387 obserwujących
1818 notek
4626k odsłon
  1550   2

Kalendarium rosyjskich kroków ku Imperium.

2008 Gruzja Dziennikarz Wall Street Journal pyta: "Czy Zachód posłucha ostrzeżeń Polski?" „Wiemy doskonale, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę” - powiedział w 2008 r. w Tbilisi ówczesny prezydent RP Lech Kaczyński. Jego ostrzeżenie przypomina dziś (23.02.2022) amerykańska gazeta „The Wall Street Journal”.

W wyniku agresji Rosji na Gruzję Putin zyskał kontrolę na częścią Gruzji. Już o ustaniu działań wojennych, rozpoczęły się machlojki i systematyczne powiększanie obszaru zaanektowanych de facto ziem gruzińskich.

„Od wybuchu wojny w 2008 r. Rosja kontroluje Osetię Południową i przesuwa granicę coraz głębiej na teren Gruzji. Rząd w Tbilisi bezradnie rozkłada ręce, ale przygraniczni mieszkańcy walczą o zatrzymanie aneksji swojej ojczyzny. W reportażu spotykamy się z Dawidem Kacarawą i jego kolegami z milicji obywatelskiej. Wyruszamy z nimi na patrol, żeby pokazać Wam, jak z bliska wygląda rosyjskie przesuwanie granicy.”

Były relacje dziennikarzy. Świat milczał.

2014 rok- zajęcie Krymu. Były sankcje, ale świat szybko przeszedł do porządku dziennego.

21 marca 2014: „Władimir Putin podpisał traktat o przyjęciu Republiki Krymu do Federacji Rosyjskie oraz federalną ustawę konstytucyjną o utworzeniu w FR dwóch nowych podmiotów - Republiki Krymu i Sewastopola. Oba dokumenty wcześniej w piątek zatwierdziła Rada Federacji.”

9 maja 2014 rok- ogłoszenie powstania Unii Euroazjatyckiej; Rosja, Kazachstan, Białoruś. „Unia Gospodarcza jest jednym z pomysłów Władimira Putina na ponowne jednoczenie wokół Rosji państw poradzieckich. Część komentatorów nazywa ją "próbą reanimacji ZSRR".

2014/2015 „Ubiegły rok Rosja zaczęła zajęciem ukraińskiego Krymu, a zakończyła faktyczną aneksją gruzińskiej Abchazji. Rok 2015 zamierza zacząć od aneksji kolejnej zbuntowanej gruzińskiej prowincji – Osetii Południowej. Stosowna umowa jest już prawie gotowa i ma zostać podpisana jeszcze w styczniu. Przypomina tę, którą w listopadzie Rosja zawarła z Abchazją.

Podpisana na 10 lat z możliwością prolongaty na kolejne 5-latki, przewiduje m.in., że jeśli Abchazja zostanie zbrojnie zaatakowana, Rosja udzieli jej pomocy wojskowej, a nawet utworzy z nią wspólne siły zbrojne pod dowództwem rosyjskiego generała.

Rosjanie wystawią też własnych żołnierzy na abchasko-gruzińskiej granicy. Abchazi zobowiązali się również dostosować swe prawo do rosyjskiego”.

„ W zamian za to Rosja zobowiązała się nadal utrzymywać abchaskie państwo i wypłacać Abchazom mającym rosyjskie paszporty (niemal wszyscy z liczącej 250 tys. ludności) emerytury i renty równe tym, które obowiązują na południu Rosji. Abchazi, przywiązani do własnej suwerenności, nie wyrzekli się prawa do posiadania własnego wojska, a w obawie, że bogaci Rosjanie wykupią ich domy i ziemię, nie zgodzili się przyznawać im abchaskiego obywatelstwa w uproszczonym trybie. Wg abchaskiego prawa właścicielami nieruchomości w Abchazji mogą być tylko jej obywatele.”

21 marca 2015 rok „Prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca Południowej Osetii, Leonid Tibiłow, podpisali w środę umowę o współpracy i integracji. To pierwszy krok w stronę przyłączenia separatystycznego gruzińskiego obwodu do Rosji. Wymowne jest to, że do podpisania umowy doszło dokładnie w pierwszą rocznicę rosyjskiej aneksji Krymu.

Traktat przewiduje również wzajemnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i stabilności w regionie Kaukazu Południowego. Tak w oficjalnym tonie ogłasza agencja informacyjna RIA "Novosti". Co to oznacza? Zdaniem ekspertów to krok stronę wcielenia republiki do Rosji.”

Unia Gospodarcza jest jednym z pomysłów Władimira Putina na ponowne jednoczenie wokół Rosji państw poradzieckich. Część komentatorów nazywa ją "próbą reanimacji ZSRR".

4.11.2021- rok  „Rosja i Białoruś podpisały dekret o Utworzeniu Państwa Związkowego na okres 2021-2023 roku. 4 listopada 2021 roku w Mińsku na zebraniu Najwyższej Rady Państwa Związkowego zostały podpisane programy związkowe pomiędzy Białorusią a Rosją. Zawarcie umowy odbyło się w trybie hybrydowym; prezydent Rosji połączył się z Sewastopolu.”

18.01.2022 r. Białoruś. Wspólne manewry wojskowe z Rosją w lutym

Lato 2021 - Kryzys graniczny :  Kryzys rozpoczął się, gdy władze białoruskie uruchomiły kanały przerzutu migrantów z kraju przez granicę z UE na terytorium Litwy, Polski i w Łotwie. Prezydent Alaksandr Łukaszenka przyznał, że wspieranie nielegalnego transgranicznego przerzutu imigrantów jest odpowiedzią na unijne sankcje wobec Białorusi. W związku z kryzysem rządy Polski i Łotwy podjęły decyzje o wprowadzeniu stanów wyjątkowych na terenach przygranicznych

Styczeń 2022 „Liderzy prowadzonego przez Rosję sojuszu bezpieczeństwa postanowili wysłać siły pokojowe do Kazachstanu – przekazał armeński premier w oświadczeniu opublikowanym przez rosyjską państwową agencję informacyjną RIA Novosti. - Siły pokojowe wejdą do Kazachstanu na ograniczony czas w celu ustabilizowania sytuacji – wyjaśnił.

Paszynian podkreślił, że decyzję o wysłaniu sił pokojowych podjęto w odpowiedzi na apel prezydenta Kazachstanu Kasyma-Żomarta Tokajewa oraz "wobec zagrożenia bezpieczeństwa narodowego i suwerenności republiki Kazachstanu spowodowanych między innymi przez ingerencję zewnętrzną". Paszynian nie ujawnił, jak liczne będą to siły, ani kiedy zostaną wysłane.

Do Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym obok Rosji należą inne państwa byłego Związku Radzieckiego: Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan oraz Tadżykistan. „

19.02.2022 rok     Białoruś ogłasza  przedłużenie wspólnych z Rosja manewrów wojskowych na jej terenie . Bez podania terminu zakończenia. 

21.02 2022 rok     Rosja uznaje separatystyczne Republiki Doniecka i Ługańska 

22.02.2022 rok  Wojska rosyjskie wkraczaja oficjalnie do Doniecka. 

Czy świat wreszcie uwierzył słowom Lecha Kaczyńskiego? Oby.

P.S. W czasie kolejnych kroków putinowskiej Rosji- na świcie wrze wśród wielu społeczeństw. Tworzą Konwoje Wolności, protestują przeciwko opresjom pandemicznym. W takiej sytuacji bardzo łatwo skanalizować naturalne niezadowolenie w machinę wspierającą do zupełnie nie wolnościowych działań.

https://tvn24.pl/swiat/osetia-poludniowa-zostanie-wchlonieta-przez-rosje-ra503525-3289295

https://tvn24.pl/swiat/kazachstan-protesty-rosja-wysyla-wojsko-w-ramach-operacji-organizacji-ukladu-o-bezpieczenstwie-zbiorowym-5550099

https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-putin-bedziemy-dostarczac-dalej-gaz,nId,5848276#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-rosja-bialorus-i-kazachstan-tworza-eurazjatycka-unie-gospoda,nId,3937663

https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-rosja-bialorus-i-kazachstan-tworza-eurazjatycka-unie-gospoda,nId,3937663#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-01-18/bialorus-wspolne-manewry-wojskowe-z-rosja-w-lutym/


Lubię to! Skomentuj65 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka