159 obserwujących
8499 notek
22355k odsłon
1179 odsłon

Polacy żegnają marszałka seniora Kornela Morawieckiego

Kondukt pogrzebowy idący za trumną z ciałem marszałka seniora Kornela Morawieckiego. fot. PAP
Kondukt pogrzebowy idący za trumną z ciałem marszałka seniora Kornela Morawieckiego. fot. PAP
Wykop Skomentuj21

Polacy żegnają marszałka seniora Kornela Morawieckiego. Trumna w kondukcie żałobnym przeprowadzona została z Sejmu do Katedry Polowej Wojska Polskiego, gdzie zgromadzeni wezmą udział w czuwaniu. W sobotę w katedrze odprawiona zostanie msza pogrzebowa.

W piątek po godz. 12 w Sali Kolumnowej Sejmu wystawiono trumnę z ciałem marszałka seniora. Hołd zmarłemu oddali m.in. premier Mateusz Morawiecki z rodziną, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.


Od godz. 13 przy trumnie Kornela Morawieckiego pełniona jest warta honorowa, a mieszkańcy, nie tylko z Warszawy, oddają hołd marszałkowi seniorowi. Pamięć Kornela Morawieckiego uczcił też m.in. były szef MON Antoni Macierewicz. Sala Kolumnowa będzie dostępna do godz. 18 dla wszystkich osób, chcących osobiście pożegnać zmarłego.

Wartę honorową wraz z funkcjonariuszami Straży Marszałkowskiej pełnili m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu - Elżbieta Witek i Stanisław Karczewski oraz szef KPRM Michał Dworczyk.

W Sejmie wyłożona jest również księga kondolencyjna, do której wpisał się m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński.


Kondukt żałobny z trumną z ciałem marszałka seniora wyruszył o godz. 19. spod pomnika Polskiego Państwa Podziemnego przy Sejmie do Katedry Polowej Wojska Polskiego na ul. Długiej. O godz. 20.30 rozpocznie się czuwanie w Katedrze Polowej WP.

Pogrzeb Kornela Morawieckiego odbędzie się w sobotę; będzie miał charakter państwowy. Marszałek senior spocznie na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca "Solidarności Walczącej", marszałek senior Sejmu VIII kadencji, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego, zmarł w poniedziałek. Miał 78 lat.

Prezydent Andrzej Duda nadał Kornelowi Morawieckiemu Order Orła Białego, w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej.

Polecamy wspomnienia o Kornelu Morawieckim:

Igor Janke: Kornel Morawiecki. Jak Piłsudski, jak Grot-Rowecki 

Artur Adamski: Zaszczyt, na który muszę zasługiwać 

Mateusz Morawiecki o ojcu: Chciał wypracowywać zgodę narodową 

KJ

Zobacz galerię zdjęć:

Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości pogrzebowych ojca. fot. PAP
Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości pogrzebowych ojca. fot. PAP Kondukt pogrzebowy idący za trumną z ciałem marszałka seniora Kornela Morawieckiego. fot. PAP Kondukt pogrzebowy idący za trumną z ciałem marszałka seniora Kornela Morawieckiego. fot. PAP Kondukt pogrzebowy idący za trumną z ciałem marszałka seniora Kornela Morawieckiego. fot. PAP Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości pogrzebowych ojca. fot. PAP Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości pogrzebowych ojca. fot. PAP Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości pogrzebowych ojca. fot. PAP +2 zdjęcia +3 zdjęcia
Wykop Skomentuj21
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka