383 obserwujących
1806 notek
4600k odsłon
  3341   0

Melony ,złote melony...

             Melonem lub bańką, w slangu nazywany jest milion . Może to być melon złotych, może być zielonych.

   Czy taka jest etymologia nazwy spółki Złoty Melon?  Ze względu na to, że firma wyrosła z zasady zbiórki pieniężnej, pewnie tak.

            Od kilku dni trwa zażarta debata pomiędzy zwolennikami WOŚP i Jurka Owsiaka, a jej przeciwnikami. Protagoniści podkreślają przejrzystość rozliczeń i szlachetny cel zbiórek, antagoniści – że koszt zbiórki jest wysoki, a autopromocja  autora pomysłu przewyższa cel, jakim jest wsparcie dla kulejącej w naszym kraju służby zdrowia.

               Postanowiłam się przyjrzeć bliżej sprawozdaniom finansowym WOŚP, zamieszczonym na stronie internetowej  dyrygenta  samej Orkiestry , a także twórcy powiedzenia „róbta , co chceta”.

            Po raz pierwszy, wskutek różnych wątpliwości pojawiających się we wpisach zajrzałam na tą stronę. Do tej pory, od początku grania przez WOŚP, mniej lub bardziej czynie włączałam się w jej promocję i zasilałam konto. W ostatnich kilku latach ograniczając się tylko do zasilania puszek.

  Bo przecież każdy wie,jak krucho jest ze specjalistycznym sprzętem. A i widok serduszka na sprzętach w różnych szpitalach ma przed oczami. Cel wspaniały.

            WOŚP, jako fundacja została zarejestrowana w roku 1993 przez Jerzego Owsiaka, Lidię Niedżwiecką-Owsiak, Piotra Burczyńskiego, Waldemara Chłestwoskiego,Pawła Januszewicza i Bohdana Maruszewskiego. I beat e Żuk.

   W roku 2003 Fundacja została zarejestrowana jako Fundacja Pożytku Publicznego, z trzyosobowym zarządem: J Owsiak, Lidia Niedźwiecka Owsiak i Beata Żuk., z siedzibą w Warszawie przy ul Niedźwiedziej 2a.

     W tym samym roku, w sprawozdaniu finansowym, pojawia się inwestycja w zakup środka trwałego,ośrodka szkoleniowego na Mazurach,a w kolejnych latach inwestycje w ten ośrodek.

  W 2003 roku także, decyzją zarządu Fundacji powstaje jednoosobowa spółka z o.o. ,w której 100% udziałów ma WOŚP. Powołanie spółki umotywowane jest rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej przez WOŚP i chęcią rozdzielenia części działalności zarobkowej od części zbiórkowej. Kapitał zakładowy spółki 1 550 000 zł. Po co aż tyle pieniędzy na założenie działalności gospodarczej? Gdy wystarczy 50 000 zł? Tego się nie dowiedziałam.

             Tu po raz pierwszy się lekko obruszyłam. Kiedy wrzucałam pieniądze do puszki, to wrzucałam je z przeznaczeniem na określony cel. Moje pieniądze miały służyć zakupowi konkretnej aparatury medycznej,. A nie tworzyć pole do zarabiania bliżej mi nieznanej grupie ludzi. Ale ok., można ewentualnie przełknąć, bo założenie jest takie, aby dochód z działalności zasilał konto WOŚP. Szukałam, więc sprawozdań finansowych spółki. Nie ma.

To już drugi zgrzyt. Nie wiem, czy na listach plac spółki z o.o. Widnieją ci sami ludzie, którzy pracują na etatach, w WOŚP? Przecież rachunkowo może być wszystko jak najbardziej prawidłowo. Na wszystko mogą być stosowne papiery, odprowadzone podatki,ale.... Czy zbiórki pieniężne na określony cel mają być przyczynkiem do prowadzenia kombinatu????

            Trzecim zgrzytem jest to, ze jednoosobowym prezesem spółki Złoty Melon jest..Jerzy Owsiak. Cóż, człowiek Orkiestra.

Adres spółki: Niedźwiedzia 2a.

 

  Firma Złoty Melon:

  • Prowadzi sprzedaż internetową produktów z logo Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, z której dochód w całości przekazywany jest na realizację celów statutowych WOŚP;
  • Zajmuje się organizacją imprez - w tym jednego z większych plenerowych festiwali, jakie odbywają się w Europie - Przystanku Woodstock;
  • Jesteśmy największym wydawcą płyt DVD z polską muzyką rockową w wersji, ‘live’ - dotychczas wydaliśmy 13 albumów z koncertami zarejestrowanymi podczas Festiwali Przystanek Woodstock;
  • bierzemy aktywny udział w organizacji Finałów Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy;
  • i w końcu, we współpracy z Fundacją WOŚP oraz instruktorami certyfikowanymi przez American Heart Association, prowadzimy szkolenia z zakresu resuscytacji krążeniowo oddechowej, pierwszej pomocy i defibrylacji.

 

               Czwarty zgrzycik, to fakt rozkładania w czasie programów finansowanych przez WOŚP. Jasne, po zbiórce nie da się od razu realizować zakupów. Dlatego logiczne jest,że pieniądze lokowane są w banku. Dlaczego jednak we włoskim, a nie polskim? O to tez chciałabym zapytać Jurka Owsiaka. Ale niektóre programy rozkładane są na 2 lata...I dlatego rozliczenie tez jest robione z opóźnieniem.

   Ogromne kwoty stanowią przychody finansowe od zbiórek,Czy są one optymalne, czy mamy je za takie uznać bez analizy? Przecież w gotówce zbierane są „melony złotych”

   Dlaczego pierwsze zakupy robione są dopiero w maju, czerwcu? Pracownicy WOŚP pobierają, i to niemałe pensje za prace. Nie są przygotowani do tego, aby szybciej zrealizować?

    Dlaczego certyfikacje dla wolontariuszy robi, American Heart Associacion? A potem w bilansie pojawiają się bardzo duże kwoty za szkolenie wolontariuszy w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej? Jeśli nie robi tego za darmo, to czy jest to optymalny finansowo wybór?

Lubię to! Skomentuj23 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale