Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Flickr
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Flickr

Jest data wyborów samorządowych. Petru się obawia, że to sprytny plan PiS

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 99

21 października zagłosujemy w wyborach samorządowych. Rozporządzenie premiera Mateusza Morawieckiego zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. - Termin drugiej tury korzystny dla PiS - grzmi Ryszard Petru i wzywa do mobilizacji zwolenników opozycji.

- Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21.10.2018 Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach - oświadczył Morawiecki na Twitterze. - Niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków! - zaapelował szef rządu.

I tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października, natomiast druga - 4 listopada w niedzielę. Ostatnie głosowanie przypada na weekend po Uroczystości Wszystkich Świętych. Zdaniem Ryszarda Petru, to taktyczny wybieg PiS, aby zdemobilizować wyborców.

- Termin wyborów samorządowych oznacza, że druga tura odbędzie się w okresie kiedy wiele osób wyjedzie odwiedzić groby najbliższych. Termin drugiej tury korzystny dla PiS. Potrzebna będzie mobilizacja po stronie opozycji - ostrzega Petru.

Ogłoszenie terminu wyborów oznacza start kampanii wyborczej. Od dziś wszyscy kandydaci mogą prowadzić agitację - w Warszawie od kilku tygodni kandydaci PO i PiS przekonywali wyborców w tzw. prekampanii. Według PKW, naruszała ona przepisy kodeksu wyborczego.

Kandydaci zostaną zgłoszeni do PKW przez komitety wyborcze, które tworzą partie polityczne, stowarzyszenia, a także sami wyborcy. 21 października będziemy wybierać przedstawicieli w radach gmin, powiatów, sejmikach wojewódzkich, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Mieszkańcy Warszawy oddadzą ponadto głosy na kandydatów do rad dzielnic.

Nowelizacja kodeksu wyborczego zakłada m.in. wydłużenie kadencji organów władzy samorządowej z 4 do 5 lat. PiS wprowadziło również dwukadencyjność prezydentów, wójtów i burmistrzów. Ograniczono jednomandatowe okręgi wyborcze do wyborów rad gmin, które nie przekraczają 20 tys. mieszkańców.

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka