Amerykańscy żołnierze w Polsce. Schnepf: Czy Niemcy wyraziły na to zgodę?

Spotkanie Andrzej Duda- Donald Trump. fot. PAP/Radek Pietruszka
Spotkanie Andrzej Duda- Donald Trump. fot. PAP/Radek Pietruszka

Spotkanie Duda-Trump.  – Jeżeli nie było jakieś rozmowy uzgodnieniowej z rządem niemieckim, to oczywiście jest to co najmniej nietakt dyplomatyczny – mówił Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych w TVN24.

Była to reakcja na informację, że do Polski przyjedzie tysiąc żołnierzy amerykańskich.

Spokatnie Duda-Trump. Schnepf ma "mieszane uczucia"

Prezydenci Stanów Zjednoczonych i Polski podpisali wspólną deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Polski. USA planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce; ta trwała obecność wzrośnie w najbliższej przyszłości o około 1000 dodatkowych żołnierzy.

Były ambasador Ryszard Schnepf podkreślił w programie "Kropka nad I", że kwesta przesunięcia amerykańskich żołnierzy, którzy dotąd stacjonowali w Niemczech, powinna zostać skonsultowana z rządem niemieckim. W przeciwnym radzie polska dyplomacja popełniła pewien nietakt, co jak twierdzi "nie wróży dobrze naszej obecności i aktywności w ramach Unii Europejskiej".

Schnepf podkreślił, że nie wyobraża sobie, aby deklaracje polsko-amerykańskie nie zostały poprzedzone rozmową z niemiecką stroną.

Ryszard Schenpf
Ryszard Schenpf. fot. Matthew Stefanski/waszyngton.msz.gov.pl

Były ambasador przekonywał też, że sama wizyta Andrzeja Dudy w USA wpisuje się w kampanię wyborczą.

– Wzbudza we mnie mieszane uczucie to, że  jest to komentowane i relacjonowane, jak gdyby to było jakieś wyjątkowe wydarzenie. Dobrze, żeby dla Donalda Trumpa też była ważna, ale nie ma co do tego wątpliwości, że to przede wszystkim prezydent Duda jest beneficjentem – przekonywał Schnepf.

Były ambasador powoływał się też na rosyjski portal Sputnik, gdy oceniał ewentualny zakup myśliwców F-35.

- Szukając danych na temat F-35 zobaczyłem co napisał Sputnik, (…) który udowadnia, że radziecki chyba Su- 55 jest lepszy i o połowę tańszy — powiedział były dyplomata.

Komentatorzy wydrwili słowa Schnepfa.


KJ

Lubię to! Skomentuj178 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka