149 obserwujących
7773 notki
20474k odsłony
2038 odsłon

Dworczyk o zawieszeniu prof. Nalaskowskiego po felietonie o LGBT: Cenzura

Prof. Aleksander Nalaskowski. fot. screen Youtube
Prof. Aleksander Nalaskowski. fot. screen Youtube
Wykop Skomentuj177

Trudno bronić sposobu wypowiedzi prof. Aleksandra Nalaskowskiego, ale nie uważam, że to dobre, jeśli na uczelniach zaczyna się wprowadzać cenzurę związaną z poprawnością polityczną; to właśnie tam powinny ścierać się najróżniejsze poglądy - uważa szef KPRM Michał Dworczyk.

Postępowanie wyjaśniające wobec prof. Nalaskowskiego - jak oświadczono w środę na stronie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Torunia - dotyczy "sformułowań użytych w artykule prasowym poświęconym osobom o odmiennej orientacji seksualnej". Chodzi o jego felieton zatytułowany "Wędrowni gwałciciele", który ukazał się w ubiegłotygodniowym numerze "Sieci". Ze względu na potrzebę wyjaśnienia sprawy rektor UMK zawiesił profesora w obowiązkach nauczyciela akademickiego na trzy miesiące. "Nauczyciele akademiccy zatrudnieni na UMK zobowiązali się okazywać szacunek wobec każdego człowieka" - głosi uzasadnienie tej decyzji.

O tę kwestię pytany był w TVP Info szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jego zdaniem "trudno bronić" sposobu wypowiedzi-użytego przez prof. Nalaskowskiego. - Ale ja nie uważam, że to jest dobre, jeżeli na uczelniach zaczyna się wprowadzać cenzurę związaną z poprawnością polityczną - zaznaczył.

Jak podkreślał, "uczelnie powinny być takim miejscem, gdzie powinny ścierać się poglądy nawet najbardziej różne, nawet najbardziej skrajne". - Mało tego - tak się dzieje. Problem polega na tym, że tak się dzieje do tego momentu, kiedy to są poglądy liberalne czy związane ze środowiskami lewicowymi czy lewackimi. W momencie, kiedy pojawiają się jakieś inne pomysły, inne przekonania, mamy do czynienia z cenzurą prewencyjną, co jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem - ocenił.

O interwencję do premiera Mateusza Morawieckiego ws. zawieszenia na UMK prof. Aleksandra Nalaskowskiego zwrócił się szef Rady Mediów Narodowych, poseł PiS Krzysztof Czabański. Według niego zawieszenie prof. Nalaskowskiego to przejaw represji wobec osób sprzeciwiających się działalności środowiska LGBT.

Zobacz: Nalaskowski jak pracownik IKEA. Sankcje za felieton o LGBT. Protest w obronie naukowca

KJ

Wykop Skomentuj177
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo