155 obserwujących
8159 notek
21522k odsłony
2253 odsłony

Tomasz Grodzki (KO) marszałkiem Senatu. Elżbieta Witek (PiS) marszałkiem Sejmu

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas składania gratulacji nowo wybranej marszałek Sejmu IX kadencji Elżbiecie Witek. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas składania gratulacji nowo wybranej marszałek Sejmu IX kadencji Elżbiecie Witek. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Wykop Skomentuj201

Elżbieta Witek (PiS) została we wtorek wybrana marszałkiem Sejmu IX kadencji. Marszałkiem Senatu X kadencji został Tomasz Grodzki (PO-KO).

Kandydaturę Elżbiety Witek na marszałka Sejmu poparło PiS, SLD oraz PSL; Koalicja Obywatelska wstrzymała się od głosu, przeciwko głosowała Konfederacja. 

Tomasz Grodzki (KO) został wybrany we wtorek marszałkiem Senatu X kadencji izby. Poparło go 51 senatorów. Na Stanisława Karczewskiego (PiS) zagłosowało 48 senatorów, a jeden senator wstrzymał się od głosu.

Zgodnie z regulaminem Senatu marszałka wybiera się spośród kandydatów zgłoszonych przez co najmniej 10 senatorów, podejmując uchwałę bezwzględną większością głosów. 

Po wyborze marszałek Senatu obejmie przewodnictwo obrad. Po głosowaniu ustępujący marszałek Stanisław Karczewski podszedł do Grodzkiego i pogratulował mu objęcia funkcji.


Elżbieta Witek marszałkiem Sejmu

Elżbietę Witek poparło 314 posłów. Była jedynym kandydatem zgłoszonym na to stanowisko. Sejm wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. 

Głosowało 459 posłów; większość bezwzględna wynosiła 230 głosów. Za kandydaturą Witek głosowało 314 posłów, przeciw było 11, a 134 wstrzymało się od głosu. 

Witek poparli wszyscy posłowie PiS (235 osób), 48 z 49 posłów SLD (1 osoba wstrzymała się od głosu) oraz wszyscy posłowie PSL (30 osób). Posłowie Koalicji Obywatelskiej wstrzymali się od głosu (133 posłów, 1 osoba z KO nie brała udziału w głosowaniu). Przeciw kandydaturze Witek zagłosowali wszyscy posłowie Konfederacji (11 osób). Witek poparł poseł niezrzeszony Ryszard Galla.

Sejm IX kadencji
Posłowie podczas przerwy w obradach w Sejmie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Po wyborze na marszałka Sejmu Witek powiedziała, że to dla niej wyróżnienie i zobowiązania. – Jestem ogromnie zaszczycona, bo głosowali na mnie też posłowie spoza mojego klubu, dziękuję – powiedziała. 

Zadeklarowała, że zrobi wszystko, by posłowie w Sejmie mogli „godnie, spokojnie i rozważnie” prezentować swoje stanowiska. Przypomniała też, że to marszałek stoi na straży praw i dobrych obyczajów Izby, pilnuje porządku, a co za tym idzie, posłowie muszą stosować się do jego poleceń. Marszałek Sejmu podkreśliła, że darzyła i darzy każdego z posłów wielkim szacunkiem. 

Witek była jedynym kandydatem zgłoszonym na stanowisko marszałka Sejmu. Sprawowała tę funkcję w poprzedniej kadencji Izby. 

Na funkcję marszałka Sejmu Witek rekomendowała posłanka PiS Marzena Machałek. – Pełniąc ten urząd do tej pory, pani poseł, pani marszałek Elżbieta Witek wykazała się ogromną sprawnością organizacyjną, opanowaniem oraz wysoką kulturą osobistą – powiedziała. Wskazała na bogate doświadczenie Witek w parlamencie, w którym zasiada nieprzerwanie od roku 2005. Posłanka mówiła również o doświadczeniu nauczycielskim i opozycyjnym kandydatki. 

Machałek podkreśliła, że Witek wykazywała się odwagą, a nawet męstwem, gdy jako młoda dziewczyna była więziona za działalność opozycyjną. – Krucha, delikatna, ale twarda i z charakterem, przed którym na baczność stawał nie jeden generał – powiedziała. Machałek wyraziła przekonanie, że kompetencje i doświadczenie Witek oraz jej wybitne zdolności organizacyjne wskazują jednoznacznie, że jest ona najlepszym kandydatem na funkcję marszałka Sejmu RP. 

Wicemarszałkowie Sejmu X kadencji

Sejm wybrał we wtorek pięciu wicemarszałków. Zostali nimi: Ryszard Terlecki (PiS), Małgorzata Gosiewska (PiS), Małgorzata Kidawa-Błońska (KO), Włodzimierz Czarzasty (Lewica) oraz Piotr Zgorzelski (PSL-KP).

Za kandydaturą Terleckiego opowiedziało się 299 posłów, 129 się wstrzymało, 19 było przeciw. 

Za kandydaturą Gosiewskiej opowiedziało się 435 posłów, 7 się wstrzymało, 10 było przeciw. 

Za kandydaturą Kidawy-Błońskiej opowiedziało się 411 posłów, 20 się wstrzymało, 12 było przeciw. 

Za kandydaturą Czarzastego opowiedziało się 384 posłów, 7 się wstrzymało, 22 było przeciw. 

Za kandydaturą Zgorzelskiego opowiedziało się 422 posłów, 18 się wstrzymało, 10 było przeciw.

Tomasz Grodzki marszałkiem Senatu

We wtorek po godz. 16 rozpoczęło się inauguracyjne posiedzenie Senatu X kadencji. Otworzył je prezydenta Andrzej Duda. Kandydatami na marszałka Senatu byli Tomasz Grodzki (KO) i marszałek Senatu poprzedniej kadencji Stanisław Karczewski (PiS).

 

Marszałkiem Senatu X kadencji został Tomasz Grodzki (KO).

Tomasz Grodzki marszałek Senatu X kadencji
Tomasz Grodzki marszałkiem Senatu X kadencji. Fot. PAP/Leszek Szymański

Senat X kadencji

Po wystąpieniu prezydenta przewodnictwo obrad przejęła marszałek senior Barbara Borys-Damięcka (KO). Następnie senatorowie złożyli ślubowanie i marszałek senior przeprowadził wybór marszałka Senatu.  

Wykop Skomentuj201
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka