149 obserwujących
7773 notki
20475k odsłon
38527 odsłon

Córka Sadowskiego: Moje dotychczasowe życie leży w gruzach

Maria Sadowska, fot. profil artystki na Facebooku
Maria Sadowska, fot. profil artystki na Facebooku
Wykop Skomentuj170

Maria Sadowska, córka oskarżanego o pedofilię kompozytora Krzysztofa Sadowskiego, przerwała milczenie po serii medialnych doniesień na temat jej ojca.  "Nikomu nie życzę, żeby musiał przechodzić przez takie piekło" - napisała.

W sierpniu dziennikarz śledczy Mariusz Zielke opublikował m.in. na swoim blogu w salon24.pl, serię wpisów, w których ujawnił, że słynny polski jazzman, współtwórca programów muzycznych dla dzieci, jak "Tęczowy Music Box", "Co jest grane", Krzysztof Sadowski, jest pedofilem.

Zielke publikował na blogu relacje ofiar. Do wykorzystywania dzieci miało dochodzić głównie w latach 80-90, ale pojedyncze przypadki zdarzały się wcześniej, oraz później, po 2000 roku. Sadowski wybierał na swoje ofiary głównie dzieci z domów dziecka, z rozbitych rodzin, po przejściach, którymi łatwiej było manipulować. Molestował je na obozach letnich i we własnym mieszkaniu. Żona Sadowskiego wszystkiemu zaprzeczyła, muzyk opublikował oświadczenie, w którym napisał, że te wszystkie "rewelacje" to "pomówienia jednej osoby".

Zobacz: Molestowanie w "Tęczowym Music Boksie". Krzysztof Sadowski wydał oświadczenie

Środowisko jazzowe również nabrało wody w usta i muzycy współpracujący z kompozytorem zapewniają, że o niczym nie wiedzieli. Prokuratura Okręgowa w Warszawie w lutym tego roku wszczęła śledztwo w sprawie zgwałcenia w latach 1997-1999 w Warszawie dwóch małoletnich pokrzywdzonych, które nie miały wtedy ukończonego 15. roku życia. Postępowanie zostało zainicjowane po zawiadomieniach dwóch kobiet. Treści zawiadomienia prokuratura nie ujawnia.

Maria Sadowska: Przechodzę przez piekło

Po ujawnieniu afery internauci zaczęli atakować Marię Sadowską i domagać się od niej zajęcia stanowiska w sprawie. Artystka konsekwentnie milczała, aż do wczoraj. Córka Krzysztofa Sadowskiego opublikowała wpis na Facebooku, w którym pisze, że doniesienia o ojcu zamieniły jej życie w piekło. "To były dla mnie najgorsze dwa miesiące mojego życia. Nikomu nie życzę, żeby musiał przechodzić przez takie piekło. Niespodziewanie, z dnia na dzień całe twoje dotychczasowe życie leży w gruzach..." – wyznaje wokalistka i dziękuje wszystkim, którzy wspierali ją w trudnym czasie.

"Życie toczy się dalej, a ja muszę się podnieść nie tylko dla siebie ale przede wszystkim dla moich ukochanych dzieci i męża. Nie pierwszy raz muzyka, film, tworzenie, bycie kreatywnym ratuje mi życie. Tak więc wracam do tego, co potrafię robić najlepiej. Dziś pierwszy raz, z duszą na ramieniu i z drżeniem serca wychodzę znów na scenę..." – pisze Maria Sadowska.


Pod wpisem pojawiło się mnóstwo komentarzy wspierających artystkę, ale są i takie, które zarzucają Sadowskiej, że zamiast przeprosić ofiary ojca użala się nad sobą.

Zielke: Chcę zmienić prawo w Polsce

Zielke w programie "Skandaliści" w Polsacie był pytany, czy zdaje sobie sprawę, jak wielka spoczywa na nim odpowiedzialność z powodu oskarżeń, które formułuje wobec Krzysztofa Sadowskiego. - Zdaję sobie z tego sprawę i wziąłem na siebie tę odpowiedzialność. Uważam, że było to potrzebne, bo nikt inny nie miał tej odwagi - mówił Zielke. - Mam dwójkę dzieci i mam poczucie odpowiedzialności za dzieci, które są krzywdzone przez inne osoby. I ja tego po prostu nie mogłem zostawić - dodał.

Ewa Radlińska, adwokat reprezentująca Krzysztofa Sadowskiego, przesłała do redakcji Telewizji Polsat oświadczenie, w którym czytamy m.in. "dotychczasowe postępowania pana Zielka, narusza wszelkie standardy dziennikarskie i przypomina bardziej publiczny samosąd, niż próbę dotarcia do prawdy. Pan Zielke oskarżył mojego klienta o pedofilię nie przedstawiając żadnych dowodów na potwierdzenie swoich twierdzeń. Mimo, że miało to miejsce kilka tygodni temu, sytuacja nie uległa zmianie do dziś. Działając w ten sposób, p. Zielke zmusił mojego klienta do wystąpienia na drogę sądową w celu obrony swojego dobrego imienia".

Dziennikarz przyznał, że choć "narusza dobra osobiste pana Sadowskiego", to "jest to usprawiedliwione interesem społecznym". - Pan Sadowski upiera się, że posądza go jedna osoba, z którą nie rozmawiałem, nie wiem o jej istnieniu. Dotarłem do ponad 30 osób. Te wszystkie osoby same się do mnie zgłosiły, oprócz tych, które wyszukałem przed pierwszym tekstem - mówił Zielke.

Dziennikarz dodał, że niektóre dzieci mające kontakt z Sadowskim nawzajem się przed nim ostrzegały. - W "Tęczy" to nie była nawet tajemnica, że pan Krzysztof ma lepkie ręce. Tylko trzeba uważać, że nie wolno z nim zostawać sam na sam, nie wolno się kłaść do niego do łóżka, nie wolno wchodzić do pokoju samemu. Te dziewczynki umiały tego unikać. Rozmawiałem ze znaną piosenkarką, która mi powiedziała: "wie pan, ja sobie z nim radziłam, bo ten stary zbok miał lepkie ręce, ale jak dostał po łapach, to dawał mi spokój" - dodał Zielke.

Jak mówi, część ofiar to "osoby z pierwszych stron gazet", które dzisiaj nie chcą już do tego wracać.

- Chcę wyjaśnić tę sprawę, chcę zmienić prawo w Polsce i postępowanie prokuratury wobec takich przestępstw. To bardzo poważna sprawa, która dotyczy nas wszystkich - powiedział Zielke.

ja

Wykop Skomentuj170
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo