Jacek Czaputowicz, Mike Pompeo. fot. PAP/Rafał Guz
Jacek Czaputowicz, Mike Pompeo. fot. PAP/Rafał Guz

Sesja plenarna konferencji bliskowschodniej. Przemawiali Czaputowicz i Pompeo

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 78

Trwa drugi dzień konferencji bliskowschodniej w Warszawie. Otwarto sesję plenarną. Na Stadionie Narodowym przemawiali m.in. szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz i sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

To drugi i ostatni dzień konferencji bliskowschodniej. Na zorganizowane w Warszawie spotkanie przybyli przedstawiciele kilkudziesięciu państw z całego świata. Rozmawiają o sprawach pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Jedną z palących kwestii jest niezaproszony na konferencję Iran.

 Konferencja bliskowschodnia w Warszawie. Plan i cele. Powitanie gości na Zamku Królewskim

Pompeo: jesteśmy tu, by doprowadzić do współpracy i pokoju na Bliskim Wschodzie

Sekretarz stanu USA zaznaczył, że warszawska konferencja to "historyczne spotkanie". Wyraził satysfakcję, że tak wiele krajów NATO i Unii Europejskiej bierze w niej udział. - Uczestnicy konferencji reprezentują duże spektrum państw, co odzwierciedla to nasze zobowiązania do walki o przyszłość i pokój - dodał.

- Chcemy, żeby wszystkie państwa zebrały się razem i wspólnie walczyły o rozwiązanie problemów; to jest nasza misja. Stany Zjednoczone i Polska rozumieją, że każdy kraj uczestniczący w tym spotkaniu czasami ma inne spojrzenie na sprawy, czasem te spojrzenia mogą być w konflikcie, ale chcemy jednak pomyśleć wspólnie, jak rozwiązać problemy - oświadczył Pompeo. - Mam nadzieję, że ta konferencja nie będzie końcem, będzie początkiem naszych działań – podkreślił.

Pompeo zaznaczył również, że wszyscy uczestnicy warszawskiej konferencji chcą doprowadzić do współpracy i pokoju na Bliskim Wschodzie. Szef amerykańskiej dyplomacji podkreślił, że "żaden kraj nie powinien i nie będzie dominował dzisiejszej dyskusji ani naszych rozmów, każdy powinien mówić szczerze i uczciwie". Dodał, że przedstawiciele każdego kraju powinni szanować poglądy przedstawicieli innych krajów. - Mam nadzieję, że to będzie dialog, a nie tylko odczytywanie przygotowanych wystąpień - podkreślił Pompeo.

 Prezydent Duda: System artyleryjski HIMARS posłuży bezpieczeństwu Polski i regionu

image
Konferencja bliskowschodnia w Warszawie. fot. PAP/Leszek Szymański

Czaputowicz: jesteśmy bardzo zaniepokojeni skutkami rozwoju programu atomowego Iranu

Polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz oświadczył, że czas nadać nowy impuls sprawom bezpieczeństwa w regionie Bliskiego Wschodu.  - Stabilizacja regionu, zakończenie toczących się konfliktów, zapewnienie współistnienia kultur i budowanie społeczeństw włączających to wielkie wyzwania - to jest wyzwanie społeczności międzynarodowej, by możliwie efektywnie wspierać te wysiłki na rzecz zapewnienia stabilizacji i trwałego pokoju - zaznaczył Czaputowicz.

Jego zdaniem, "źródła konfliktów na Bliskim Wschodzie są wielorakie". - Dotyczą one zarówno dążeń niektórych przywódców do zachowania władzy za wszelką cenę, wywodzą się również z fundamentalizmu religijnego i braku tolerancji, a także czynników systemowych takich jak naruszenie równowagi sił - mówił szef MSZ.

Podkreślił też, że UE i USA podzielają przekonanie o roli, którą Iran mógłby i powinien odegrać na Bliskim Wschodzie i na świecie. - Jednakże jesteśmy bardzo zaniepokojeni możliwymi skutkami rozwoju programu atomowego Iranu, jak również doniesieniami o niekonstruktywnej roli odgrywanej przez to państwo w regionie. Jednoznacznie potępiamy również działania tego państwa poza własnym państwem, w tym w Europie, co spotkało się z dodatkowymi sankcjami ze strony unijnej - dodał Czaputowicz.

image
Konferencja bliskowschodnia w Warszawie. fot. PAP/Leszek Szymański
Wskazał też, że nasz kraj jest niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. - Właśnie z tego tytułu spoczywa na nas szczególny obowiązek włączenia się w działania na rzecz zachowania i zapewnienia pokoju - zaznaczył Czaputowicz. Dodał, że Polska jest także "tym krajem, w którym narodził się ruch Solidarność, który zainicjował pokojową, bezkrwawą transformację ustrojową".

Jak przypomniał Czaputowicz, polski kontyngent wojskowy uczestniczył w operacji wyzwolenia Kuwejtu, nasi żołnierze przyczyniali się do stabilizacji w Iraku, przez wiele lat uczestniczyliśmy też w misjach pokojowych na Wzgórzach Golan, na Półwyspie Synaj oraz w południowym Libanie. Polska czynnie uczestniczy w globalnej koalicji ds. walki z tzw. Państwem Islamskim - zaznaczył ponadto szef MSZ.

Czaputowicz przybliżył też plan konferencji. Podkreślił przy tym, że podczas szczytu odbędą się dyskusje na temat metod rozwiązywania istniejących konfliktów na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Syrii i Jemenie. - Które biorąc pod uwagę ich całą złożoność pokazują jak łatwo społeczeństwa mogą stać się ofiarą ideologii konfrontacyjnych - dodał.

Polski minister zwrócił też uwagę, że osobne miejsce zostanie poświęcone przemyśleniom na temat stanu i perspektyw procesu pokojowego. "Te kwestie będą przedmiotem naszych obrad w trakcie sesji otwierającej, następnie lunch roboczy, który będzie poświęcony wyzwaniom humanitarnym. Tutaj omówimy metody, do których może się uciekać społeczność międzynarodowa, by poprawić tę sytuację na tym obszarze" - poinformował szef MSZ.

Przekazał też, że w sesji popołudniowej uczestnicy konferencji będą mówić na temat sposobu ograniczania proliferacji broni masowego rażenia w regionie. - Pochylimy się także nad cyberbezpieczeństwem, nowymi wyzwaniami dla bezpieczeństwa energetycznego oraz nielegalnym finansowaniem terroryzmu - mówił. Po wystąpieniach otwierających konferencję bliskowschodnią uczestnicy rozpoczęli sesję inauguracyjną.

image
Konferencja bliskowschodnia w Warszawie. fot. PAP

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka