Netanjahu: Polacy pomagali Niemcom w zabijaniu Żydów podczas Holokaustu

Premier Izraela Benjamin Netanjahu po przyjeździe na PGE Narodowy w Warszawie, fot. PAP/Leszek Szymański
Premier Izraela Benjamin Netanjahu po przyjeździe na PGE Narodowy w Warszawie, fot. PAP/Leszek Szymański

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w Warszawie, że naród polski działał we "współpracy" z nazistowskim reżimem w zabijaniu Żydów podczas Holocaustu - informuje "Jerusalem Post".

Według gazety Netanjahu miał to powiedzieć w Muzeum Historii Żydów Polskich. "Jerusalem Post" przypomina w tym kontekście kontrowersyjną nowelizację ustawy o IPN.

Według portalu Haarec Netanjahu wypowiedział te słowa w kontekście kryzysu dyplomatycznego wokół nowelizacji ustawy o IPN. - Polacy współpracowali z nazistami i nie znam nikogo, kto zostałby pozwany za tego typu twierdzenie - miał stwierdzić szef izraelskiego rządu.

Premier Izraela spotkał się dziś z premierem Mateuszem Morawieckim, ale, jak podają media, Netanjahu spóźnił się sporo na spotkanie z szefem polskiego rządu.

Małżeństwa Morawieckich, Pence'ów i Netanjahu wspólnie złożyły też wieńce przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

image
Od lewej: Sarah i Benjamin Netanjahu, Iwona i Mateusz Morawieccy, Karen i Mike Pence, fot. PAP/Rafał Guz.Andrea Mitchell przeprasza

Wczoraj dziennikarka Andrea Mitchell, przeprowadzając wywiad z wiceprezydentem USA Mikiem Pencem, wymieniła jego wizytę na terenie warszawskiego getta, w którym - jak przekazała - polscy Żydzi walczyli "przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi".

Ta wypowiedź wywołała dyplomatyczny skandal. Ambasada RP w USA wezwała dziennikarkę do sprostowania tych słów. Sprostowania oraz przeprosin od dziennikarki i stacji MSNBC domagał się także marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma poinformował, że IPN zamierza wezwać amerykańską stację telewizyjną MSNBC do sprostowania słów swojej dziennikarki Andrei Mitchell o "polskim i nazistowskim reżimie". W przeciwnym razie IPN skieruje do sądu pozew cywilny w ramach uprawnień wynikających z przepisów zmiany ustawy o IPN z 2018 roku.

W opublikowanym w czwartek komunikacie przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder zażądał od telewizji MSNBC sprostowania błędnej informacji, iż powstanie w getcie warszawskim było skierowane przeciwko Polakom i nazistom.

Wieczorem Mitchell przeprosiła na Twitterze.

PiS zaproponuje w Sejmie uchwałę ws. odpowiedzialności za Holokaust - zapowiedziała rzeczniczka partii Beata Mazurek.


źródło: Twitter, PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Lubię to! Skomentuj437 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka