Barbara Nowacka. Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
Barbara Nowacka. Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Nowacka za zniesieniem finansowania religii z budżetu państwa. PSL: Efekt działań Kościoła

Redakcja Redakcja Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 400

Inicjatywa Polska przygotowała projekt ustawy, który jest pierwszym etapem rozdziału Kościoła od państwa; zakłada on m.in. zniesienie finansowania lekcji religii oraz ubezpieczeń księży i duchownych z budżetu państwa - poinformowała w niedzielę liderka Inicjatywy Barbara Nowacka. 

Projekt zakłada m.in. zniesienie finansowania religii w szkołach z budżetu państwa, i wprowadzenie finansowania przez związki wyznaniowe i kościoły, które „chcą nauczać zasad swojej wiary w szkole” oraz wpisanie religii na listę zajęć dodatkowych. Ponadto Inicjatywa Polska chce, żeby księża i duchowni sami opłacali swoje ubezpieczenie społeczne i zdrowotne; domaga się likwidacji Funduszu Kościelnego oraz opowiada się za likwidacją wszystkich komisji rządowo-kościelnych. 

Polecamy: Scheuring-Wielgus żąda usunięcia pomnika ks. Jankowskiego. Duchowny podejrzany o pedofilię

Dzięki zniesieniu finansowania religii z budżetu, państwo zaoszczędzi ok. 1-2 mld zł, a na ubezpieczeniach duchownych - ok. 500 mln zł – uważają politycy IP. 

– Ostatnie lata pokazują, że Polsce bardzo potrzeba rozdziału Kościoła od państwa i świeckości - uporządkowania relacji, które ewidentnie zostały zakłócone. Jeśli mamy być krajem demokratycznym, krajem równych praw i równych szans, pewne relacje trzeba przebudować i przemodelować – podkreśliła na konferencji prasowej przed Sejmem Nowacka. 

image
Liderka stowarzyszenia Inicjatywa Polska Barbara Nowacka (P) i Dariusz Joński z IP (2L). Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Inicjatywa Polska proponuje „szeroką dyskusję” na temat rozdziału Kościoła od państwa. – Dyskusję, która pozwoli w następnym parlamencie zacząć działać tak, żeby mieć pewność, że relacje między Kościołem i państwem są zdrowe – dodała. 

Jej zdaniem, Kościół rzymskokatolicki próbuje ingerować m.in. w życie polityczne. – Nie może tak być - nie ma na to naszej zgody, by Kościół pisał ustawy i wpływał na polityków, jak mają procedować prawo – stwierdziła Nowacka. 

Inicjatywa Polska przygotowała projekt ustawy, który jest „pierwszym etapem rozdziału Kościoła od państwa”. 

Zobacz: Abp Gądecki o "Klerze": To tłumaczy sukces filmu "Żyd Süss" w okresie hitlerowskim

Do 20 lutego zbierane będą podpisy pod petycją w sprawie proponowanego projektu ustawy, która zostanie złożona w Sejmie. Jeśli sejmowa komisja ds. petycji nie rozpatrzy wniosku Inicjatywy Polskiej, to „ruszy projekt obywatelski” - poinformowała Nowacka. 

Barbara Nowacka zaprosiła również wszystkie partie i organizacje do współpracy. Podkreśliła, że inicjatywę wspiera już m.in. Komitet Obrony Demokracji. – Namawiam wszystkich do wspierania i popierania projektu. Kiedy projekt trafi do komisji sejmowej to wsparcie będzie niezwykle potrzebne – powiedziała. 

Dopytywana, czy projekt ustawy uzyskał już poparcie partnerów Inicjatywy Polskiej z Koalicji Obywatelskiej, tj. Nowoczesnej i Platformy, Nowacka odpowiedziała: „Nowoczesna ma bardzo zbliżone poglądy w tej sprawie - jestem przekonana, że będzie po tej samej stronie. Z Platformą oczywiście - tak, jak ze wszystkimi partiami - będziemy rozmawiać”. 

Magdalena Filiks z KOD dodała, że jej organizacja wspiera projekt Inicjatywy Polskiej, bo uważa go „za bardzo ważny”. – Rozpoczyna on w Polsce bardzo ważną dyskusję, której zabrakło. To jest problem, który nie był rozwiązany przez wiele lat – mówiła. 

Kosiniak-Kamysz: Sporo księży zasłużyło na ostre traktowanie 

PSL wyrasta z korzeni chrześcijańskich, ale uznaje wolność światopoglądową – powiedział prezes stronnictwa komentując projekt Inicjatywy Polskiej dotyczący rozdziału Kościoła od państwa. Według niego propozycja ta to efekt m.in. politycznego zaangażowania kościoła. 

– Uznajemy wolność światopoglądową, i też przy myśleniu o budowaniu wspólnego porozumienia różnych środowisk ta wolność sumienia jest zawsze podstawową – powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Czytaj: Powstanie "partia ojca Rydzyka"? Macierewicz skomentował doniesienia 

Szef ludowców skrytykował polityczne zaangażowanie kościoła. – My zawsze wiemy co mamy robić, ale zaangażowanie w ostatnich latach Kościoła, niektórych księży, ich aktywność polityczna spowodowały, że to wahadło się odchyliło w drogą stronę – ocenił.

image
Lider PSL krytycznie wypowiada się na temat polskiego Kościoła. Fot. PAP/Tomasz Gzell
– Jest sporo księży, którzy na takie ostre traktowanie sobie zasłużyli działaniami w ostatnich latach. Mówię to z wielkim bólem, jako osoba wierząca w Kościele katolickim, czująca się za niego, jako wierny, odpowiedzialna - takie bardzo mocne zaangażowanie się kościoła w politykę, które obserwowaliśmy u wielu hierarchów i księży skutkuje takimi efektami, że mocny skręt w prawo powoduje, że jest propozycja mocna w lewo – ocenił.

Polecamy: Kard. Brandmueller: Oburzenie skandalem z molestowaniem w Kościele to hipokryzja

Stowarzyszenie Inicjatywa Polska zawiązane zostało w lutym 2016 r. przez grupę lewicowych samorządowców oraz polityków zaangażowanych wcześniej w tworzenie Zjednoczonej Lewicy. W tym samym roku stowarzyszenie znalazło się wśród organizatorów "czarnych protestów" przeciwko rozpatrywanemu przez Sejm obywatelskiemu projektowi zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych. Z inicjatywy kierowanej przez Nowacką organizacji powstały ponadto - dwukrotnie odrzucone przez Sejm w pierwszym czytaniu - projekty liberalizacji prawa w tym zakresie (składane pod szyldem komitetu "Ratujmy kobiety"), które zakładały m.in. możliwość legalnego przerywania ciąży do 12. tygodnia.

We wrześniu ub.r. Inicjatywa Polska podjęła decyzję o starcie w wyborach samorządowych z list Koalicji Obywatelskiej. 


Źródło: PAP 

KW 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła. 

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo