142 obserwujących
7237 notek
18774k odsłony
10412 odsłon

Atak na Magdalenę Ogórek przed siedzibą TVP. Interweniowała policja

Magdalena Ogórek w studiu TVP, fot. Twitter, profil Magdaleny Ogórek
Magdalena Ogórek w studiu TVP, fot. Twitter, profil Magdaleny Ogórek
Wykop Skomentuj1208

Była kandydatka SLD na prezydenta, a obecnie dziennikarka TVP Magdalena Ogórek została w nocy otoczona przez tłum, który protestował przed siedzibą Telewizji Polskiej. W stronę Ogórek poleciały wyzwiska, obklejono jej samochód, blokowano wyjazd do domu. Pomogła dopiero akcja policjantów.

Magdalena Ogórek osaczona przed budynkiem TVP

"Auto oplute, porysowane, obklejone całkowicie naklejkami, wyzwiska, rzucanie się pod koła. Szarpanina i przemoc. Tak wyglądał mój wyjazd z TVP- skomentowała już po wszystkim Magdalena Ogórek.


Na filmie z zajścia, który pojawił się w mediach społecznościowych widać, jak do szyb auta Ogórek przykładane są zapisane kartki papieru, a niektóre przyklejane. Przeciwnicy obecnej Telewizji Polskiej krzyczą do niej:  "Sprzedajna kłamczucha", "wstyd i hańba", "zatrudnijcie dziennikarzy".

Część protestujących próbuje uniemożliwić dziennikarce odjechanie samochodem, tarasując ulicę. Podczas całego zajścia widocznego na filmie policja używa przymusu bezpośredniego wyłącznie usuwając kładących się na jezdni i blokujących przejazd Ogórek. Osoby te są odciągane na bok. Wcześniej, kiedy samochód dziennikarki był otoczony przez agresywną grupę ludzi, policja bezpośrednio nie reagowała. Wobec dziennikarki, której ostatecznie dzięki pomocy policji udało się odjechać, padają napastliwe okrzyki, m.in. "spieprzaj kłamliwa babo obrzydliwa".

Policja o wydarzeniach, Brudziński wyraża ubolewanie

Na wydarzenie zareagował na Twitterze szef MSWiA Joachim Brudziński. We wpisie kierowanym do dziennikarki wyraził ubolewanie za "brak stanowczej reakcji stołecznej policji wobec tej dziczy, która zaatakowała Panią przed budynkiem TVP Info". Jak dodał, polecił "analizę materiałów operacyjnych i podjęcie niezwłocznie wszelkich stosownych działań".

- Nie będzie ze strony policji pobłażania dla zachowań, które w sposób karygodny wykraczają poza ramy pokojowego protestu - powiedział na niedzielnej konferencji prasowej asp. sztab. Mariusz Mrozek z Komendy Stołeczną Policji.

Jak zaznaczył - w sobotę wieczorem przed siedzibą TVP, gdy doszło do agresywnego zachowania grupy protestujących wobec dziennikarki TVP Info Magdaleny Ogórek - "do pokojowego przebiegu protestu bardzo wiele zabrakło". Dodał, że zachowania, które uniemożliwiają swobodne opuszczenie budynku i odjazd samochodu oraz mogą wywoływać straty niektórych osób trudno nazwać inaczej niż "czystą agresją".

- Zdaję sobie sprawę, że teraz, w tej chwili wielu ekspertów przez pryzmat informacji jakimi dysponują może pokusić się już o jakieś stanowiska, natomiast jedną rzecz chciałbym tutaj podkreślić: działania na miejscu przebiegały w sposób dynamiczny - powiedział Mrozek.

Poinformował, że przed wydarzeniami przedstawionymi na dostępnych nagraniach z soboty wieczór, grupa protestujących podzieliła się, a niektórzy z nich próbowali się wedrzeć do siedziby TVP. - Zadaniem policjantów było również tutaj uniemożliwienie tego typu zachowań, bez względu na to, jakiej stacji telewizyjnej miałoby to dotyczyć - powiedział Mrozek. Policjant dodał, że materiały filmowe dokumentujące incydent będą analizowane przez funkcjonariuszy.

Reakcja świata mediów i polityki na incydent

Jarosław Olechowski, szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej na Twitterze napisał: „Kategorycznie potępiam powtarzające się, coraz bardziej agresywne ataki na dziennikarzy TVP. To co spotkało @ogorekmagda to efekt kampanii nienawiści rozpętanej przeciwko mediom publicznym. Wolność słowa to fundament demokracji. Wzywam do opamiętania zanim dojdzie do tragedii”.


"Ataki na media publiczne są zagrożeniem dla wolności słowa. Gdy przybierają formy fizycznej przemocy stają się zagrożeniem dla bezpieczeństwa publicznego" - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, odnosząc się do akcji protestacyjnej wobec dziennikarki TVP Info Magdaleny Ogórek.

Szef TVP Jacek Kurski zwrócił się o dodatkową ochronę obiektów TVP i ukaranie agresorów.


Na Twitterze atak na dziennikarkę spotkał się ze zdecydowaną krytyką wielu polityków i dziennikarzy, z różnych partii i redakcji, nawet tych na co dzień krytykujących rząd i media publiczne.

Wykop Skomentuj1208
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura