Maciej Parowski, fot. YouTube
Maciej Parowski, fot. YouTube

Nie żyje Maciej Parowski - legenda polskiej fantastyki

Redakcja Redakcja Fantastyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 17

Zmarł Maciej Parowski – dziennikarz, pisarz, scenarzysta, redaktor fantastyki naukowej, wieloletni redaktor „Nowej Fantastyki”. Miał 72 lata.

Informację o śmierci Macieja Parowskiego przekazała Redakcja „Nowej Fantastyki”:

"Z ogromnym bólem przekazujemy tę wiadomość. Wczoraj w nocy po ciężkiej chorobie zmarł nasz kochany przyjaciel, mentor, ojciec redaktor – Maciej Parowski. Maciek był związany z “Fantastyką” od początku istnienia czasopisma, przez długie lata stał też na jej czele i do ostatnich dni był dobrym duchem naszej redakcyjnej rodziny" – napisano w oświadczeniu.Maciej Parowski ukończył studia na wydziale elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Od 1974 r. pracował jako dziennikarz. Początkowo w tygodniku studenckim „Politechnik”, potem w takich pismach, jak „Razem”, Życie Warszawy”, „Na Przełaj”, „Kultura”, „Ekran” i „Polityka”. Od 1982 do początku 2013 roku był kierownikiem działu literatury polskiej w miesięczniku „Fantastyka” (później „Nowa Fantastyka”), od 1992 do 2003 również był jego redaktorem naczelnym. Był również redaktorem naczelnym kwartalnika „Czas Fantastyki”.

Jako autor science fiction debiutował opowiadaniem "Bunt robotów" w tygodniku „Na Przełaj”. W 1973 r. uzyskał wyróżnienie w konkursie „Młodego Technika” za opowiadanie "Poczucie pełni". Jego debiutem książkowym była powieść "Twarzą ku ziemi". Napisał również m.in. "Sposób na kobiety" i "Burza. Ucieczka z Warszawy '40".

Był także zaangażowany - wspólnie Bogusławem Polchem i Andrzejem Sapkowskim - w komiksy z serii "Wiedźmin". Z kolei "Funky Koval" - przez wielu uważany za jeden z najlepszych polskich komiksów - tworzył z kolei z Polchem i Jackiem Rodkiem.Od samego początku - od premiery pierwszej części sagi - promował w Polsce "Gwiezdne wojny". To właśnie on jest w sporej mierze odpowiedzialny za dzisiejszą popularność tego filmu w naszym kraju.

W 2006 roku na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi otrzymał doktorat humoris causa, czyli nagrodę im. Papcia Chmiela za zasługi dla polskiego komiksu. 30 października 2007 roku, z okazji 25-lecia pisma "Fantastyka", został uhonorowany srebrnym medalem „Gloria Artis”.ja

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj17 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura