1maud 1maud
3311
BLOG

Nieznośna kruchość pewności władzy

1maud 1maud Polityka Obserwuj notkę 80

To nie jest XIX wiek, a tu nie jest Bantustan. Rządzący muszą dbać o godność państwa i robić tylko to, co jest zgodne z sumieniem i prawem.” (Tusk- źródło:Czuchnowski). „Nasz rząd nie będzie się kłaniał bankierom, ani związkowcom, nie będzie klękał przed księdzem - powiedział premier Donald Tusk podczas konwencji PO w Gdańsku.” Słowem: miało być pięknie.
         
Z uwagi na okoliczności „przyrody” (złamanie reki) –muszę zrezygnować na jakiś czas z pisania. Oby był on krótki wobec niesłychanie znamiennych wydarzeń. Łamię zakaz lekarza dzisiaj chcąc zwrócić uwagę czytelników na pewne istotne fakty.
O aferze podsłuchowej powiedziano bardzo wiele. Dorzucę i ja kilka słów.
 Pomijam w ocenie skandaliczne znaczenie zawartości ( o wymowie wskazującej na łamanie prawa) i knajacki język rozmówców desygnowanych na najważniejsze funkcje w państwie. A także na stanowiska w kluczowych spółkach SP. Chcę zwróci uwagę nie niesłychany cynizm i bezczelność władzy. Handel stanowiskami, szycie kamizelek ochronnych na machlojki finansowe (Nowak-Parafinowicz). Pomijane w ocenie są inne wypowiedzi polityków i urzędników. Takie jak kpina z katarskich tankowców krążący po Bałtyku w skutek niemożliwości rozładunku w terminalu w Świnoujściu (podane są powody opóźnienia: to skutek braku zapisów restrykcyjnych w umowie z wykonawcami), pada dowcip „żeby tankowiec nie złamał się koło Szczecina jak będzie zwracał itp.). O katastrofie smoleńskiej mówi się jako o pierdołach (używam łagodniejszego określenia niż de facto w rozmowie), którymi musi się zajmować władza… Sztandarowy projekt rozruchu gospodarczego Polski, jakim miały być rzekomo Polskie Inwestycje kapitałowe to wedle ministra Sienkiewicza „"ch..., dupa i kamieni kupa". A szef NBP obiecuje władzy: „bardzo dużo jest możliwe. Mamy oczywiście tę pieprzoną Radę Polityki Pieniężnej, ale jesteśmy w stanie z nią zagrać. Ale wtedy moim warunkiem, excuse-moi, jest dymisja ministra finansów".*
        Dlaczego nie padło jeszcze pytanie do prezesa NBP o to, z kim chce grać przewodniczący RPP przeciwko członkom podległego mu gremium, władnego do oceny sposobu sprawowania przez niego zarządu nad NBP?
Zamiast pytań o kryminogenne konteksty rozmów uwaga opinii publicznej kierowana jest na kuriozalne i nieudaczne próby przejęcia nośników pamięci w redakcji Wprost.
Jednym z głównych tematów rozważań jest kto nagrywał i dlaczego. Służby polskie czy zagraniczne. Dla mnie to nie ma znaczenia. Znaczenie ma to, co było przedmiotem rozmów i nieformalnych ustaleń.Sposób oceny działań rządu i władzy stanowiący przeciwieństwo oficjalnie prezentowych społeczeństwu stanowisk rozmówców. Z których jednoznacznie wynika, że władza i mianowani przez nią urzędnicy traktują Polaków jak bydło zapędzane do corralu.Któremu wmawia się bezczelnie ,ze „ch..dupa i kamieni kupa” to najwartościowsza karma serwowana im prze dobroczyńcę –właściciela stada. Prawo można dowolnie naginać lub łamać w walce z przeciwnikiem politycznym. Kpić w własnych skandalicznych błędów w umowach istotnych dla budżetu państwa. Zaś interesów kumpli można bronić bezkarnie wstrzymując procedury tak surowo egzekwowane wobec maluczkich.  
        Biografia polityczna ministra Sienkiewicza (NZS) wobec jego postawy w 25 lat od polskich przemian obnaża nam jak druzgocący wpływ na wielu byłych działaczy miały trujące opary ugody magdalenkowej i Okrągłego Stołu. Nadal nie liczy się państwo i interes jego obywateli. Liczy się władza dla władzy i kasa. Najczęściej też dla władzy. Kolejna afera rządu Tuska (po Smoleńskiej, stoczniowej, marszałkowej i dziesiątkach innych) nie skutkowała honorową dymisją ani ministrów, ani prezesa NBP ani premiera. Mimo, że Tusk wielokrotnie brał na siebie odpowiedzialność za działania służb i podległych mu urzędów: „·np. 27.09.2010 r. „ Biorę na siebie pełną odpowiedzialność za wszystkie działania naszych służb, także te, które mogły okazać się pomyłkami - powiedział w czwartek w Sejmie premier Donald Tusk.”  Czego jednak można spodziewać się po polityku, który potrafi podobne wydarzenia komentować w diametralnie różny sposób „Jestem poruszony zawartością tych taśm? Dziękuję dziennikarzom, za wspieranie demokracji poprzez ujawnienie kompromitującego przypadku skandalicznej korupcji politycznej jakiej dopuścił się PiS. Miliony Polaków mogły poznać dzięki tym nagraniom kulisy kuchni politycznej kompromitującej obecny rząd.„(Opis: Tusk o „taśmach Renaty Beger) · Taśmy Wprost „- Nie wysyłałem Bartłomieja Sienkiewicza do Marka Belki, a pierwsza analiza ich rozmowy nie wskazuje na przekroczenie prawa. A poprzez proceder nielegalnego zakładania podsłuchów destabilizuje się państwo polskie - mówił Donald Tusk, komentując taśmy "Wprost".”(..)Niezależnie od tego, że wszyscy mamy prawo do poznania prawdy - rozumiem dziennikarzy, którzy ujawniają każdą, nawet nielegalnie zdobytą informację - destabilizuje się państwo polskie poprzez proceder nielegalnego zakładania podsłuchów".

Afera podsłuchowa przyćmiła nieco rewelacje ustalone przez naukowców obalających formalnie uznane przez prokuraturę jako wiążące dla śledztwa ekspertyzy wykluczające wybuch na pokładzie Tu 154 M. Ale nie na długo. Tak jak niedługo pociągnie swój hańbiący Polskę proceder manipulacji Polakami ta ekipa. Wspominałam na swoim blogu pewną wypowiedź zaufanego współpracownika Tuska Tomasza Arabskiego. Przypomnę ją ponownie: na pytanie czy nie ma obaw, że odpowie kiedyś za udział w kłamstwach i manipulacjach kolegów z PO odpowiedział buńczucznie: macie za krótkie rączki… Cóż, nie przewidział, że nie tylko długość rączek ma znaczenie. Można zakładać podsłuchy, nagrywać, zabezpieczać różne dokumenty. A także liczyć na uczciwość tych, których milczenie zdawało się być zapewnione na wieki.
* Zgodnie z art. 12 Ustawy o NBP, Rada Polityki Pieniężnej:

ustala corocznie założenia polityki pieniężnej i przedkłada je do wiadomości Sejmowi równocześnie z przedłożeniem przez Radę Ministrów projektu ustawy budżetowej,

składa Sejmowi sprawozdanie z wykonania założeń polityki pieniężnej w ciągu 5 miesięcy od zakończenia roku budżetowego,

ustala wysokość stóp procentowych NBP,

ustala zasady i stopy rezerwy obowiązkowej banków,

określa górne granice zobowiązań wynikających z zaciągania przez NBP pożyczek i kredytów w zagranicznych instytucjach bankowych i finansowych,

zatwierdza plan finansowy NBP oraz sprawozdanie z działalności NBP,

przyjmuje roczne sprawozdanie finansowe NBP,

ustala zasady operacji otwartego rynku.

 

Rada Polityki Pieniężnej dokonuje oceny działalności Zarządu NBP w zakresie realizacji założeń polityki pieniężnej i uchwala zasady rachunkowości NBP, przedłożone przez Prezesa NBP.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,9766593,_Nasz_rzad_nie_bedzie_sie_klanial_zwiazkowcom__ani.html

http://www.grandpress.press.pl/196,0,andrzej-morozowski-i-tomasz-sekielski-dziennikarzami-roku-2006.html

http://www.tvn24.pl/wideo/magazyny/premier-biore-na-siebie-pelna-odpowiedzialnosc-za-dzialania-naszych-sluzb,493687.html?playlist_id=12698

 

1maud
O mnie 1maud

Utwórz własną mapę podróży.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (80)

Inne tematy w dziale Polityka