Gdańsk. Pożar zabytkowego kościoła św. Piotra i Pawła

Akcja gaszenia pożaru zabytkowego kościoła św. Piotra i Pawła. Fot. PAP/Adam Warżawa
Akcja gaszenia pożaru zabytkowego kościoła św. Piotra i Pawła. Fot. PAP/Adam Warżawa

28 zastępów straży pożarnej bierze udział w gaszeniu pożaru zabytkowego kościoła św. Piotra i Pawła w Gdańsku. Pożar został zlokalizowany – ma on miejsce na poddaszu, spaliło się około 200 metrów poddasza, w tym część konstrukcji dachowa. 

Pożar został zlokalizowany i opanowany, ogień nie rozprzestrzenia - poinformował Jacek Jakubczyk rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. Strażakom udało się nie dopuścić do przeniesienia się ognia na główną część dachu. 

Strażacy rozbierają i wyrzucają na zewnątrz nadpalone elementy konstrukcji dachowej. 

Zobacz galerię zdjęć:

Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź podczas akcji dogaszania pożaru zabytkowego kościoła św. Piotra i Pawła. Fot. PAP/
Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź podczas akcji dogaszania pożaru zabytkowego kościoła św. Piotra i Pawła. Fot. PAP/ Akcja gaszenia pożaru zabytkowego kościoła św. Piotra i Pawła. Fot. PAP/Adam Warżawa Akcja gaszenia pożaru zabytkowego kościoła św. Piotra i Pawła. Fot. PAP/Adam Warżawa Akcja gaszenia pożaru zabytkowego kościoła św. Piotra i Pawła. Fot. PAP/Adam Warżawa Akcja gaszenia pożaru zabytkowego kościoła św. Piotra i Pawła. Fot. PAP/Adam Warżawa Wnętrze zabytkowego kościoła św. Piotra i Pawła po pożarze. Fot. PAP/Adam Warżawa +1 zdjęcie +2 zdjęcia
Gdańsk. Pożar zabytkowego kościoła św. Piotra i Pawła. Fot. PAP/Adam Warżawa

Ponieważ użyta do gaszenia woda kapie z części dachowej do wnętrza kościoła, strażacy zabezpieczają też folią niektóre zabytkowe elementy stanowiące wyposażenie kościoła, aby je zabezpieczyć przed dalszym zalewaniem. Strażacy wynieśli też ze świątyni część jej wyposażenia. 

Na miejscu był komendant wojewódzkiej i miejskiej straży pożarnej. 

Straż otrzymała zgłoszenie o pożarze tuż po godz. 6 rano. 

Lokalne media wśród możliwych przyczyn pożaru wymieniają zwarcie instalacji elektrycznej. 

Abo Głódź: Kubatura kościoła nie została uszkodzona

Na szczęście nie została uszkodzona cała kubatura tylko część prezbiterium i zakrystia - powiedział dziennikarzom metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź, którzy w niedzielę rano pojawił się przed kościołem św. Piotra i Pawła, zniszczonym częściowo przez pożar.

Metropolita przyjechał pod świątynię jeszcze w trakcie akcji gaśniczej. Obecnym na miejscu dziennikarzom powiedział, że „na szczęście nie uszkodzona została cała kubatura tylko część prezbiterium i zakrystia”. „Kiedy płonie świątynia, dom Boży, to zawsze jest tragedia, ale szczęśliwie ten dramat został zakończony i nic się nikomu nie stało” – powiedział wyraźnie poruszony abp. Głódź. 

Zaznaczył, że – dzięki sprawnej akcji strażaków, ocalały główne dachy świątyni liczące sobie w sumie ćwierć hektara powierzchni. 

Dulkiewicz: kościół uratowany!

„Piękny gotycki kościół pw św. Piotra i Pawła służący w mieście Gdańsk także wspólnocie ormiańskiej mimo pożaru uratowany! Trwają prace zabezpieczające. Dziękuję strażakom za bardzo szybką i skuteczną reakcję, która nie dopuściła do zniszczenia...” – napisała z kolei w niedzielę rano na swoim profilu na portalu społecznościowym prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.


Straż pożarna została poinformowana o pożarze tuż po godz. 6 rano w niedzielę. Płonął dach nad zakrystią kościoła św. Piotra i Pawła. Na miejscu pracowało 28 zastępów – około stu strażaków. Pożar został szybko zlokalizowany i opanowany. Strażakom udało się nie dopuścić do przeniesienia się ognia na dwie – położone wyżej, partie głównych dachów świątyni. 

Kościół św. Piotra i Pawła zlokalizowany jest na terenie Starego Przedmieścia. Budowę świątyni rozpoczęto pod koniec XIV wieku. Kościół był wielokrotnie przebudowywany i odbudowywany po licznych zniszczeniach, w tym pożarach, do których doszło m.in. w 1424 r., 1521 r. i 1580 r. Także w czasie działań wojennych w 1945 r. świątynię zniszczył pożar. Stopniowo była ona odbudowywana. 

Gospodarze kościoła wśród najcenniejszego wyposażenia świątyni wymieniają m.in. gotycką chrzcielnicę z XV wieku, Kaplicę Uphagenów z zachowanym epitafium w formie antycznej oraz rokokową drewnianą obudową, kolekcję żyrandoli z XVII wieku, barokowy ołtarz główny i stalle renesansowa z XVII w. 

KW

Lubię to! Skomentuj57 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo