Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
88 obserwujących 5149 notek 11852371 odsłon
Salon24 news, 13 listopada 2017 r.

Nowy sondaż CBOS: PiS wciąż z wysokim poparciem

1778 134 0 A A A
PiS, PO, Kukiz'15 i Nowoczesna w Sejmie - wg listopadowego sondażu CBOS. Fot. PAP
PiS, PO, Kukiz'15 i Nowoczesna w Sejmie - wg listopadowego sondażu CBOS. Fot. PAP

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku listopada, na Prawo i Sprawiedliwość głosowałoby 45 proc. badanych, którzy zdeklarowali udział w wyborach. 

Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska z siedemnastoma procentami poparcia. Kukiz'15 otrzymał 8 proc. poparcia, a Nowoczesna – 5 proc. – tak wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. 

Pozostałe ugrupowania nie zdołałyby wprowadzić swoich przedstawicieli do Sejmu. „Pod kreską” znalazło się Polskie Stronnictwo Ludowe – 4 proc. zwolenników. Liczba sympatyków Sojuszu Lewicy Demokratycznej sięgnęła 3 proc. Na Partię Razem zamierza głosować 2 proc., a na partię Wolność, której szefuje Janusz Korwina-Mikke –1 proc. zdeklarowanych wyborców.

Zobacz także: Jest kandydat PO na prezydenta Warszawy. I odpowiedź Patryka Jakiego

72 proc. badanych zadeklarowało, że wzięłoby udział w wyborach, a 16 proc., że nie poszłoby do urn. 13 proc. Polaków waha się w sprawie udziału w wyborach. CBOS wskazuje, że deklarowana frekwencja w wyborach jest najwyższa, odkąd prowadzone są takie sondaże, czyli od 1991 roku. 71 proc. deklarację udziału w wyborach parlamentarnych notowano jedynie raz – w październiku 2007 r. – przed wyborami wygranymi przez PO po okresie rządów koalicji PiS-Samoobrona-Liga Polskich Rodzin – oraz z takim samym odsetkiem – w czerwcu 2010 r. przed I turą wyborów prezydenckich.

45 proc. poparcie w listopadzie dla PiS (wraz z Solidarną Polską i Polską Razem-ta partia to obecnie Porozumienie) jest niższe o 2 pkt. proc. od październikowego. Nadal jednak rządzące  ugrupowanie ma prawie trzykrotnie więcej sympatyków niż najgroźniejszy konkurent – stwierdza CBOS. Zaznacza też, że październikowy wynik – 47 proc. – był maksimum w badaniach.

Notowania PO w porównaniu z październikiem minimalnie wzrosły – o 1 pkt. proc. Odsetek zwolenników ruchu Kukiz'15 nie zmienił się od miesiąca, a deklaracje głosowania na Nowoczesną złożyło minimalnie mniej badanych niż w październiku – o 1 pkt. proc.

Spośród ugrupowań spod kreski notowania poprawiły się od października o 1 pkt proc. dla PSL i SLD. Dla Partii Razem nie zmieniły się, a partii Wolność Janusza Korwina-Mikke spadły o 1 pkt. proc.

Czytaj: Mężczyzna podpalił się pod Pałacem Kultury. Chciał zamanifestować przeciw PiS

Skonkretyzowanego poglądu w kwestii, na które ugrupowanie oddać głos w wyborach nie miało 13 proc. badanych ( o 1 pkt. proc. więcej niż poprzednio).

CBOS stwierdza w komentarzu do badań, że nawet gdyby cała opozycja się zjednoczyła, łączna liczba zwolenników takiego bloku, wynosząca w sondażu 40 proc., byłaby niższa od liczby badanych wskazujących na PiS. Bez ruchu Kukiz'15 opozycja zebrałaby tylko niespełna jedną trzecią głosów.

Badanie CBOS przeprowadziło między 2 a 12 listopada na 1016 osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski metodą wywiadów bezpośrednich twarzą w twarz, wspomaganych komputerowo.


Źródło: PAP

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Opublikowano: 13.11.2017 16:18. Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 17:05.
Autor: Salon24 news
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Polityka