112 obserwujących
6010 notek
14712k odsłon
1027 odsłon

Szef Bundestagu: Powinniśmy traktować Polskę z szacunkiem. Nie możemy być aroganccy

Wolfgang Schaeuble, przewodniczący Bundestagu. Fot. Flickr
Wolfgang Schaeuble, przewodniczący Bundestagu. Fot. Flickr
Wykop Skomentuj57

Wolfgang Schaeuble to jeden z najbardziej doświadczonych polityków niemieckich. Przewodniczący Bundestagu ostrzega Niemców przed krytykowaniem Polski ws. przyjmowania uchodźców. Schaeuble wyraził przekonanie, że w relacjach z krajami Europy Wschodniej, Berlin wydaje się zbyt arogancki.

- Obserwując niektóre dyskusje pomiędzy Brukselą a krajami takimi jak Polska i Węgry, ale także Czechy czy Słowacja, apeluję: nie sprawiajmy wrażenia aroganckich - stwierdził przewodniczący Bundestagu w weekendowym wywiadzie dla "Tageszeitung”. Zdaniem Schaeuble, Europa nie może dopuścić do głębokiego podziału na wschód i zachód. - Chociaż wiele rzeczy w Europie nam się nie podoba, nie powinniśmy zapominać, że Unia Europejska przezwyciężyła zimnowojenne podziały - stwierdził.

- Mogę zrozumieć, że wschodni Europejczycy mają czasami poczucie, że ich argumenty się nie liczą. Wielu Niemców ze wschodniej części kraju (dawnej NRD), po zjednoczeniu, też miało wrażenie, że w zdominowanej przez Niemców zachodnich debacie nikt ich nie słucha - podkreślił Schaeuble. Rozmówca "Tageszeitung" namawia władze niemieckie do zmiany w relacjach z mniejszymi państwami. - Nawet, jeśli mamy inne zdanie niż nasi wschodnioeuropejscy sąsiedzi, powinniśmy mimo to słuchać ich i traktować poważnie ich obawy - dodał Schaeuble.

image
Frans Timmermans i Mateusz Morawiecki. Artykuł 7 ciągle grozi Polsce. Fot. KPRM 

Polityk CDU kilka tygodni temu na łamach "Internationale Politik" ostrzegał przed grożeniem Polsce, która walczyła o wolność dla Europy w epoce totalitaryzmów. Schaeuble jest przekonany, że Niemcy nie mogą pouczać polskich obywateli w takich sprawach, jak samostanowienie czy wolność. Stwierdził też, że brakuje okazywania większego szacunku do naszego kraju.

Schaeuble mówił tak w kontekście procedury sprawdzania praworządności przez Komisję Europejską: - Trzeba i można o tym dyskutować. Nie można jednak grozić palcem mówiąc, pokażę wam, o co chodzi, siadajcie, jak dawniej w szkole. Czy musimy rzeczywiście uczyć Polaków walki o wolność i samostanowienie? Raczej nie. Ze względu na historię ubiegłego stulecia, powinniśmy traktować ten kraj z należnym szacunkiem. Bez odwagi Polaków, którzy przeciwstawili się dyktaturze, nie prowadzilibyśmy być może tutaj tego wywiadu - zaznaczył.

Wolfgang Schaeuble zasiada w niemieckim parlamencie nieprzerwanie od 1972 roku. To były minister spraw wewnętrznych i finansów kanclerskiego rządu.

Źródło: dw.com

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj57
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka