Blog
Z PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
Lidia Geringer de Oedenberg
Lidia Geringer de Oedenberg Kwestor Parlamentu Europejskiego do 1 lipca 2014 r.
22 obserwujących 409 notek 368638 odsłon
Lidia Geringer de Oedenberg, 2 lutego 2012 r.

Coraz dziwniej wokół ACTA

Po rezygnacji Kadera Arifa z autorstwa raportu w sprawie ACTA, wczoraj miał zostać nominowany nowy poseł sprawozdawca, jednakże na posiedzeniu koordynatorów Komisji Handlu Międzynarodowego (INTA) zdarzył się niespotykany przypadek - nie było chętnych...
Posłowie poprosili o jeszcze dwa dni do namysłu.

Nigdy nie spotkałam się z sytuacją braku chętnych do bycia sprawozdawcą, zwykle posłowie się biją o tę najbardziej prestiżową pracę. Raport zyskuje nazwę od nazwiska autora, nie ma lepszej promocji dla polityka. Poza tym sprawozdania rozdziela się metodą d'Hondta, wg punktów związanych z liczebnością grupy politycznej, małe frakcje prawie nigdy nie mają wystarczająco punktów by otrzymać ważny raport. Duże frakcje "trzymają" punkty na najważniejsze dokumenty, a potem są ostre negocjacje kto co dostanie. Posłowie prześcigają się w uzasadnieniach, dlaczego to on/ona musi ten raport otrzymać. I uwaga - nie wiąże się to z żadnym dodatkowym wynagrodzeniem, tylko z większą pracą i prestiżem.
 
Jak pisałam wczoraj na blogu mój francuski kolega z grupy S&D Kader Arif rezygnując z raportu zaznaczył, że czyni to w proteście przeciwko procedurze negocjacji umowy (dzisiaj więcej szczegółów podają:
http://www.guardian.co.uk/technology/2012/feb/01/acta-goes-too-far-kader-arif?newsfeed=true
 
http://www.theparliament.com/press-review-article/newsarticle/mep-says-acta-goes-too-far/1328140800/ ), gest mogę próbować zrozumieć, ale problemu to nie rozwiązuje. Myślę, że na jego decyzję mógł też wpłynąć fakt, że Kader jest mocno zaangażowany w kampanię prezydencką Francois Hollande, a ta wkroczyła już w decydującą fazę. Wybory we Francji będą już w kwietniu, socjalista Hollande na razie wygrywa we wszystkich sondażach z obecnym prezydentem Sarkozy'm.
Raport w/s ACTA ma jednak pozostać dalej w mojej grupie politycznej. Sprawozdawcą może być tylko członek INTA z grupy S&D. Kader był przeciwnikiem ACTA, nowy autor może nie być. Nie wszyscy w mojej grupie mają takie krytyczne zdanie o ACTA jak on czy ja.

Poczekamy do jutra.
Akcja Internautów wszędzie w UE była widoczna, wywołała też ogromną presję na posłów...Gdybym była członkiem INTA, nie miałabym wątpliwości czy brać ten raport.

Swoją drogą, dziwię się, że umowa antypodróbkowa , o której było głośno w PE już od paru lat (ale nie za polskiej prezydencji) stała się ukrywanym "oczkiem w głowie" rządu Donalda Tuska. Premier ani słowem nie wspomniał o niej w oficjalnym podsumowaniu polskiej prezydencji 14 grudnia 2011 na sesji plenarnej w Strasburgu, a 15-16 grudnia pod polskim przewodnictwem ACTA została przeforsowana.  Po co tak szybko i tak po cichu, lepiej było zostawić ten "pasztet" Duńczykom, którzy przejęli 1 stycznia 2012 r. prezydencję w Radzie UE i wina spadłaby na nich.

cdn


Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego
Lidia Geringer de Oedenberg
 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @ALEX_DISEASE Jestem kwestorem do 1 lipca 2014 roku. Rzeczywiście na początku 2012...
  • @YGREK2000 Rezolucja z 2006 dotyczyła ogólnie przeciwdziałania, a przykłady podano - jako...
  • @YGREK2000 Informacje na ten temat są bzdurne i redakcja, która to opublikowała nigdy nie...

Tematy w dziale