plan wizyty Erdogana w Polsce

Prezydenci będą rozmawiali na osobności cztery godziny, zaplanowano podpisanie dokumentów i udział Erdogana w Forum Gospodarczym. Przywódca Ankary zostanie powitany również przez Beatę Szydło uroczystym posiłkiem. Erdogan porozmawia z marszałkami Sejmu i Senatu - Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim.

Następnym punktem wizyty prezydenta Turcji będzie złożenie wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza. W towarzystwie Andrzeja Dudy, zagraniczny gość zje obiad. Minister Krzysztof Szczerski poinformował, że głównymi tematami spotkania jest współpraca z NATO, sytuacja na Bliskim Wschodzie oraz stosunki na linii Ankara - Unia Europejska. Rozmowy są toczone także ze względu na pozycję Polski jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Z pewnością Andrzej Duda poruszy temat kryzysu migracyjnego. Turcja w marcu 2016 r. doszła do porozumienia z Brukselą, dzięki czemu ograniczono napływ nielegalnych imigrantów do greckich wybrzeży. Wizyta Erdogana w Polsce będzie krytykowana przez opozycję, bowiem kraje UE od momentu słynnego puczu w Turcji nie zapraszały go na oficjalne wizyty. Nie zrobił tego Viktor Orban, który zamiast tego udał się do Ankary w czerwcu.

Satysfakcji z powodu wizyty Erdogana w Polsce nie ukrywał prezydent Andrzej Duda. - Cieszy mnie bardzo to, że ta wizyta odbywa się w Warszawie, jest to wizyta ważna, związana ze współpracą polityczną pomiędzy Polską a Turcją, związana także w ogromnym stopniu ze współpracą gospodarczą pomiędzy Polską a Turcją - stwierdził.

"Polska popiera starania Turcji w dołączeniu do UE"

Strona polska i turecka podpisała pięć ważnych umów międzynarodowych. - Rozmawialiśmy zarówno o współpracy wojskowej jak i współpracy kulturalnej - podkreślił prezydent Duda. Co istotne, Polska potwierdza wsparcie dla Turcji ws. akcesji unijnej.

- Polska popiera, popierała i popiera starania Turcji dzisiaj o wstąpienie do Unii Europejskiej. Turcja od wielu lat aspiruje. Odbyliśmy dzisiaj z panem prezydentem także na ten temat bardzo szczerą rozmowę - poinformował Andrzej Duda. - Ja tylko cały czas podkreślam, mam nadzieję, że drogi Turcji i UE będą nadal podążały w tym samym kierunku i że efektem tego wspólnego podążania będzie w końcu członkostwo, pełne członkostwo Turcji w UE - dodał.

- Nie uważam, że trzeba mieć problem z rozmową z Erdoganem. To przywódca wielkiego państwa. Ale na marginesie szczytów, jak to było w Hamburgu czy np. w Chinach, wszyscy z Erdoganem rozmawiają. Natomiast zaproszenie go do Polski po puczu ma pewien wymiar symboliczny - przekonywał poseł PO, Rafał Trzaskowski.

Recep Edrogan jest oskarżany przez turecką opozycję o łamanie praw człowieka, podporządkowanie sobie służb mundurowych i sądów. Przeprowadził czystki w armii, policji i wymiarze sprawiedliwości, szukając spiskowców, którzy chcieli go obalić. Jean-Claude Juncker w ramach odpowiedzi na autorytarne rządy w Ankarze wykluczył możliwość wejścia Turcji do Unii Europejskiej. Erdogan uważa, że Turkom nie jest potrzebna akcesja, choć nie porzuci rozmów w tej sprawie z Brukselą.

Źródło: PAP

GW


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Lubię to! Skomentuj127 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka