153 obserwujących
8121 notek
21429k odsłon
6242 odsłony

"Gazeta Wyborcza" na okładce: "PiS wygrywa o włos". Kurski proponuje napić się wódki

Okładka "Gazety Wyborczej" po eurowyborach. Fot. Twitter/Jerzy Polaczek
Okładka "Gazety Wyborczej" po eurowyborach. Fot. Twitter/Jerzy Polaczek
Wykop Skomentuj80

- Jeśli wyniki exit poll się potwierdzą, to trzeba się napić wódki, ale nie rozpaczać - napisał w powyborczym komentarzu Jarosław Kurski, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej". Dziennik na okładce twierdzi, że PiS wygrało o włos z opozycją, choć partia rządząca powiększa przewagę nad Koalicją Europejską wraz z dopływem kolejnych głosów.

Po przeliczeniu 99 proc. obwodów, PiS ma ok. 45,5 proc. poparcia, natomiast Koalicja Europejska 38,28 proc. To dość wyraźna dominacja PiS, tym bardziej, że tylko trzy ugrupowania uzyskają mandaty do europarlamentu. "Gazeta Wyborcza" w poniedziałkowym wydaniu, sugerując się danymi exit poll firmy IPSOS, pisze, że PiS "wygrywa o włos".

Rośnie poparcie PiS, Konfederacja pod progiem. Najnowsze dane PKW po eurowyborach

- Ta „jedynka” przejdzie do historii jak wycofany nakład z "Prezydent Hillary Clinton" w "Newsweeku" - drwił politolog Marcin Palade.

- Ta jedynka "Wyborczej" jest nawet śmieszniejsza, niż pamiętny „sondaż” Newsweeka. Teraz chyba Jarosław Kurski na pewno napije się tej wódki. Nawet mogę mu wysłać butelkę - komentował doniesienia gazety Paweł Rybicki, współpracownik Beaty Szydło.

Rybicki nawiązał do sondażu, wykonanego przez Instytut Badań Spraw Publicznych (IBSP). Badanie wskazywało na znaczącą przewagę Koalicji Europejskiej nad PiS na finiszu kampanii wyborczej:


- Coraz większy ten włos - krótko ironizował Piotr Semka z tygodnika "Do Rzeczy":

W "Gazecie Wyborczej" znalazły się słowa otuchy dla opozycji. Jarosław Kurski nadal wierzy w misję pokonania PiS w jesiennych wyborach parlamentarnych, choć - jak zauważa - będzie to bardzo trudne zadanie dla Koalicji Europejskiej.

- Jeśli wyniki exit poll się potwierdzą, to trzeba się napić wódki, ale nie rozpaczać. Trudno, obóz demokratyczny przegrał nieco pierwszą połowę wyborczego meczu. Szkody są jednak małe. Są za to bezcenne wnioski - stwierdził publicysta. - Ta porażka nie oznacza, że w październikowych wyborach do Sejmu demokraci przegrają, choć bez psychologicznego efektu, choćby minimalnego zwycięstwa KE, będzie trudniej - zauważył Kurski.

Dlaczego jesienią będzie trudniej o zwycięstwo Koalicji Europejskiej? - (...) PiS ma narzędzia totalnej propagandy: radio i telewizję, które prowadziły kampanię partii rządzącej. PiS ma władzę, więc może serwować ludziom programy socjalne: 500+, 13. emeryturę itd. PiS ma wreszcie całkowite i bezwarunkowe wsparcie Kościoła katolickiego. (...) Jesienna kampania musi być lepsza. Można było przejechać dziesiątki kilometrów i się nie dowiedzieć, że KE w ogóle bierze udział w wyborach - krytykował opozycję Kurski.

Zdaniem redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej", Polska zasługuje na coś więcej, niż rządy PiS.image
Okładka "Gazety Wyborczej" z poniedziałku po wyborach.

- Według większości sondaży walka wyborcza między dwoma głównymi blokami – PiS i Koalicją Obywatelską – była wyrównana, ze wskazaniem na partię rządzącą. Wygląda na to, że ekipie Kaczyńskiego udało się zmobilizować elektorat ze swoich bastionów – Podkarpacia, Małopolski. Koalicji Obywatelskiej nie wszędzie się to udało, np. w Lubuskiem, które jest w ogonie frekwencyjnym. PiS przekonał mniejsze ośrodki, których wyborcy dotąd ignorowali europarlament - czytamy w powyborczej analizie gazety, autorstwa Agnieszki Kublik i Iwony Szpali.

- Pod koniec kampanii PiS organizował wyborców wokół hasła, że Kościół jest zagrożony i tylko głos oddany na partię rządzącą Kościół obroni. Próbował też przeciągnąć na swoją stronę prawicowych radykałów, obiecując, że jedynie PiS zablokuje roszczenia środowisk żydowskich. W TVP Info na tle przemawiającego Kaczyńskiego pokazywano pasek: „Koalicja Europejska spełni żydowskie żądania?”. Na tego typu hasłach poparcie zbudowała też Konfederacja - dodały autorki tekstu w "Gazecie Wyborczej".

GW

Wykop Skomentuj80
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura