155 obserwujących
8167 notek
21539k odsłon
3514 odsłon

Tak wyglądała wielka defilada "Wierni Polsce". Czołgi i samoloty w Katowicach

Najważniejsi politycy w państwie podczas defilady wojskowej "Wierni Polsce". Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Najważniejsi politycy w państwie podczas defilady wojskowej "Wierni Polsce". Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Wykop Skomentuj209

Za nami 14. defilada w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego. W Katowicach mieszkańcy mogli podziwiać 2600 żołnierzy, 185 jednostek sprzętu wojskowego oraz 60 samolotów i śmigłowców na niebie. 

Wielotysięczne tłumy Ślązaków i nie tylko obserwowało uroczystą defiladę z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Czternasta edycja obchodów Święta Wojska Polskiego odbyła się w Katowicach, a nie - zgodnie z tradycją - w Warszawie, gdzie 15 sierpnia 1920 roku odbyła się decydująca bitwa z bolszewikami. 

2,6 tys. żołnierzy z Polski, USA, Rumunii i Chorwacji wzięło udział w defiladzie
Przemarsz żołnierzy w Święto Wojska Polskiego. Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Jak tłumaczyli politycy obozu rządzącego, taka decyzja miała na celu uświetnić 100-lecie wybuchu powstań śląskich. Ulicami Katowic maszerowało 2,6 tys. polskich żołnierzy. Niespodzianką mogło być uczestnictwo w paradzie amerykańskich, rumuńskich i chorwackich wojskowych. Pierwszy raz w historii defilad żołnierzom przygrywała orkiestra górnicza. 


W defiladzie wzięli udział członkowie wojsk reprezentacyjnych, marynarze, spadochroniarze, wojska specjalne oraz Wojska Obrony Terytorialnej. Uwaga widzów defilady skupiała się na imponującym wyposażeniu polskiej armii: pokazano czołgi, wyrzutnie rakietowe, myśliwce F-15, F-16, moździerze, pojazdy rakietowe i bojowe. Łącznie podczas defilady na niebie pojawiło się 60 maszyn lotniczych: "Iskry", samoloty transportowe i śmigłowce. 

Polskie wojsko zaprezentowało wiele maszyn lotniczych podczas defilady w Katowicach.
Pokaz samolotów podczas defilady wojskowej. Fot. PAP/Andrzej Grygiel


Podczas defilady w Katowicach zaprezentowano transportery Rosomak, moździerze Rak, armatohaubice samobieżne Krab i Dana, wyrzutnie rakiet Langusta, wozy dowodzenia, pojazdy saperskie Topola, zestaw przeciwlotniczy Poprad, Humvee. 

Przejazd czołgów podczas defilady
Przejazd czołgów. Defilada "Wierni Polsce" w Katowicach. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
MON zaprezentowało pojazdy lądowe w czasie defilady
Ciężarówka wojskowa Jelcz. Fot. PAP/Andrzej Grygiel 


- Panie Prezydencie Andrzej Duda, panie ministrze Mariusz Błaszczak - to zaszczyt,  że mogłam wziąć udział defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego. Ramię w ramię z Polakami maszerowali amerykańscy żołnierze z pojazdami US Army i F-15. Silniejsi razem! - napisała w języku polskim ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. W Katowicach zaprezentowano śmigłowce polskiej armii. Defilada
Śmigłowiec na katowickich niebie. Fot. PAP/Andrzej Grygiel


GW


Wykop Skomentuj209
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura