124 obserwujących
6387 notek
16173k odsłony
2088 odsłon

Policyjny Black Hawk w spocie wyborczym posła PiS. Opioła straci stanowisko

Szef sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych Marek Opioła, fot. PAP/Paweł Supernak
Szef sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych Marek Opioła, fot. PAP/Paweł Supernak
Wykop Skomentuj58

Kandydujący w eurowyborach z mazowieckiej listy Prawa i Sprawiedliwości Marek Opioła wykorzystał Black Hawka w swoim spocie wyborczym. Zbulwersowani są tym szef MSWiA i Policji. Opioła straci funkcję szefa sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych.

Na filmie Opioła wychodzi z uruchomionego śmigłowca z napisem "Policja" i wita się z żołnierzami.

Na spot w zwrócili uwagę niektórzy internauci. W mediach społecznościowych krytykowali to, że do materiału o charakterze politycznym zaangażowano sprzęt i funkcjonariuszy policji.

Niezwłocznego zaprzestania wykorzystywania spotu przez posła zażądał Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk, który w piśmie opublikowanym na Twitterze napisał, że "czuje się zbulwersowany i oszukany tą sytuacją" oraz, że "policja jest apolityczna".  Szymczyk ujawnił, że Opioła prosząc o zgodę na wykorzystanie śmigłowca, zapewniał, że nagrany materiał będzie mu służył do bieżącej pracy w funkcji szefa komisji sejmowej.

Najpierw Marek Opioła zapewniał, że każda osoba startująca w eurowyborach na potrzeby kampanii mogła sobie wypożyczyć policyjny śmigłowiec Black Hawk. Oraz, że nie widzi kontrowersji w tym, że w jego spocie pojawili się prawdziwi antyterroryści. Natomiast po publikacji listu komendanta głównego policji, poseł PiS zapowiedział, że wycofa swój spot z YouTube "w trosce o dobre imię polskiej policji".

Opioła tłumaczył, że zdecydował się zainscenizować ujęcia z policyjnym śmigłowcem, żeby nie wykorzystywać materiałów z jego autentycznych wizyt u polskich funkcjonariuszy służących w różnych miejscach w kraju i za granicą (m.in. Afganistanie, Iraku, Kosowie oraz Bośni i Hercegowinie).

Opioła zaznaczył, że ujęcia z policyjnym Black Hawkiem nagrano podczas ćwiczeń, a policja nie poniosła w związku z tym żadnych dodatkowych kosztów. - Z ubolewaniem odnoszę się do zaistniałej sytuacji, nie była ona moja intencją - zaznaczył poseł PiS.

"Skandalicznym" nazwał wiceprezes PiS, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński wykorzystanie policyjnego śmigłowca w spocie. Szef MSWiA stwierdził, że nawet "niezaprzeczalne zaangażowanie i merytoryczna praca posła Opioły" nie może w żaden sposób tłumaczyć tej "bulwersującej" sytuacji.

- Oczywistym jest, że pan poseł Marek Opioła - tak, jak zażądał tego Komendant Główny Policji - powinien w trybie natychmiastowym wycofać ten spot – powiedział Brudziński. Dodał, że "oczywistym" jest także, że jeżeli zostały poniesione jakiekolwiek koszty, związane z użyczeniem śmigłowca, "powinny one zostać uregulowane z pieniędzy prywatnych pana posła".

Zaznaczył też, że jeśli policja nie poniosła kosztów, w jego ocenie "zasadnym wydaje się, aby została wpłacona przez pana posła kwota na fundusz stowarzyszenia rodzin np. poległych funkcjonariuszy polskiej policji".

Brudziński poinformował również, że decyzją kierownictwa partii, na najbliższym posiedzeniu Sejmu złożony zostanie wniosek o odwołanie posła Opioły z funkcji przewodniczącego sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. Szef MSWiA zaznaczył, że jest po rozmowie w tej sprawie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i z przewodniczącym klubu PiS.

Wiceprezes PiS, zapytany o to, czy zostaną wyciągnięte także inne konsekwencje wobec posła Opioły, powiedział, że "dalsze ewentualne działania kierownictwo partii pewnie będzie uzależniało od tego, jak pan poseł Marek Opioła do tych spraw się odniesie".

Politycy Platformy Obywatelskiej zaapelowali do Państwowej Komisji Wyborczej i Najwyższej Izby Kontroli, żeby sprawdziły, ile kosztowało wykorzystanie policyjnych śmigłowców w kampanii Marka Opioły, a także ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego (startującego do europarlamentu z okręgu zachodniopomorskiego). Według PO jest to przykład używania własności państwowej do celów partyjnych.

ja

Wykop Skomentuj58
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka