Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
97 obserwujących 5516 notek 12956766 odsłon
Salon24 news, 11 stycznia 2019 r.

HGW, WOŚP i banknot z gwiazdą Dawida. Antysemickie wątki w animacji TVP?

4628 204 0 A A A
Kadr z "Dobranocki" Barbary Pieli.
Kadr z "Dobranocki" Barbary Pieli.

Najnowsza animowana "Dobranocka" w TVP Info dotyczyła zbliżającego się finału WOŚP. Pojawiła się w niej Hanna Gronkiewicz-Waltz i Jurek Owsiak jako nakręcana zabawka. W jednym z ujęć na banknocie z datków widać gwiazdę Dawida i wizerunek Lecha Kaczyńskiego.

W czwartkowym wydaniu „Minęła 20” w TVP Info bohaterami animacji Barbary Pieli byli Jerzy Owsiak i Hanna Gronkiewicz-Waltz. Była prezydent Warszawy wpada na pomysł stworzenia nakręcanej lalki. Przypomina ona Jurka Owsiaka. Po nakręceniu lalka wypowiada słowa "Cześć, siema". Razem zbierają dla fundacji pieniądze. W animacji pokazano to tak, że znaczna część datków jest odkładana na bok i nie trafia na cele WOŚP, tylko do worków przygotowanych przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. HGW obwąchuje zdobyte pieniądze. Z zebranej górki banknotów na „datki” zostaje tylko jeden - 10 zł. Na koniec kukiełce Owsiakowi kukiełka byłej prezydent urywa głowę.

Zobacz kontrowersyjny filmik:


Internauci zwrócili uwagę na jeszcze jeden szczegół - na jednym z banknotów widać gwiazdę Dawida. Komentujący zarzucają autorce, że w swoim materiale zawarła antysemicki przekaz.

„Owsiak skojarzony z gwiazdą Dawida. Antysemicka animacja TVP.Info o zbiórce WOŚP” - oceniło OKO.press, które opisało sprawę. „TVP nie czekała do niedzieli i już zaatakowała WOŚP obrzydliwą "dobranocką" z Owsiakiem” - napisała Gazeta.pl.

image


Niektórzy dopatrzyli się też, że na banknocie 200-złotowym z tego ujęcia jest też wizerunek Lecha Kaczyńskiego. Taka grafika jest dostępna w serwisie Nonsensopedia.wikia.com.

Do sprawy Barbara Piela odniosła się na Twitterze, pokazując zdjęcie banknotu.

Na autorkę "Plastusiów" spadła fala hejtu. Część osób uznała, że niesłusznie.


Jarosław Olechowski, szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, zapowiedział konsekwencje wobec osób odpowiedzialnych za materiał.

W TVP podjęto decyzję o zawieszeniu wydawcy "Minęła 20". "Kierownictwo anteny nie będzie tolerować błędów, które godzą w dobre imię Telewizji Polskiej, narażając ją na straty wizerunkowe i przynosząc jej ujmę" - napisano w komunikacie, pod którym podpisany jest Olechowski.

Piela uważa, że to przesadzona reakcja.


Barbara Piela swoje animacje tworzy dla TVP i „Tygodnika Solidarność”, a od niedawna także dla "Gazety Polskiej". W jednej z wrześniowych animacji Pieli pojawiła się z kolei lalka, którą wielu dziennikarzy na Twitterze odebrało jako postać Żyda. Autorka zaprzeczyła i broniła się, że to postać działacza Franciszka Jagielskiego (pseudonim Farmazon), który zajmował się bezpieczeństwem podczas  demonstracji opozycji.

źródło: wirtualnemedia.pl, press.pl, Twitter

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Opublikowano: 11.01.2019 19:12. Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 19:37.
Autor: Salon24 news
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Kultura