116 obserwujących
6162 notki
15330k odsłon
4994 odsłony

HGW, WOŚP i banknot z gwiazdą Dawida. Antysemickie wątki w animacji TVP?

Kadr z "Dobranocki" Barbary Pieli.
Kadr z "Dobranocki" Barbary Pieli.
Wykop Skomentuj205

Najnowsza animowana "Dobranocka" w TVP Info dotyczyła zbliżającego się finału WOŚP. Pojawiła się w niej Hanna Gronkiewicz-Waltz i Jurek Owsiak jako nakręcana zabawka. W jednym z ujęć na banknocie z datków widać gwiazdę Dawida i wizerunek Lecha Kaczyńskiego.

W czwartkowym wydaniu „Minęła 20” w TVP Info bohaterami animacji Barbary Pieli byli Jerzy Owsiak i Hanna Gronkiewicz-Waltz. Była prezydent Warszawy wpada na pomysł stworzenia nakręcanej lalki. Przypomina ona Jurka Owsiaka. Po nakręceniu lalka wypowiada słowa "Cześć, siema". Razem zbierają dla fundacji pieniądze. W animacji pokazano to tak, że znaczna część datków jest odkładana na bok i nie trafia na cele WOŚP, tylko do worków przygotowanych przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. HGW obwąchuje zdobyte pieniądze. Z zebranej górki banknotów na „datki” zostaje tylko jeden - 10 zł. Na koniec kukiełce Owsiakowi kukiełka byłej prezydent urywa głowę.

Zobacz kontrowersyjny filmik:


Internauci zwrócili uwagę na jeszcze jeden szczegół - na jednym z banknotów widać gwiazdę Dawida. Komentujący zarzucają autorce, że w swoim materiale zawarła antysemicki przekaz.

„Owsiak skojarzony z gwiazdą Dawida. Antysemicka animacja TVP.Info o zbiórce WOŚP” - oceniło OKO.press, które opisało sprawę. „TVP nie czekała do niedzieli i już zaatakowała WOŚP obrzydliwą "dobranocką" z Owsiakiem” - napisała Gazeta.pl.

image


Niektórzy dopatrzyli się też, że na banknocie 200-złotowym z tego ujęcia jest też wizerunek Lecha Kaczyńskiego. Taka grafika jest dostępna w serwisie Nonsensopedia.wikia.com.

Do sprawy Barbara Piela odniosła się na Twitterze, pokazując zdjęcie banknotu.

Na autorkę "Plastusiów" spadła fala hejtu. Część osób uznała, że niesłusznie.


Jarosław Olechowski, szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, zapowiedział konsekwencje wobec osób odpowiedzialnych za materiał.

W TVP podjęto decyzję o zawieszeniu wydawcy "Minęła 20". "Kierownictwo anteny nie będzie tolerować błędów, które godzą w dobre imię Telewizji Polskiej, narażając ją na straty wizerunkowe i przynosząc jej ujmę" - napisano w komunikacie, pod którym podpisany jest Olechowski.

Piela uważa, że to przesadzona reakcja.


Barbara Piela swoje animacje tworzy dla TVP i „Tygodnika Solidarność”, a od niedawna także dla "Gazety Polskiej". W jednej z wrześniowych animacji Pieli pojawiła się z kolei lalka, którą wielu dziennikarzy na Twitterze odebrało jako postać Żyda. Autorka zaprzeczyła i broniła się, że to postać działacza Franciszka Jagielskiego (pseudonim Farmazon), który zajmował się bezpieczeństwem podczas  demonstracji opozycji.

źródło: wirtualnemedia.pl, press.pl, Twitter

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj205
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura