147 obserwujących
7462 notki
19568k odsłon
811 odsłon

Gowin chce zawalczyć o poparcie mieszkańców miast. Konwencja programowa Porozumienia

Wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin podczas I konwencji krajowej partii Porozumienie, fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin podczas I konwencji krajowej partii Porozumienie, fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Wykop Skomentuj57

Programy: Energia Plus, Porozumienie dla Europy, program adresowany do małych, średnich i dużych miast - zapowiedział Jarosław Gowin podczas odbywającej się w Krakowie konwencji programowej Porozumienia. - Chcemy uwolnić energię Polaków - mówił Gowin.

Autorami programów są: minister przedsiębiorczości i technologii  Jadwiga Emilewicz, wicemarszałek Senatu Adam Bielan i najmłodszy prezydent polskiego miasta, prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Jarosław Gowin w otwierającym spotkanie wystąpieniu podkreślił, że najważniejszymi celami jego ugrupowania, działającego w ramach Zjednoczonej Prawicy, będzie uwolnienie energii Polaków, tak jak kiedyś apelował o "Godzinę dla Polski".

Gowin podczas konwencji Porozumienia zaznaczył, że w czasie swojej kariery jako ministra może mówić o osiągnięciach i porażkach. Uchwaloną Konstytucję dla nauki uznał za poprawę pozycji Polski w Europie w sferze naukowej. Natomiast jako porażkę wymienił nieudaną próbę nawiązania relacji polsko-brytyjskich dotyczących projektu deregulacji w czasie, gdy premierem Wielkiej Brytanii był David Cameron.

- Pamiętamy, kto był wtedy [w Polsce] premierem i muszę wam powiedzieć, że on nie był tym projektem zainteresowany i szkoda, bo myślę, że gdyby ten tandem powstał, to Wielka Brytania byłaby nadal częścią UE, Unia byłaby silniejsza, a Polska miałaby silnego sojusznika w postaci Wielkiej Brytanii - przekonywał Gowin. - Skoro Brytyjczycy za chwilę opuszczą UE, to chcę jasno zadeklarować, że to Polska pod rządami Zjednoczonej Prawicy weźmie na siebie rolę strażnika wolności gospodarczej w zjednoczonej Europie – obiecał.

Jarosław Gowin dużo mówił o Krakowie jako mieście, które kultywuje idee Polski jagiellońskiej. - Te wartości, których symbolem jest Kraków wpisują się w rozwój Polski - Polski przywiązanej do chrześcijańskich wartości i dumnej ze swojej historii, ale zarazem Polski świadomej globalizacji i współczesnych wyzwań - mówił. Dodał, że "mamy wizję Polski zaangażowanej w partnerski dialog wewnątrz Unii Europejskiej".

Jak ponadto zaznaczył Gowin, "wolność to przede wszystkim znoszenie barier, barier nadmiernej biurokracji; wolność to ułatwienia w działalności gospodarczej, to nowa przestrzeń dla innowacji, to szersza autonomia uczelni i instytutów naukowych; wolność to wreszcie uwolnienie polskich przedsiębiorców, którzy tworzą energię małych, średnich i dużych miast".

image
Konwencja programowa Porozumienia, fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Celem programu Energia Plus jest doprowadzenie do obniżenia ceny energii. Ma w tym pomóc upowszechnienie nowoczesnych technologii, takich jak instalacje fotowoltaiczne czy mikroelektrownie wodne. Program Energia Plus bazuje na modelu "prosumenckim", czyli takim, w którym korzystający z energii sami ją wytwarzają. Nadmiar mogliby sprzedaż lub przekazać do sieci i otrzymać z tego tytułu rekompensaty.

- Skorzystają  z niego rodziny, które obniżą koszty energii w gospodarstwach domowych o kwotę rzędu 2,5 tys. zł rocznie oraz przedsiębiorcy i samorządy, który będą mogli świadczyć "konkurencyjne, niedrogie usługi komunalne" - zapowiedziała Jadwiga Emilewicz.

- Dzięki programowi Energia Plus w tym roku prosumenci uruchomią instalację równą wielkości bloku energetycznego o łącznej mocy 200 MW - dodała szefowa MPiT. Według niej program zapewni polskim rodzinom, firmom i samorządom energetyczną niezależność.

Zdaniem Adama Bielana Polska "posiada wszelkie atrybuty wraz z tymi moralnymi, by uchronić wspólnotę przed jej upadkiem", a najpoważniejszymi problemami UE są te, które naruszają jej fundamenty, m.in. rosnąca nieufność państw członkowskich, którą podsyca poczucie, że istnieją kraje bardziej i mniej uprzywilejowane" oraz zarzuty dot. braku solidarności z krajami, które zmagają się z kryzysem migracyjnym.

Zdaniem senatora, autora programu Porozumienia dla Europy, "Europa czeka na polskie pomysły i propozycje będące wyrazem naszej polskiej perspektywy integracji europejskiej". - Naszą aspiracją pozostaje niezmiennie Europa wolnych narodów i równych państw, bezwzględnie respektujących zasady partnerstwa. Dlatego uważamy iż w dobrze pojętym interesie UE i jej państw członkowskich leży przeciwdziałania powstawaniu tzw. różnych prędkości, zarówno tych nieformalnych, jak i prawnie instytucjonalnie przypieczętowanych. Opowiadamy się za jednością UE przeciw podziałom. Bieżące i partykularne różnice polityczne nie mogą uzasadniać i usprawiedliwiać żadnych podziałów. Te oznaczają bowiem wprost osłabienie wspólnej Europy – stwierdził polityk w trakcie konwencji Porozumienia.

Bielan przekonywał też, że "Polska ma wszelkie ekonomiczne argumenty", by aktualnie pozostawać poza strefą euro. - Dzięki własnej walucie posiadamy autonomiczne instrumenty polityki monetarnej, chroniące przed utratą konkurencyjności naszej gospodarki – przekonywał Bielan

Z kolei program adresowany do mieszkańców przede wszystkim średnich i małych - ale także dużych miast opiera się na dwu filarach: zaangażowaniu różnych środowisk, motywowanych umiłowaniem do małej ojczyzny i solidarnością społeczną Polaków wobec siebie oraz dążeniu do bezpieczeństwa członkom wspólnoty samorządowej i osiągnięcia dobrobytu mierzonego konkretną jakością życia, przyjaznością otoczenia - wyjaśnił Gowin.


Powiedział, że Porozumienie ma plan, jak powstrzymać nie tylko emigrację zagraniczną, ale też migracje z małych do wielkich miast. Jego autorem jest najmłodszy prezydent miasta w Polsce - on przedstawi program deglomeracji - przeniesienia szeregu ważnych instytucji poza Warszawę i inne metropolie. Do debaty na ten temat Gowin zaprosił wszystkich - nie tylko członków własnego ugrupowania, ale też osoby spoza tego kręgu.

Na konwencji Porozumienia miał być obecny prezes PiS Jarosław Kaczyński, ale "z powodu niedyspozycji" nie dojechał. Zastąpiła go wicepremier Beata Szydło. - Musimy zrobić wszystko, żeby w roku 2019 uzyskać od naszych rodaków prolongatę rządów dla Zjednoczonej Prawicy. To jest nasz obowiązek - mówiła.

W imieniu prezesa PiS przekazała też "gorące pozdrowienia i życzenia owocnych obrad", zaapelowała o dalszą jedność obozu Zjednoczonej Prawicy. Gowin również podkreślał, że "wielkim atutem" obozu rządzącego jest jego jedność. - Zarazem ta jedność jest warunkiem dalszych zwycięstw - zaznaczył. Powiedział, że ma nadzieję, że jego propozycje programowe "zostaną umieszczone na sztandarach całej Zjednoczonej Prawicy".

źródło: PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj57
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka