Czynnikiem napędzającym gospodarkę są duże przedsięwzięcia rozwojowe, często inwestycje publiczne. W II RP takimi przedsięwzięciami były: budowa Gdyni oraz projekt Centralnego Okręgu Przemysłowego. Po 1945 – "1000 szkół na Tysiąclecie" i odbudowa Warszawy, ale również „wielkie budowy socjalizmu”: Huta im. Lenina, Petrobudowa w Płocku i inne przedsięwzięcia, głównie „czasów Gierka”.
Po 1989 wielkim wyzwaniem inwestycyjnym były autostrady, sygnalizowane już wcześniej (link – „Autostrady”), czy szerzej – infrastruktura transportowa (dziś na ten temat pisze Stefan Jaroń w artykule „Inwestycje kolejowe na2012”).
Bardzo odważna jest decyzja polskiego rządu – podjęta zresztą przy aplauzie społecznym – o przystąpieniu Polski do organizacji mistrzostw piłkarskich. I to przy niekorzystnym klimacie wokół piłki nożnej, symbolizowanym przez wątpliwe osiągnięcia sportowe, dziwną działalność PZPN oraz wysoką aktywność prokuratury.
Do EURO 2012 przywiązuje się wagę prestiżową (Polska jest w stanie udźwignąć tak wielkie wyzwanie) oraz polityczną (wspólnie z Ukrainą). Wyzwanie jest tym większe, że wiąże się z potężnymi nakładami na infrastrukturę: drogi, lotniska, hotele, stadiony. A to oznacza konieczność zapewnienia perfekcyjnej organizacji przedsięwzięć – wbrew polsko-kozackiej tradycji odwagi opartej na prowizorkach.
Ważne jest też zastosowanie wobec EURO 2012 kryteriów biznesowych. Ma się opłacać nie tylko impreza, ale i poszczególne przedsięwzięcia. Szczególnie finansowane ze środków publicznych. Na razie brak poważnej refleksji o doświadczeniach Portugalii czy Austrii z organizacji podobnych imprez. Pamiętajmy: stadion w Faro przez większość roku stoi pusty, a stadionu w Klagenfurcie żaden z polskich organizatorów nie chciał kupić i przenieść do siebie.
Przedstawiamy Państwa uwadze pytania:
Czy podjęcie się przez Polskę organizacji EURO 2012 pozytywnie wpływa na gospodarkę ?
Jak Polska może w przyszłości zdyskontować EURO 2012 ?
Prosimy również o inne refleksje związane z zasygnalizowanym tematem.
Tekst został zamieszczony w ramach projektu_"2x20. Gospodarka Wolnej Polski. 1919-1939. 1989-2009", służącego podsumowaniu dorobku gospodarczego ostatnich 20 lat, zainicjowanego na forum Salonu24 introdukcją pt._„Gospodarka Wolnej Polski” ►
Listę dotychczas zgłoszonych wydarzeń, zjawisk, procesów gospodarczych charakterystycznych dla ostatniego XX-lecia (prosimy o sugestie i uzupełnienia) zamieściliśmy w „Katalogu Głównym” - tutaj_►
Inne tematy w dziale Gospodarka