149 obserwujących
7742 notki
20389k odsłon
1485 odsłon

Rusza Forum Ekonomiczne w Krynicy: "Europa jutra. Silna czyli jaka". Starcie PiS i PO

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy potrwa od 3 do 5 września 2019 r.
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy potrwa od 3 do 5 września 2019 r.
Wykop Skomentuj100

W dniach 3-5 września w "polskim Davos" odbędą się debaty z udziałem polityków, ekonomistów, naukowców i ekspertów z różnych dziedzin. W XXIX Forum Ekonomicznym w Krynicy weźmie udział blisko 4 tys. osób. 

We wtorek - przed oficjalną inauguracją debat - Instytut Studiów Wschodnich i Szkoła Główna Handlowa zaprezentują raport, dotyczący polskiego społeczeństwa i gospodarki. To będzie wstęp do szerokiej dyskusji, obejmującej zagadnienia energetyczne, wyzwania technologiczne i cyfryzacyjne, ekologię, transport, inwestycje oraz politykę zdrowotną. W Krynicy uczestnicy Forum Ekonomicznego będą mogli wysłuchać prelegentów na sześciu sesjach plenarnych i obejrzeć prezentacje. Nie zabraknie ważnych polityków, liderów w Europie Środkowo-Wschodniej, przedstawicieli mediów i kultury. 

Udział w Forum Ekonomicznym zapowiedzieli m.in. minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin, minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto, bułgarska wicepremier ds. polityki ekomonicznej Mariana Nikolova, oraz były głównodowodzący armii amerykańskiej w Europie gen. Ben Hodges.

Krynica ma być polem starcia między rządzącymi a opozycją. Tutaj swój program zaprezentuje Koalicja Obywatelska. PO zaprezentuje "szóstkę Schetyny", czyli najważniejsze punkty zmian, które chce wprowadzić KO po wyborach. W Krynicy pojawią się zatem Grzegorz Schetyna, Janusz Lewandowski, Izabela Leszczyna i ekonomista Adam Rzońca. Głównymi punktami nowego programu Koalicji Obywatelskiej mają być wyższe płace, "przyjazna szkoła", nacisk na ekologię i czyste powietrze, polityka senioralna oraz zdrowotna, aż wreszcie kwestie praworządności i - jak twierdzą politycy PO - przywrócenie demokracji w Polsce przy pomocy jednej ustawy, cofającej wszystkie prawne zmiany po 2015 roku. Największa partia opozycyjna zapowiada też zniesienie zakazu handlu w niedzielę i wprowadzenie związków partnerskich.

Co ciekawe, bojkot Forum Ekonomicznego zapowiedziało SLD. - To forum kapitalistycznej próżności, ja dbam o pracowników, a nie o wielkie firmy - stwierdził w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Włodzimierz Czarzasty. 

Z kolei PiS program wyborczy przedstawi na konwencji Zjednoczonej Prawicy 7 września. Krynica posłuży obozowi władzy do zreferowania najważniejszych obietnic, zrealizowanych przez rząd. - Chcemy pokazać, z czym przyjechaliśmy do Krynicy w 2015 r. i jak Polska wygląda teraz. To, że nasze głównie zapowiedzi zostały zrealizowane - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" współpracownik premiera. W Krynicy głos zabiorą Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki. Premier zamierza opowiadać o walce z luką VAT-owską, utrzymaniem budżetu w ryzach i inwestycjach w Polsce. Uczestnictwo w debatach zapowiedzieli ministrowie: Jadwiga Emilewicz, Jerzy Kwieciński, Witold Bańka, Henryk Kowalczyk, Marek Zagórski, Jan Ardanowski i Łukasz Szumowski. 

Rada Programowa Forum Ekonomicznego przyzna nagrodę Człowieka Roku 2019. Wśród faworytów w tej edycji jest szef rządu. Według spekulacji niektórych mediów - w tym Onetu - to Mateusz Morawiecki zgarnie statuetkę. W 2018 roku laureatem nagrody był premier Litwy Saulius Skvernelis, a w gronie zwycięzców znalazł się też przywódca Węgier Viktor Orban. We wcześniejszych latach wyróżnienie otrzymali Beata Szydło i Jarosław Kaczyński. Morawiecki był wymieniany w gronie kandydatów do nagrody w Krynicy już w ubiegłym roku.

Eksperci Forum Ekonomicznego nagrodzą również zwycięzców w innych kategoriach: Firma Roku i Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej. W dziedzinie kultury będzie to nagroda Nowa Kultura Nowej Europy im. Stanisława Vincenza, przyznawana dla znakomitych twórców i promotorów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W 2018 roku laureatem został Krzysztof Penderecki. 

Obrady 29. edycji Forum Ekonomicznego będą obywać się tradycyjnie w salach konferencyjnych wokół deptaka w Krynicy-Zdroju. Głównym partnerem wydarzenia jest województwo małopolskie. 

GW

Wykop Skomentuj100
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka