35 obserwujących
268 notek
445k odsłon
  460   1

Bloger Pogodny do powtórki. Jeden z lepszych filmów dok. o Polakach i Żydach

Wczoraj bloger Pogodny zamieścił na Salonie 24, jeden z lepszych – moim zdaniem – filmów dokumentalnych z 1968 roku, pt. „ Sprawiedliwi”. Film o pomocy, jaką nieśli Polacy swoim żydowskim sąsiadom, w czasach okupacji niemieckiej. Notkę Pogodnego odwiedziło około 200 osób, a jak mniemam – jeszcze mniej ów film dokumentalny zobaczyło. Jest to, tym bardziej dziwne, że na newsy Salonu 24, mające charakter „ pudelkowy” wchodzi czasami ze 100 osób, narzekając właśnie na to, że są „ pudełkowe”, i, że muszą je komentować. Moi mili Blogerzy, nikt wam nie każe komentować newsów spod znaku Madzi z Sosnowca, tylko na boga, dlaczego pomijacie prawdziwe perełki.

Kilka słów o filmie „ Sprawiedliwi” Film w reż. Janusza Kidawy. Scenariusz:  Ryszard Gontarz. . Janusz Kidawa. Film zrealizowany w 1968 roku. Film ten był pokazywany tylko raz, i to za czasów PRL- owskiej telewizji. A z tego, co się orientuje nigdy nie był emitowany w czasach, po 89 roku, nawet za rządów Kurskiego, chociażby ( tylko) w TVP kultura.

Być może, dlatego, że film został zrealizowany przez partyjnego reżysera, a scenariusz napisał do niego znany z tzw. „ antyżydowskiej nagonki” Ryszard Gontarz,  Który – notabene – później, bo w latach 70 - tych, związał się z zespołem „ Profil” kierowanym przez Porębę, twórcę tak znakomitego filmu, jak „ Hubal”

Film, jeżeli nawet tak przyjmiemy, zrealizowany był przez kontrowersyjnych autorów i ukazujący ową pomoc, jaką nieśli Polacy Żydom, poprzez pryzmat AL. I BCh,to niemniej, dziś widzimy, że jest to film naprawdę interesujący. Oparty także na rewelacyjnych materiałach archiwalnych. I wypowiedziach świadków, którzy doskonale pamiętali okupacyjne czasy.

Ani ja, ani tym bardziej autorzy filmu nie twierdzili, że wszyscy Polacy pomagali Żydom. Wielu było obojętnych, zestraszonych, a nawet wielu, a nawet zbyt wielu szmalcowników, żyjących z denuncjacji Żydów. Niemniej, wielu było takich, – którzy ryzykując własnym życiem – pomagali Żydom.

I właśnie o takich Polakach, jest ten film pt. ” Sprawiedliwość”

Warto zobaczyć ten film.
Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura