374 obserwujących
1746 notek
4406k odsłon
2834 odsłony

Śmieci, pieluszki, plastiki i …gender. Primum not nocere!

Wykop Skomentuj88

„Pomyliliśmy rozwój z absurdem, odeszliśmy od praw natury, gdzie każda płeć ma swoje uwarunkowane biologicznie i kulturowo miejsce. (…)To sztuczne, a walka z naturą zawsze kończy się źle.”

  Tytuł tej notki  nie stawia znaku równości miedzy poszczególnymi tematami. Ale w każdym z nich trafiamy na ten sam motyw: opis oporu, jaki współczesnym tendencjom stawia Natura. Z tego jednak zdajemy sobie sprawę w miarę upływu czasu…. Bardzo często moment otrzeźwienia tej beznadziei walki z Naturą ujawnia się po dziesiątkach lat….

Kilka dekad trwała bezboleśnie i ku zadowoleniu wygodnickich moda na opakowania plastikowe. Moda, która skutecznie wyparła szklane butelki, słoiki, papier, materiałowe siatki, plecione koszyczki, słomki ze słomy … Po 160 latach od momentu wynalezienia plastiku świat bije na alarm. Skutki stworzonego dla wygody mas „świata jednorazówek „ okazały się zabójcze dla przyrody.
   Wielkie konsorcja, które zarobiły niewyobrażalne sumy na popycie na jednorazówki nie badały skutków upowszechnienia swojej produkcji. A nawet, jeśli miały świadomość to spokojnie sponsorowały opinie „ dyżurnych pediatrów „ o dobrodziejstwie późnego „odpieluchowania” swoich pociech.*Kolejne „jednorazówki” wchodziły na rynek rewolucyjnie, nie ewolucyjnie. Nikt nie analizował, co się stanie z wytworzonymi produktami, za kilkadziesiąt lat. Od kilku lat produkuje się różne produkty z zapewnienie „biodegrodawalne”. Ale: naukowcy z Uniwersytetu Loughborough, który przeprowadzili badanie, twierdzą, że termin "biodegradowalne" jest praktycznie bez znaczenia. Takie torby nie mogą być kompostowane. Jednym z lekarstw na chorobę wywołaną naszym upodobaniem do hołdowania wygodzie bez względu na skutki – jest recykling. Lekarstwem, które nie leczy, łagodząc jedynie skutki „choroby’.Globalizacje spowodowała, że foliowe woreczki, słomki, pety i inne produkty trafiły pod strzechy najbardziej odległych i słabo ucywilizowanych mieszkańców globu. W malutkiej Republice Vanuatu, na oceanie Spokojnym skutki niszczenia Natury były widoczne stosunkowo szybko. To ten kraj, składający się z 83 wysepek, jako pierwszy wprowadził zakaz użytkowania patyczków i słomek. Obecnie realizuje się tam zakaz używania jednorazowych pieluch. O tym, czym są dla Natury nasze ukochane jednorazowe pieluszki, zdiagnozowano w miarę szybko. Pierwsze próby stworzenia pieluchy miały miejsce w Szwecji, tuż po II wojnie światowej.. Na masową skalę na świecie wprowadzano je na rynek dopiero po stworzeniu Pampersa. Czyli od 1966 roku. 

   W Europie rocznie zużywa się ponad 200 miliardów jednorazowych pieluch rocznie….Mimo, że już od lat wiadomo, iż składowanie ich na wysypiskach powoduje dodatkowe zagrożenia: „ Pieluchy jednorazowe, zapakowane w plastikowe woreczki niwelujące brzydki zapach (kolejna sztuczna substancja) są siedliskiem ponad 100 różnych wirusów i niezliczonych bakterii, które zanieczyszczają glebę.” A skład pieluch powoduje u dzieci alergie,. Może także skutkować przegrzaniem jąder u chłopców, co może zwiększać potencjalnie ryzyko późniejszej niepłodności.  Obecnie jesteśmy świadkami natężonej walki o segregację odpadów. Do naszej świadomości dociera, że nasze wygodnictwo może kosztować nasze dzieci i wnuki koszmar degradacji środowiska na niewyobrażalną skalę.    Pokolenie moich dzieci nie pamięta czasów, w których segregacja odpadów była naturalna. Papier oddawało się na makulaturę, brudne papiery spalało wszędzie tam, gdzie była taka możliwość. Zlewki, z resztkami jedzenia na wsi trafiały do zwierząt lub na kompostownik. W miastach przyjeżdżał „pan od zlewek”. Zapewne to pokolenie pamięta jedynie z filmów wizyty domokrążców odbierających „suchy chleb dla konia”. Na pola trafiał popiół z przydomowych pieców. Wszędzie były skupy szklanych butelek. Siatki były z materiału. Pieluchy wielorazowego użytku motywowały rodziców do przyspieszania nauki dziecka do załatwiania potrzeb fizjologicznych w nocnik, bądź do sedesu, uzbrojonego w specjalne nakładki. Dzisiaj słychać o potrzebie powrotu do wielorazowych pieluch. Realizacja takiego hasła będzie jednak bardzo trudna. Przyzwyczailiśmy się do wygody podróżowania bez balastu wielkiej torby z pieluchami. Bo wszędzie na świecie można kupić pieluszki jednorazowe, kosztujące stosunkowo niewiele. Chyba, że śladem Vanuatu zakaz zacznie obejmować inne kraje świata. Wtedy pewnie Linie lotnicze zezwolą na groszowy przewóz walizek z wyposażeniem „higienicznym” dla maluchów, pensjonaty i hotele w darmowe pranie pieluch dla dzieci. 


   Reasumując plastikowy Armagedon: przykład upowszechnienia pieluszek, petów i foliowych worków, często podparty opiniami branżowych fachowców (ostro sponsorowanych przez czcicieli mamony) o dobrodziejstwie ich używania – zaczął niszczyć świat Natury. Teraz jest czas prób naprawy poczynionych szkód. Wołanie o zgodność naszych działań z Naturą. Czy się uda? Podobnie jak próba stworzenia na masową skalę –energii odnawialnej?  Gdzieś tam, w podświadomości u wielu z nas pojawiały się wątpliwości, czy aby te nowe produkty są bezpieczne i zdrowe. Ale- przeważyły trendy i wygoda. No i ci „dyżurni” naukowcy, którzy przekonywali, że nic złego się nie dzieje i stać się nie może. Dla wygody i mody zgadzamy się na wszystko. Nawet na największe absurdy.  A teraz dochodzimy do paradoksu. Po latach zachłystywania się własną pomysłowością, ułatwiająca codzienne funkcjonowanie z ignorowaniem konieczności zadbania o prawa Natury – nawołujemy do powrotu do owej zgodności. Z jednym wyjątkiem – dotyczącym nas samych. Tutaj mamy trend odwrotny. Natura (dla wierzących Bóg) stworzyła człowieka z penisem i człowieka z waginą. W celu umożliwienia podtrzymania gatunku. Biologicznie: samca i samicę. W swojej pysze świat uznał, że furda z Naturą. Człowiek wie lepiej, ile jest płci. Dla rozjaśnienia- wprowadzono pojęcie płeć kulturowa. Tych płci jest już kilkadziesiąt? „Współczesna amerykańska feministka i filozof Alison Jagger otwarcie tłumaczy, że celem rewolucji klas płciowych jest zniszczenie rodziny: „Zniesienie rodziny biologicznej wyeliminuje także potrzebę opresji seksualnej. Męski i żeński homoseksualizm oraz pozamałżeńskie stosunki płciowe nie będą już postrzegane w optyce liberalnej jako opcje alternatywne. (…) Ludzkość będzie mogła wreszcie powrócić do swej naturalnej, polimorficznej (wielopostaciowej) i perwersyjnej seksualności”. Teorie pani Alison Jagger są świetnie obrazowane na platformach Marszów Równości.

Wykop Skomentuj88
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo