Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
97 obserwujących 5535 notek 13020999 odsłon
Salon24 news, 23 grudnia 2018 r.

Nowy sekretarz obrony USA. Macron krytykuje Trumpa za wycofanie wojsk USA z Syrii

2119 69 0 A A A
Donald Trump, prezydent USA. Fot. PAP/EPA
Donald Trump, prezydent USA. Fot. PAP/EPA

Patrick Shanahan został tymczasowo sekretarzem obrony USA. Zastąpił na tym stanowisku gen. Jamesa Mattisa. - Sojusznik to ktoś, na kim można polegać - stwierdził z kolei Emmanuel Macron, który ma za złe Donaldowi Trumpowi, że zdecydował o wycofaniu wojsk USA z Syrii. 

- Z przyjemnością informuję, że bardzo utalentowany wiceminister obrony Patrick Shanahan obejmie stanowisko pełniącego obowiązki ministra obrony od 1 stycznia 2019 roku. Patrick ma długą listę osiągnięć podczas pełnienia funkcji zastępcy Pentagonu, a wcześniej w Boeingu. Będzie świetny! - ogłosił na Twitterze Donald Trump. 

 James Mattis odejdzie z funkcji szefa Pentagonu w lutym 2019 roku. Wówczas Shanahan obejmie na stałe zadanie kierowania obroną Stanów Zjednoczonych w porozumieniu z Trumpem. Mattis złożył dymisję w czwartek, tuż po tym, jak prezydent USA zadeklarował natychmiastowe wycofanie wojsk z Syrii. Według Trumpa, ISIS zostało pokonane, a zatem nadrzędny cel militarny Stanów Zjednoczonych został osiągnięty. 

Mattis nie zgadzał się z decyzją głowy państwa. "Źródłem potęgi USA są ich więzi z sojusznikami, którzy powinni być traktowani z szacunkiem" - napisał w liście pożegnalnym odchodzący szef Pentagonu. Zdaniem Mattisa, Trumpowi brakuje jednoznacznego stanowiska w relacjach z Chinami czy Rosją. - Ponieważ ma pan prawo pracować z sekretarzem obrony, którego poglądy będą bardziej zbieżne z pańskimi, uważam, że słuszne będzie z mojej strony ustąpienie ze stanowiska - ogłosił generał. 

Na domiar złego, decyzja o wycofaniu wojsk z Syrii zapadła - według amerykańskich mediów - bez konsultacji z doradcami, Kongresem i sojusznikami. W tak ważnej sprawie Mattis pozostał bez prawa głosu - ponadto uważał, że mały kontyngent amerykański powinien pozostać w Syrii, bo Państwo Islamskie może jeszcze zagrażać pokojowi na Bliskim Wschodzie.

W obronę generała wziął Emmanuel Macron, który podważył jednocześnie intencje Donalda Trumpa. - W sprawie naszych amerykańskich sojuszników: głęboko ubolewam nad decyzją Trumpa w sprawie Syrii - oświadczył. 

Trump ostro: Niemcy to zakładnik Rosji; Polska nie chce nim być

- Sojusznik powinien uzgadniać swoje działania z innymi sojusznikami. Sojusznik to ktoś, na kim można polegać. Być sojusznikiem to walczyć ramię w ramię - powiedział prezydent Francji, odnosząc się do militarnej decyzji Trumpa. - Chciałbym tu złożyć hołd generałowi Mattisowi. Był partnerem, na którym można było polegać - stwierdził Macron. - Generał Mattis doskonale przypomniał o tym, do czego jestem tak przywiązany - dodał francuski prezydent. 

Protesty w Syrii po ogłoszeniu decyzji Trumpa (TVN24/x-news) 


Źródło: PAP, Twitter

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Polityka