Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
97 obserwujących 5516 notek 12960747 odsłon
Salon24 news, 11 lutego 2018 r.

Ustawa reprywatyzacyjna pod znakiem zapytania. Nie stać na nią budżetu państwa

1721 56 0 A A A
Wiceminister Patryk Jaki wraz z dr. hab. Kamilem Zaradkiewiczem – Dyrektorem Departamentu Prawa Administracyjnego, fot. ms.gov.pl
Wiceminister Patryk Jaki wraz z dr. hab. Kamilem Zaradkiewiczem – Dyrektorem Departamentu Prawa Administracyjnego, fot. ms.gov.pl

Rząd może mieć problem z realizacją przepisów projektu ustawy reprywatyzacyjnej. Szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Jacek Sasin powiedział, że proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zapisy budzą wątpliwości, zarówno natury finansowej, jak i prawnej.

- Trudno mi teraz powiedzieć, w jakim terminie będziemy rozmawiać nad ustawą reprywatyzacyjną i czy w ogóle nad ustawą w takim kształcie będziemy rozmawiać. Projekt ustawy został przez ministra sprawiedliwości skierowany kilka tygodni temu pod obrady. Przeanalizowaliśmy jej zapisy. Uznaliśmy, że one budzą wątpliwości - powiedział Sasin w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl.

Zobacz: Koniec oddawania kamienic z ludźmi. Projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej

- Realizacja zapisów ustawy przekracza możliwości budżetu państwa. Wątpliwości są również pod względem zgodności z prawem polskim i prawem międzynarodowym - stwierdził polityk PiS. Ponadto, jego zdaniem, "pojawia się pytanie, na co nas stać w kwestii reprywatyzacji".

- Bo to są ogromne pieniądze. Czy współczesne polskie państwo i współcześni Polacy powinni płacić za skutki wydarzeń historycznych, które miały miejsce wiele dziesięcioleci temu. Czy współcześni Polacy mają ponosić ciężar zadośćuczynienia osobom, które wówczas straciły majątki- mówił Sasin. W jego ocenie to "zasadnicze pytanie polityczne i filozoficzne", czy dzisiaj tych pieniędzy nie przekazać na cele, z punktu widzenia państwa niezbędne, jak polityka prorodzinna czy służba zdrowia.

- Ministerstwo Sprawiedliwości dostrzegło poważne patologie w systemie prawno-własnościowym w związku z pracą Komisji Weryfikacyjnej. Dlatego przygotowało spójny, kompleksowy projekt dot. reprywatyzacji. Został on pozytywnie skonsultowany ze wszystkimi resortami. Jest poparty opiniami ekspertów z prawa międzynarodowego. Projekt zyskał pozytywne opinie Rady Legislacyjnej i Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu  - skomentował słowa Sasina wiceszef MS Patryk Jaki.

image

(źródło: Twitter/Patryk Jaki)

Szef Stałego Komitetu Rady Ministrów uważa, że reprywatyzacja jest potrzebna, tylko należy znaleźć odpowiedź, jak sprawę rozwiązać najlepiej. Jak poinformował, "ustawę przekazał do ponownych analiz Ministerstwu Sprawiedliwości".

- W zależności od tego, jak te prace będą przebiegać, będziemy mogli mówić o podjęciu finałowych prac legislacyjnych na poziomie rządowym, czyli na Komitecie Stałym i ewentualnie na Radzie Ministrów. Obecnie nie przewiduję, żeby nastąpiło to w najbliższych dniach czy tygodniach, bo jak rozumiem, wyjaśnienia tych wątpliwości musi potrwać jakiś czas - wskazał.

Jaki podkreśla, że ostateczna opinia co do konkretnych zapisów projektu i decyzja dot. dalszego losu ustawy należy do premiera i rządu.

Komentarz Pawła Dobrowolskiego: Ustawowo przedawnić roszczenia reprywatyzacyjne

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt ustawy reprywatyzacyjnej w październiku ub.r. Przewiduje on m.in. takie rozwiązania, jak rekompensatę w wysokości do 20 proc. wartości mienia przejętego przez państwo po 1944 r., czy zakaz zwrotów w naturze i handlu roszczeniami. Szacunkowy koszt jej skutków wyniósłby od 10 do 15 mld zł.

Według MS propozycje stanowią "kompromis pomiędzy moralną powinnością wobec osób pokrzywdzonych a ekonomicznymi możliwościami państwa". "Trzynaście dekretów i ustaw skutkujących po 1944 r. przejęciem przez państwo nieruchomości prywatnych było uchwalonych przez nielegitymizowany reżim, nie wybrany w demokratycznych wyborach, lecz narzucony przez sowieckiego najeźdźcę" - głosi uzasadnienie projektu.

Po wejściu ustawy w życie stracą moc m.in.: dekret Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej oraz tzw. dekret Bieruta, nacjonalizujący warszawskie grunty.

Przeczytaj wywiad z dr. Tomaszem Luterkiem: Reprywatyzacja. Albo ustawa, albo bagno

źródło: PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Polityka