142 obserwujących
7241 notek
18788k odsłon
4528 odsłon

Podłączono awaryjny rurociąg na Wiśle. Ale są problemy techniczne

Rurociąg zastępczy na moście pontonowym na Wiśle. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Rurociąg zastępczy na moście pontonowym na Wiśle. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Wykop Skomentuj83

W niedzielę o godz. 16.30 nastąpiło podłączenie pierwszej nitki awaryjnego rurociągu łączącego lewy brzeg Wisły z oczyszczalnią „Czajka”. Ze względu na problemy techniczne pełne uruchomienie ma nastąpić w niedzielę w nocy lub w poniedziałek rano.

O problemach technicznych na konferencji prasowej poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Równocześnie trwają prace nad przygotowaniem się do tego, żeby naprawić kolektor - zapewnił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. 

– Zakończyliśmy prace na prawym brzegu, gdzie będzie wejście od kolektora oczyszczalni Czajki. Zakończyliśmy prace na moście i przeprowadziliśmy próby szczelności. Okazało się, że na lewym brzegu Wisły trzeba wprowadzić pewne zmiany w doprowadzeniu do pomp, trzeba było zmienić trasę przebiegu tych rur. Pierwsza nitka już jest podłączona, druga wymagała przekonstruowania – mówił Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

W nocy z niedzieli na poniedziałek zostaną zalane obie rury. O godz. 7.00 żołnierze sprawdzą czy rura nie przecieka. Jeżeli wszystko będzie działać prawidłowo, awaryjny rurociąg zostanie w pełni uruchomiony.

"Awaryjny rurociąg jednak nie jest jeszcze gotowy do uruchomienia, być może uda się jutro. Trzeba będzie rozebrać kawałek rurociągu i wprowadzić kilka poprawek. Jutro ok. 6:00 ruszą ponowne testy" - napisał na Twitterze reporter RMF FM Patryk Michalski.


Od początku awarii (27 sierpnia) warszawskie MPWiK zrzuciło awaryjnie do Wisły już ponad dwa miliony metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków komunalnych - poinformowała w niedzielę rzeczniczka Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Agnieszka Borowska. 

Zrzucone ścieki to mieszanina ścieków bytowych ze ściekami przemysłowymi i wodami deszczowymi. 

„Do Wisły w Warszawie MPWiK zrzuciło awaryjnie już 2 268 656 m sześc. nieoczyszczonych ścieków komunalnych stanowiących mieszaninę ścieków bytowych ze ściekami przemysłowymi i wodami deszczowymi” - napisała rzeczniczka. 

 

W niedzielę też prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował media, że trwają prace nad przygotowaniem do naprawy kolektora w oczyszczalni. – Trwają prace nad przygotowaniem się do tego, żeby naprawić kolektor i rurociąg w oczyszczalni ścieków i ustalić przyczynę awarii – powiedział Trzaskowski. 

Zobacz galerię zdjęć:

Rurociąg zastępczy składa się z dwóch nitek o łącznej długości 2,2 km i popłyną nim nieczystości do oczyszczalni "Czajka". Fot. PAP/Tomasz Gzell
Rurociąg zastępczy składa się z dwóch nitek o łącznej długości 2,2 km i popłyną nim nieczystości do oczyszczalni "Czajka". Fot. PAP/Tomasz Gzell Rurociąg zastępczy składa się z dwóch nitek o łącznej długości 2,2 km i popłyną nim nieczystości do oczyszczalni "Czajka". Fot. PAP/Marcin Obara Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk na budowie zastępczego rurociągu w Warszawie. Fot. PAP/Marcin Obara Zbiornik gromadzący ścieki w pobliżu budowy mostu pontonowego przez Wisłę. Fot. PAP/Marcin Obara
Rurociąg zastępczy na moście pontonowym na Wiśle

Do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni „Czajka” doszło we wtorek, 27 sierpnia i środę, 28 sierpnia. W jej efekcie nieczystości są zrzucane do Wisły. Według oceny ministerstwa środowiska, do rzeki wpływa 260 tys. metrów sześciennych ścieków na dobę. 

KW

Wykop Skomentuj83
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka