Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
97 obserwujących 5511 notek 12947202 odsłony
Salon24 news, 9 czerwca 2018 r.

Szef Bundestagu: Powinniśmy traktować Polskę z szacunkiem. Nie możemy być aroganccy

1027 57 0 A A A
Wolfgang Schaeuble, przewodniczący Bundestagu. Fot. Flickr
Wolfgang Schaeuble, przewodniczący Bundestagu. Fot. Flickr

Wolfgang Schaeuble to jeden z najbardziej doświadczonych polityków niemieckich. Przewodniczący Bundestagu ostrzega Niemców przed krytykowaniem Polski ws. przyjmowania uchodźców. Schaeuble wyraził przekonanie, że w relacjach z krajami Europy Wschodniej, Berlin wydaje się zbyt arogancki.

- Obserwując niektóre dyskusje pomiędzy Brukselą a krajami takimi jak Polska i Węgry, ale także Czechy czy Słowacja, apeluję: nie sprawiajmy wrażenia aroganckich - stwierdził przewodniczący Bundestagu w weekendowym wywiadzie dla "Tageszeitung”. Zdaniem Schaeuble, Europa nie może dopuścić do głębokiego podziału na wschód i zachód. - Chociaż wiele rzeczy w Europie nam się nie podoba, nie powinniśmy zapominać, że Unia Europejska przezwyciężyła zimnowojenne podziały - stwierdził.

- Mogę zrozumieć, że wschodni Europejczycy mają czasami poczucie, że ich argumenty się nie liczą. Wielu Niemców ze wschodniej części kraju (dawnej NRD), po zjednoczeniu, też miało wrażenie, że w zdominowanej przez Niemców zachodnich debacie nikt ich nie słucha - podkreślił Schaeuble. Rozmówca "Tageszeitung" namawia władze niemieckie do zmiany w relacjach z mniejszymi państwami. - Nawet, jeśli mamy inne zdanie niż nasi wschodnioeuropejscy sąsiedzi, powinniśmy mimo to słuchać ich i traktować poważnie ich obawy - dodał Schaeuble.

image
Frans Timmermans i Mateusz Morawiecki. Artykuł 7 ciągle grozi Polsce. Fot. KPRM 

Polityk CDU kilka tygodni temu na łamach "Internationale Politik" ostrzegał przed grożeniem Polsce, która walczyła o wolność dla Europy w epoce totalitaryzmów. Schaeuble jest przekonany, że Niemcy nie mogą pouczać polskich obywateli w takich sprawach, jak samostanowienie czy wolność. Stwierdził też, że brakuje okazywania większego szacunku do naszego kraju.

Schaeuble mówił tak w kontekście procedury sprawdzania praworządności przez Komisję Europejską: - Trzeba i można o tym dyskutować. Nie można jednak grozić palcem mówiąc, pokażę wam, o co chodzi, siadajcie, jak dawniej w szkole. Czy musimy rzeczywiście uczyć Polaków walki o wolność i samostanowienie? Raczej nie. Ze względu na historię ubiegłego stulecia, powinniśmy traktować ten kraj z należnym szacunkiem. Bez odwagi Polaków, którzy przeciwstawili się dyktaturze, nie prowadzilibyśmy być może tutaj tego wywiadu - zaznaczył.

Wolfgang Schaeuble zasiada w niemieckim parlamencie nieprzerwanie od 1972 roku. To były minister spraw wewnętrznych i finansów kanclerskiego rządu.

Źródło: dw.com

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Opublikowano: 09.06.2018 20:16. Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 20:18.
Autor: Salon24 news
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Polityka