49 obserwujących
196 notek
663k odsłony
  1184   0

Krakowskimi śladami Stepana Bandery

Szczęśliwie udało się zablokować wjazd rowerowego rajdu „Europejskimi śladami Stepana Bandery” do Polski. Rajd ten miał odwiedzić m.in. Kraków. Jednak okazuje się, że grupka banderowców dotarła pod Wawel, czego dowodem zdjęcie zalinkowane na blogu ks. Isakowicza-Zaleskiego:


Na jednym z rowerów widoczna czerwono-czarna flaga OUN. Podpis pod zdjęciem: Kraków, 8.8.2009, cerkiew przy ul. Wiślnej, w której wzięli ślub Stepan Bandera i Jarosława Opariwśka.

Czego szukają w Krakowie ukraińscy przybysze? Czy chodzi im tylko o odwiedzanie miejsc związanych z życiem rodzinnym znanego ekologa i propagatora zdrowego trybu życia, Stepana Bandery?

Rzeczywiście był gród Kraka miejscem niezwykle ważnym w życiu Stepana Bandery, lecz nie tylko przez fakt ślubu z Jarosławą Opariwśką. Właśnie w okupowanym Krakowie, w 1941 roku, osiągnął Bandera szczyty swojej kariery politycznej – pod bokiem Niemców (w Krakowie mieściły się władze GG) kolaborant Stepan Bandera przeprowadził separatystyczny II Walny Zjazd Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (zwany krakowskim), na którym jego zwolennicy wypowiedzieli posłuszeństwo dotychczasowemu przywódcy OUN Andrijowi Melnykowi a na jego miejsce powołali Banderę.

Zjazd – jak to zjazd, przyjął uchwałę, której najbardziej ciekawe fragmenty cytuję za Wiktorem Poliszczukiem (“Dowody zbrodni OUN i UPA”, s.140-142):

Tylko sprawiedliwy, nacjonalistyczny ład społeczny będzie stanowić fundament siły Państwa ukrańskiego

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów walczy:

o Suwerenne Soborowe Państwo Ukrańskie, o władzę narodu ukraińskiego na ziemi ukraińskiej

o organizację Państwa Ukraińskiego w oparciu o: silną władzę, silną armię narodową oraz flotę oraz jedyną organizację przodującego narodowego aktywu

[o] podział na różne zajęcia i zawody oraz odpowiednie do tego produkcyjne i zawodowe organizacje zbudowane na zasadzie solidaryzmu produkcyjnego

właścicielem wszystkich gruntów i wód, podziemnych i naziemnych bogactw, przemysłu i dróg komunikacji – jest sam Naród Ukraiński i jego Państwo

ziemia ukraińska – chłopom ukraińskim, fabryki i zakłady – ukraińskim robotnikom

własność państwowa co do przemysłu ciężkiego oraz transportu

ustawowe ograniczenie zysków, usunięcie wszelkiej spekulacji i samowoli oraz niedbalstwa w gospodarowaniu

OUN dąży do opanowania swoimi wpływami całości życia społecznego

OUN zwalcza Żydów jako podporę moskiewsko-bolszewickiego reżimu uświadamiając jednocześnie masy, że Moskwa jest głównym wrogiem

OUN używa swej odrębnej flagi organizacyjnej koloru czarnego i czerwonego

Organizacyjne przywitanie ma formę podniesienia wyprostowanej prawej ręki powyżej czubka głowy.

Zawierał więc program banderowskiej OUN wszelkie cechy właściwe faszyzmowi (cytuję za Wikipedią): nacjonalizm, etatyzm, militaryzm, totalitaryzm, antykomunizm, korporacjonizm, populizm oraz opozycję do politycznego i ekonomicznego liberalizmu a nawet nazizmowi (antysemityzm).

Czy tego chcą, czy nie chcą, machając w Krakowie czerwono-czarnymi flagami, fetują Ukraińcy nie ekologa, nie działacza wolnościowego, lecz nazistę.

Ich wola, ich hańba.

P.S. Czy krakusy doczekają się wycieczek śladami znanego pamiętnikarza Hansa Franka?

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura