108 obserwujących
5772 notki
13843k odsłony
1049 odsłon

Spot MON z okazji rocznicy wejścia do NATO. Bez Geremka, Kwaśniewskiego i Buzka

Szczyt NATO w Warszawie. fot. Flickr
Szczyt NATO w Warszawie. fot. Flickr
Wykop Skomentuj42

Kiedy 19 lat temu Polska wchodziła do NATO prezydentem był Aleksander Kwaśniewski, premierem Jerzy Buzek, a szefem dyplomacji Bronisław Geremek. Jednak żadna z tych postaci nie występuje w filmie przygotowanym przez MON.

- W naszym kalendarzu mamy wiele dat ważnych dla historii Polski. Jedną z nich jest 12 marca - mówi w nagraniu zamieszczonym na stronie MON Mariusz Błaszczak.

Błaszczak mówi też, że 19 lat członkostwa zbudowało w nas poczucie bezpieczeństwa i bliskiej współpracy z sojusznikami. Systematycznie wzrasta pozycja jaką Polska zajmuje w Sojuszu, a przeznaczając na armię co najmniej 2 procent produktu krajowego brutto jesteśmy jednym z liderów.

- Nasz kraj ma silną pozycję w NATO. Obecność polskich żołnierzy w misjach zagranicznych prowadzonych pod flagą Sojuszu jest wyraźnym sygnałem, że troszczymy się o bezpieczeństwo w wymiarze regionalnym i globalnym. Polskie samoloty pod niebem Iraku i państw bałtyckich, okręty operujące na morzach, czy kontyngenty wojskowe to nasz realny wkład w bezpieczeństwo świata.

Udzielając gościny sojusznikom z NATO sami angażujemy się w działania na rzecz bezpieczeństwa zarówno na wschodniej jak i południowej flance. Od dwóch dekad polscy żołnierze i pracownicy służą w strukturach politycznych i wojskowych NATO. To oni stanowią polski wkład w dokonania Sojuszu. Dziś myśląc o NATO pamiętajmy, że jesteśmy jego ważną częścią. W dniu rocznicy dziękuję tym, którzy przyczyniają się do umocnienia tej organizacji. Nam wszystkim życzę, by Sojusz się umacniał, bo silny Sojusz to bezpieczna Polska - mówi minister obrony.

Nagraniu szefa MON towarzyszy spot przygotowany przez Ministerstwo Obrony na okoliczność rocznicy. W trwającym półtorej minuty filmie o Polsce w NATO, o polskiej drodze do NATO, nie występują osoby obecne przy przy negocjacjach, gdy Polska wchodziła do NATO 19 lat temu. Na nagraniu pojawia się Andrzej Duda jako gospodarz szczytu w Warszawie dwa lata temu i Mariusz Błaszczak - minister obrony.


- My się potrafimy dzielić sukcesami - mówi pytana o spot rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

- To jest celowy zabieg. Niedługo się dowiemy, że strajk w Stoczni Gdańskiej prowadził Lech Kaczyński. Tak samo dowiemy się, że sukces Polski w postaci członkostwa w NATO to jest sukces PiS - ocenia inaczej spot były prezydent Bronisław Komorowski.

źródło: mon.gov.pl, TVN

KJ


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj42
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka