149 obserwujących
7790 notek
20511k odsłon
1856 odsłon

Wybory parlamentarne 2019. Wylosowano numery list komitetów wyborczych

Losowanie w siedzibie PKW jednolitych numerów komitetów wyborczych w związku z wyborami do Sejmu i Senatu 2019, fot. PAP/Rafał Guz
Losowanie w siedzibie PKW jednolitych numerów komitetów wyborczych w związku z wyborami do Sejmu i Senatu 2019, fot. PAP/Rafał Guz
Wykop Skomentuj78

W siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej odbyło się losowanie numerów list dla ogólnopolskich komitetów, które zarejestrowały listy kandydatów do Sejmu. 1 przypadła PSL, numer 2 PiS, 3 dla SLD, 4 dla Konfederacji, a dla KO wylosowano 5.

Losowanie w PKW

W losowaniu numerów list wyborczych wzięło udział łącznie dziewięć komitetów, które zarejestrowały listy kandydatów do Sejmu w więcej niż jednym okręgu wyborczym. Najpierw losowane były numery dla pięciu komitetów, które zarejestrowały swoje listy we wszystkich okręgach wyborczych.

W losowaniu numer 1 otrzymał KW Polskie Stronnictwo Ludowe, 2 - KW Prawo i Sprawiedliwość, 3 - KW Sojusz Lewicy Demokratycznej, 4 - KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, 5 - KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni.

Następnie wylosowane zostały numer dla komitetów, które zarejestrowały listy kandydatów do Sejmu w mniejszej liczbie okręgów. I tak numer 6 będą miały listy KW Prawica, 7 - KW Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów, 8 - KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy 9 - KW Skuteczni Piotra Liroya-Marca.

Komentarze polityków do numerów list

Pełnomocnik wyborczy KW PiS Krzysztof Sobolewski powiedział dziennikarzom po losowaniu, że nie przywiązuje do niego dużej wagi, ale numer 2 to "dobra wróżba na drugą kadencję".

Poseł PO-KO Mariusz Witczak nawiązując do numeru 5 dla Koalicji Obywatelskiej i numeru 2 dla PiS, powiedział, że "piątka" to fantastyczny numer, który dobrze kojarzy ze szkolną skalą ocen. - Piąteczka lepsza niż dwójeczka - podkreślił poseł.

- Piątka, wspaniała liczba, to świadczy o tym, że jest moc, że mamy wsparcie. Ludzie na pewno ten numer zapamiętają i wierzę w bardzo dobry wynik Koalicji (Obywatelskiej) i w zwycięstwo - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska.

Julia Zimmermann (lewica) oceniła, że numer 3 jest idealny dla list KW Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - Listy, która łączy trzy pokolenia lewicy, trzy główne partie i ma teraz numer 3, to dokładnie jest to, czego chcieliśmy - zadeklarowała.

- Dzisiaj jesteśmy trzecią siłą polityczną, a za chwilę będziemy pierwszą, więc to jest najlepszy numer, jaki sobie moglibyśmy wymarzyć - skomentował Robert Biedroń. - Trójka przynosi nam jak na razie szczęście, bo jak ktoś zamknie oczy i zastanowi się, jaki numer powinna mieć lewica, to naturalnie wychodzi, że trójkę - trzecia siła polityczna, trzech tenorów, trzy partie polityczne, nie mogło być innego numeru - oświadczył.

Poseł ludowców Marek Sawicki powiedział, komentując wynik losowania, że "Polskie Stronnictwo Ludowe jest pierwsze w działaniu, pierwsze w losowaniu PKW i będzie zwycięskie na mecie".

"Proroctwo" Leszka Piechoty

Po losowaniu wybuchły kontrowersje wokół senatora PiS Leszka Piechoty. 26 sierpnia zamieścił on na swoim profilu Facebookowym plakat wyborczy, na którym widnieje numer listy. Jest to właśnie 2, czyli taki numer, jaki dla PiS wylosowano w PKW dopiero 13 września. Pojawiły się zarzuty, że losowanie było "ustawione".

Sam Piechota najpierw tłumaczył, że na plakacie powstał tzw. czeski błąd, czyli zamiast dwójki powinien być "iks", a potem, że "czuwała nad nim opatrzność". -  To dowód na to, że jestem najbardziej skutecznym politykiem, umiem przewidzieć przyszłość, a jednocześnie kreować rzeczywistość" - tłumaczył już po głosowaniu w rozmowie z polsatnews.pl. "Liczę, że numer dwa zapewni drugą zwycięską kadencją PiS" - dodał.


Pełnomocnik wyborczy KW PiS Krzysztof Sobolewski, pytany o sprawę Piechoty, powiedział: - Jak widać ktoś ma zdolności i widzi w przyszłość. Chętnie porozmawiam z panem senatorem, kandydatem skąd wiedział o numerze listy, przyda się na przyszłość takie przewidywanie - zaznaczył Sobolewski.

W wyborach do Sejmu Polska podzielona jest na 41 okręgów różnej wielkości. Najmniejszym okręgiem, gdzie wybiera się 7 posłów jest Częstochowa, zaś największym Warszawa - tu do zdobycia jest aż 20 mandatów.

W tegorocznych wyborach do Sejmu w całym kraju będzie obowiązywała jednostronicowa karta do głosowania - na karcie będą umieszczone zarejestrowane w danym okręgu wyborczym listy kandydatów na posłów. Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję.

ja

Wykop Skomentuj78
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka